Úrad verejného zdravotníctva upravuje niektoré pravidlá covid automatu.
V 38 okresoch Slovenska je vysoká úroveň komunitného šírenia koronavírusu.
Výjazdy záchranárov k pozitívnym pacientom zaznamenali opäť nárast. Najviac v Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji. „Najhoršia situácia, čo sa týka hospitalizácií aj výjazdov, je v Žilinskom kraji,“ upozornil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.
V reakcii na zhoršenú situáciu úrad verejného zdravotníctva upravil niektoré pravidlá covid automatu.
Obmedzia sa hromadné podujatia
Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu na Slovensku bude zakázané kombinovanie rôznych režimov pre jedno hromadné podujatie. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR upravujúcej organizáciu hromadných podujatí. Do platnosti vstúpi od pondelka.
Pri vstupe na hromadné podujatie bude povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov podujatia len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní). „Medzi kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku,“ uviedol ÚVZ.
Voľnejší návrat zo zahraničia
Dĺžka karantény po vstupe do SR sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň. Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb.
Status plne zaočkovanej osoby je po novom pri vstupe na územie SR potrebné preukazovať buď covid preukazom EÚ, alebo iným národným certifikátom tretej krajiny. Musí byť opatrený pečiatkou alebo elektronicky overiteľný a musí byť vyhotovený aj v anglickom jazyku.
Registrácia cez eHranicu bude pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dva mesiace veku.
Hodiny vyhradené pre seniorov a ZŤP sa od 11. októbra rušia
Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP sa s účinnosťou od 11. októbra rušia. Doteraz bolo potrebné, aby „seniorské hodiny“ vyčlenili prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“.
Medzi kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky podľa ÚVZ považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku. Lehota bola podľa úradu stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.
Explicitne sa uvádza, že pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom vo zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).