Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. októbra 2021, 9:30
Čas čítania 8:29
Jakub Paulík

Boris Kollár s piťovcami na drinku a Mikuláš Černák, ktorý spí na tigrovi. 10 záberov na minulosť slovenskej mafie

Boris Kollár s piťovcami na drinku a Mikuláš Černák, ktorý spí na tigrovi. 10 záberov na minulosť slovenskej mafie
Zdroj: archív TASR
ZAUJÍMAVOSTI FOTOGRAFIE Z HISTÓRIE PO STOPÁCH SLOVENSKEJ MAFIE
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Krvavé popravy a spomienky na minulosť, z ktorej sa treba poučiť.

Mikuláš Černák je odsúdený za obrovské množstvo vrážd, no pri spánku s mláďatkom tigra pôsobil takmer nevinne. Nájomný zabijak Čistič zase neváhal odstrániť za peniaze ľudí, ale na súde sa zľakol a pokúsil sa utiecť. 

V novom článku zo série fotografií z minulosti sme sa zamerali na násilnú slovenskú mafiu z 90. rokov a zo začiatku milénia. Desať záberov poukazuje okrem iného na vojnu Albáncov s bratislavským podsvetím, bosa Juraja Ondrejčáka na drinku s Borisom Kollárom či vraždu mafiána, ktorý podľa Joža Ráža nebol zlým človekom.

Ak chceš ďalšie články o fotografiách z minulosti, sleduj toto vlákno.
V tomto článku si prečítaš:
  • Ako dopadol bratislavský mafián, ktorý unášal ženy.
  • Kam ľudia z Dunajskej Stredy utekali pred pápayovcami.
  • Ako hrubokrkí gangstri obhajovali pred novinármi zavraždeného bratislavského bosa Jána Takáča.
  • Ako tigre Mikuláša Černáka pomohli mafiánskemu bosovi pri úteku pred políciou.
  • S ktorými mafiánmi sa poznal Boris Kollár.

Znásilňoval bratislavské ženy, zabila ho výbušnina (1995)

Bratia Danišovci.
Bratia Danišovci. Zdroj: TASR/Prezídium Policajného zboru SR

Nič iné si nezaslúžili. Aj takéto myšlienky 6. júla 1995 zrejme vírili v hlavách mnohých ľudí z Bratislavy, ktorí mali tú „česť“ s bratmi Vladimírom a Jozefom Danišovcami. Podľa dobových výpovedí patrili medzi násilníkov a hulvátov bez chrbtovej kosti, a tak ich vraždu mohol málokto ľutovať.

Tuti, ako prezývali Vladimíra, dokonca mužom na zábavách a v baroch údajne kradol ženy, ktoré odviedol do hotela Kyjev, kde ich znásilnil. Raz však na diskotéke obťažoval dievča, ktorého priateľ bol karatista a príslušník silových zložiek, a tak ho zmlátil. Kade chodil, tade robil mafiánom zlé meno.

Odporúčané
V hoteli Kyjev znásilňoval ženy a smial sa Černákovi, ktorý ho chcel zastreliť. Mafián Tuti Daniš bol postrachom Bratislavy V hoteli Kyjev znásilňoval ženy a smial sa Černákovi, ktorý ho chcel zastreliť. Mafián Tuti Daniš bol postrachom Bratislavy 8. júna 2019, 12:07

Mafiánski bosovia sa nakoniec pri stretnutí v reštaurácii Aušpitz v roku 1995 dohodli, že bratov Danišovcov zavraždia. Tuti sa vraj pri stretnutí správal veľmi arogantne a okrem iného urážal Vlada Černáka (brat Mikuláša Černáka – pozn. red.), ktorého pri pretláčaní porazil. Mikuláš Černák vtedy údajne vytiahol zbraň a chcel Tutiho na mieste zastreliť.

Podľa NAKA vraždu Danišovcov naplánoval Mikuláš Černák a bratislavský bos Miroslav Sýkora. Nálož údajne odpálil Robert Lališ, ktorý bol neskôr dlhoročným šéfom gangu sýkorovcov. 

Zabijaci automobil s Danišovcami odpálili 6. júla 1995 blízko budovy ministerstva financií. Časti tiel mafiánskych bratov sa rozleteli do okolia, niektoré z nich vraj viseli aj na stromoch.

Tigre ochránili Černáka pred políciou (19??)

Čo má spoločné filmový narkobarón Tony Montana a na doživotie odsúdený mafián Mikuláš Černák? Obaja vlastnili majestátneho tigra, Černák dokonca hneď niekoľkých. Dobové zábery, na ktorých sa hrá s mačkovitými šelmami a jednu z nich dokonca kŕmi mliekom, pôsobia v kontraste s jeho brutálnymi vraždami naozaj bizarne.

Na vyššie priloženej fotke zo začiatku 90. rokov vidno, ako drieme na mláďati tigra. Presný dátum jej vzniku nepoznáme. Černák svoje sibírske tigre dokonca choval v areáli penziónu Shark, kde sa nimi mohli pokochať hostia. V staršej reportáži pre TV Markíza vysvetlil, že odmalička vyrastal so zvieratami a vždy sa nimi zaoberal.

Odporúčané
Černák ho dobodal do chrbta a ďalší mafián mu odrezal hlavu. Profil bossa bossov, ako sa stal šofér šéfom slovenského podsvetia Černák ho dobodal do chrbta a ďalší mafián mu odrezal hlavu. Profil bossa bossov, ako sa stal šofér šéfom slovenského podsvetia 17. decembra 2019, 11:44

Pri nákupe tigrov Černák zrejme netušil, že mu v roku 1996 pomôžu pri úteku pred políciou. Keď mu manželka jedného rána oznámila, že majú pred domom kukláčov, vzal si so sebou pištoľ, telefón a cielene utiekol zadným vchodom okolo zvierat.

„Vedel som, že ak by aj zbadali, kadiaľ utekám z domu, tak za mnou tí kukláči do priestoru k tigrom nevbehnú, a aby tadiaľ za mnou prešli, museli by tigre uspať alebo zastreliť,“ napísal v knihe Prečo som prelomil mlčanie. Vďaka svojim domácim miláčikom teda zrejme získal drahocenný čas.

Policajti chceli neskôr okrem domu Černáka skontrolovať aj priestory, kde sa nachádzali tigre. Vraj sa však obávali, že ich zjedia. „Vlado mi povedal, že policajti sú práve na poschodí rodinného domu, kde pozerajú všetky izby, ďalší obchádzajú okolo klietok, kde sú zavreté tigre, a špekulujú, ako by skontrolovali aj tieto priestory tak, aby ich tie tigre pri tom nezožrali,“ opísal ďalej prehliadku domu v Brezne. Ani tigre ho však neochránili naveky, v súčasnosti si odpykáva doživotný trest.

Chrčanie a stonanie postrieľaných pápayovcov (1999)

Bar Fontána.
Bar Fontána. Zdroj: archív TASR

Zábery z masovej popravy pápayovcov sú naozaj hrozivé. Avšak teror tohto gangu, ktorý ich masakru z baru Fontána predchádzal, nebol o nič menej brutálny. Vypaľovali podnikateľov, vraždili množstvo bielych koní a pravidelne unášali dievčatá z diskoték.

Odporúčané
Mafiánske budovy: Kde v Bratislave vybuchovali granáty a nástražné bomby a čo sa tam deje dnes? Mafiánske budovy: Kde v Bratislave vybuchovali granáty a nástražné bomby a čo sa tam deje dnes? 28. septembra 2023, 12:30

„To, že si pápayovci odvliekli nejaké dievča a zneužili ho, sa stávalo úplne pravidelne. Snáď aj každý víkend,“ povedal nám v staršom rozhovore Dávid Barak, autor knihy o mafii z juhu Slovenska.

Ľudia zo Žitného ostrova boli ich terorom natoľko paralyzovaní, že sa radšej chodili po večeroch zabávať do Bratislavy alebo Győru v Maďarsku. Jednoducho nechceli riskovať, že si ich vyčíha gang Tibora Pápaya. Ten bol podľa bývalého prezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka úplným zvieraťom.

Odporúčané
Pápayovci vraždili biele kone a na ulici mlátili okoloidúcich. Policajti mafiánov zdravili a radšej sa pozerali bokom Pápayovci vraždili biele kone a na ulici mlátili okoloidúcich. Policajti mafiánov zdravili a radšej sa pozerali bokom 10. novembra 2019, 13:35

„Bol to zločinec najhrubšieho zrna, ktorý sa neštítil ani tej najzávažnejšej kriminality. Vôbec si nevážil ľudský život. Jedinou hodnotou pre neho boli peniaze a dobrý život. A aby si to zadovážil, bol ochotný vykonať čokoľvek,“ povedal.

Spišiak neskôr pôsobil v Dunajskej Strede ako okresný riaditeľ a bol aj na mieste činu hromadnej popravy. Podľa jeho slov vo Fontáne počul samé „chrčanie, stonanie a žiadne súvislé slová“.

Albáncovi vybuchol v ruke granát (2001)

Vojna proti Albáncom.
Vojna proti Albáncom. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Na fotografii z marca 2001 leží mŕtvy 34-ročný Marko K., ktorý chcel hodiť granát do reštaurácie údajného mafiánskeho podnikateľa Jozefa Surovčíka. Granát mu však explodoval v ruke a telo útočníka odletelo niekoľko metrov až pod terasu. Išlo o jeden z viacerých pokusov o vybavovanie účtov Albáncov s bratislavskými mafiánmi z gangu Jána Takáča a Jozefa Surovčíka.

Takáča zo scény nakoniec neodstránili Albánci, ale konkurenčná skupina piťovcov. Vraždu jedného z mafiánskych šéfov nám opísal bývalý kriminovinár Vladimír Donner, ktorý sa nachádzal na mieste činu.

Odporúčané
Vojna slovenskej mafie a Albáncov bola násilná. Atentátnikovi vybuchol v ruke granát, jeho telo letelo niekoľko metrov Vojna slovenskej mafie a Albáncov bola násilná. Atentátnikovi vybuchol v ruke granát, jeho telo letelo niekoľko metrov 24. januára 2020, 9:26

„Strelec Takáča zavraždil pištoľou s tlmičom v luxusnom mercedese výstrelmi do chrbta, hlavy a krku. Ihneď po vražde prišlo na Kramáre niekoľko jeho kumpánov, boli to zväčša hrubokrkí muži s vyholenými hlavami, ovešaní zlatými reťazami. Novinárom, ktorí sa zbehli na mieste vraždy, rozprávali, aký bol Takáč vzorný otec dvoch detí,“ povedal Donner o vražde z roku 2003.

Nájomným vrahom v prípade Takáča bol Ľuboš Zelman, prezývaný Zrzek. Pozíciu po bosovi prevzal Ľubomír Kudlička. Tomu údajne bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v roku 2017 vybavil za províziu prepustenie z väzby. Kováčika nedávno za spoluprácu s takáčovcami odsúdili na 14 rokov väzenia.

Predseda NR SR na drinku s mafiánmi (2002 – 2007)

Boris Kollár a piťovci.
Boris Kollár a piťovci. Zdroj: anonym

Meno predsedu parlamentu Borisa Kollára sa začalo na verejnosti spájať s mafiou najmä od roku 2016, keď anonym rozposlal jeho kompromitujúce fotografie s ľuďmi z podsvetia. Na vyššie priloženej fotografii popíja alkohol s odsúdeným bosom Jurajom Ondrejčákom (vľavo na kraji, biele tričko), podnikateľom Tomášom Rajeckým z mafiánskych zoznamov (vedľa Ondrejčáka, zelené tričko) a Matejom Šalagom, členom piťovcov (v pozadí za Rajeckým, modré tričko). 

Fotografie však podľa Kollára vznikli náhodne. Dovolenku na Kube vtedy údajne trávil iba s priateľkou, ale keď stretol Rajeckého, ktorého dlhé roky pozná, dali sa do reči. Bosa Piťa vraj poznal, no o jeho zapojení do podsvetia nevedel. „Ja som nevedel, že on je známy mafián. Ale je mi to úplne jedno,“ povedal pre Plus jeden deň. Fotografia vznikla v rozmedzí rokov 2002 až 2007. Dátumom jej vzniku si nie je istý ani Boris Kollár.

Odporúčané
Mafiána Juraja „Piťa“ Ondrejčáka muselo na súd dostať 350 policajtov. Zbraňový arzenál mohli gangu závidieť všetci konkurenti Mafiána Juraja „Piťa“ Ondrejčáka muselo na súd dostať 350 policajtov. Zbraňový arzenál mohli gangu závidieť všetci konkurenti 21. februára 2019, 13:30

Zatiaľ čo Kollár tvrdí, že fotka vznikla náhodou, Rajecký oponuje s tvrdením, že dovolenka na Kube bola práve Kollárov nápad. Tomáša Rajeckého koncom augusta tohto roka zadržali v Španielsku. V súčasnosti je obvinený z podplácania šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Juraja Ondrejčáka s Borisom Kollárom okrem iného spája poslankyňa Petra Krištúfková. Tá sa vraj istého času schádzala s Ondrejčákom, ale má aj dieťa s Kollárom.

Predseda NR SR poznal aj zavraždeného mafiánskeho podnikateľa Petra Steinhübela. Podľa záznamov Úradu na ochranu ústavu a demokracie Boris Kollár s mafiánom Romanom Deákom (neskôr zavraždený) pre Steinhübela v 90. rokoch údajne previezol 6 kilogramov heroínu. Boris Kollár túto správu operatívca odmieta. Vraj prevážali striebro, nie drogy. S mafiánom Steinhübelom sa poznali od detstva.

Čistič chcel utiecť zo súdu (2003)

Nájomný zabijak mafie Alojz Kromka alias Čistič v septembri 2003 čakal v Prešove na vyhlásenie rozsudku. Zrejme dobre vedel, že jeho život na slobode sa definitívne končí, a tak sa zo zúfalosti pokúsil o útek. Ako vidno na fotografii, proti presile príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže nemal, pochopiteľne, žiadnu šancu. Najvyšší súd Kromkovi v roku 2004 potvrdil doživotný trest, ktorý už prijal v pokoji.

Asi najhoršia vražda, ktorá sa spája s jeho osobou, je zastrelenie 18-ročnej Žanety. Tú 15. júna 1997 zabil počas toho, ako strieľal na auto s jedným z členov podsvetia. Nechtiac však zasiahol aj nevinné dievča.

Odporúčané
Najprv s ním pili, potom ho pri močení zastrelili. Nájomný vrah slovenskej mafie nepoznal ľútosť Najprv s ním pili, potom ho pri močení zastrelili. Nájomný vrah slovenskej mafie nepoznal ľútosť 12. júna 2020, 12:24

Pre jeho mafiánske aktivity a konflikty s bosom východu Robertom Holubom zavraždili Čističovho brata Jána, ktorý bol iba civilistom. Podľa Mikuláša Černáka sa Alojz Kromka po vražde svojho brata rozplakal a bál sa, že je na rade. O vraždu Róberta Holuba sa však v októbri 1997 postaral iný mafiánsky vrah – Jozef Roháč.

Mesiac nato Kromka prijal objednávku na vraždu žilinského bosa Milana Holáňa s prezývkou Gorila, ktorého zastrelil v podniku. Po úteku z miesta činu sa dostal do prestrelky s mestskými policajtmi. Tým sa ho nepodarilo chytiť. Koncom roka 1998 ho však zatkla česká polícia, po čom nasledovali súdne procesy, ktoré sa skončili jeho doživotným trestom.

Pomleli telo kamaráta (2003)

Andor Reisz.
Andor Reisz. Zdroj: Zahrabaná pravda/Dávid Barak

Na fotografii z roku 2003 môžeš vidieť Andora Reisza z mafiánskej skupiny sátorovcov, ktorý v hoteli pri Šamoríne oslavoval svoje narodeniny. O tri roky ho však jeho niekdajší kamaráti zastrelili a pomleli v mlynčeku na mäso.

Do roku 2006 bol pritom Andor Reisz dvojkou gangu a pravou rukou bosa Lajosa Sátora. Prečo to spravili? Hovorí sa, že skupinu okrádal o peniaze, ale tiež to, že chcel Sátora zabiť, a tak ho jeho šéf predbehol.

Odporúčané
Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso 29. októbra 2019, 10:34

Tak či onak, spôsob, akým sa zbavili jeho tela, bol mimoriadne brutálny. Detaily poznáme vďaka výpovedi sátorovcov. Zsolt Nagy alias Čonty povedal, že sa Lehelovi Horváthovi pri mletí Reisza zasekol mlynček. Nakoniec teda telo vykostil a pomlel iba mäso. Väčšie kosti mafiáni následne zakopali.

Sátorovci počas svojho trvania zabili viac ľudí než ktorákoľvek iná mafiánska skupina na Slovensku. Počet ich obetí sa odhaduje na 150 až 200. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ich v tomto smere v rámci európskej mafie prirovnal k talianskej Cosa Nostre a 'Ndranghete.

Nebol to „špatný chlapec“, iba mafián (2004)

Peter Čongrády.
Peter Čongrády. Zdroj: TASR/Zuzana Čižmáriková

Dva roky pred vraždou Andora Reisza v Bratislave zastrelili vplyvného sýkorovca Petra Čongrádyho. Pred pizzeriou na Pečnianskej ulici v Bratislave ho zabili dvaja muži najatí konkurenčnými mafiánmi Sergejom Miňajlenkom a Ivicom Toličom.

Na pohreb Čongrádyho prišiel zaspievať aj Jožo Ráž, ktorý s vysokopostaveným mafiánom chodil na box. Vtedy o ňom povedal, že nebol „špatný chlapec“. Je pravda, že Petra Čongrádyho za jeho života neodsúdili, no vieme, že spolupracoval s mafiánskou skupinou sýkorovcov, kde začínal ako šofér bosa Miroslava Sýkoru.

Odporúčané
Mafián Peter Čongrády: Nemal rád odpor. To, čo povedal, bral za hotovú vec, tvrdí vydieraný podnikateľ Mafián Peter Čongrády: Nemal rád odpor. To, čo povedal, bral za hotovú vec, tvrdí vydieraný podnikateľ 29. marca 2021, 9:30

V neskorších rokoch podnikateľa Ondreja Janíčka pripravil o jeho trenčiansky bar Fatima. Podľa majiteľa Fatimy Čongrády spolupracoval s vtedajšou sudkyňou Monikou Jankovskou, ktorú údajne podplatil 3 miliónmi korún, aby Janíčka odsúdila.

Meno Petra Čongrádyho sa spájalo aj s dnes už odsúdeným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý je stále súdený aj za vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Čongrádyho muži sprevádzali Mariana Kočnera pri vpáde do budovy TV Markíza.

Výbušniny boli jeho špecialitou (2011)

Jozef Roháč.
Jozef Roháč. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Chladný pohľad zabijaka. Fotografia nájomného vraha Jozefa Roháča vznikla v marci 2011, keď súd v Nitre rozhodol o jeho vydaní do Maďarska. Mafiánsky kat zabíjal na Slovensku, ale tiež u našich južných susedov. V podsvetí bol známy ako expert na výbušniny. Osobne sa postaral o odstránenie viacerých výrazných mafiánskych pohlavárov.

Okrem iného zavraždil aj bratislavských bosov bratov Diničovcov. Jedného zastrelil v aute, druhého odpálil výbušninou. Stál aj za vraždou bosa z východu Roberta Holuba. Toho najprv zranil streľbou v bratislavskom hoteli Danube a následne ho dorazil v nemocnici na Kramároch. Holuba zastrelil zo strechy vedľajšej budovy.

Odporúčané
Za vraždu mafiána vraj dostal 500-tisíc korún. Podľa susedov bol príjemný muž, každému rád pomáhal Za vraždu mafiána vraj dostal 500-tisíc korún. Podľa susedov bol príjemný muž, každému rád pomáhal 19. mája 2020, 12:30

Roháča prezývali Potkan či Čapica, lebo pokrývku hlavy často používal ako svoje maskovanie. „Neviem však, či sa pri vyšetrovaní potvrdilo, že si čapice kupoval bezprostredne pred spáchaním trestného činu alebo ich mal vopred nakúpené a nejakú vhodnú si vždy predtým vybral. Skôr sa mi však ako reálna javí táto verzia,“ povedal pre Refresher bývalý funkcionár NAKA Peter Chudý.

Roháč pracoval nielen pre slovenské podsvetie, ale aj pre mafiánov z Maďarska. V lete 1998 zabil nástražnou výbušninou mafiánskeho bosa Támasa Borosa. Explózia však zabila aj jeho advokáta a dvoch civilistov. Aktuálne si odpykáva doživotie.

Zradca a vyvrheľ (2019)

Boris Drevenák.
Boris Drevenák. Zdroj: PZ SR

Článok nezakončíme fotografiou mafiána, ale policajta, ktorý spolupracoval s mafiou. Bez pomoci vysokopostavených policajtov s gangstrami by totiž zločinecké skupiny na Slovensku nemohli z dlhodobého hľadiska nikdy fungovať.

Boris Drevenák bol funkcionárom Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý predával sátorovcom cenné informácie. V roku 1999 vyšetroval masaker pápayovcov, ktorý vykonali práve muži Lajosa Sátora.

Odporúčané
Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso Sátorovci boli brutálni, člena gangu popravili pri močení, rozrezali ho a telo pomleli v mlynčeku na mäso 29. októbra 2019, 10:34

Niekdajší policajný prezident Jaroslav Spišiak povedal, že všetky akcie na zadržanie Lajosa Sátora, ktoré riadil Drevenák, sa skončili neúspechom. Mafiánsky bos totiž vždy vedel, kedy chce polícia proti nemu zasiahnuť.

Sátorovci vďaka Borisovi Drevenákovi zavraždili aj pápayovca Bélu Écsiho. Policajný funkcionár im zistil, kde sa Écsi nachádza. Keďže vedel, že ho sátorovci zabijú, údajne si od neho ešte predtým požičal 200 000 korún. Peniaze, pochopiteľne, nemusel už nikdy vrátiť. Drevenák je odsúdený na 17 rokov. V súčasnosti je na úteku.

Domov
Zdieľať
Diskusia