Povinné očkovanie sa už zaviedlo aj v iných krajinách, máme ho aj u nás proti niektorým ochoreniam, argumentuje ministerka spravodlivosti.
Prípadné zavedenie povinného očkovania proti ochoreniu covid-19 považuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková za politickú otázku. Z právneho hľadiska v tom nevidí problém. Novinárom o tom hovorila počas stredajšieho rokovania vlády.
„Z ústavnoprávneho hľadiska vidím priestor na to, aby sa zaviedlo povinné očkovanie. Nakoniec, už sa zaviedlo aj v iných krajinách, máme ho aj u nás proti niektorým ochoreniam,“ povedala. Do stretu s ústavou by sa mohlo dostať vymedzenie tejto povinnosti na základe veku či profesie.
„Treba to dobre vymedziť a mať primeranosť zásahu k vynucovaniu povinnosti, prípadne k sankciám,“ dodala.
Právnici na ministerstve spravodlivosti sa však podľa nej momentálne touto otázkou nezaoberajú. „Je to politická otázka, či je namieste zaviesť povinné očkovanie. Je to otázka osobitne na ministra zdravotníctva, či nastal čas, keď je potrebné o tom uvažovať,“ podotkla Kolíková.
Lengvarský v povinnom očkovaní zatiaľ nevidí význam
Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského povinné očkovanie nie je témou dňa. Pripustil, že do budúcnosti to môže byť otázka do diskusie. „Zatiaľ však nevidím veľký význam v tom, aby sme nútili ľudí do niečoho, čo sami nechcú,“ povedal po rokovaní vlády.
Ak by sa uvažovalo o povinnom očkovaní, minister opätovne spomenul vybrané skupiny – napr. zdravotníci, učitelia či seniori.
V stredu na prezentácii aktuálnej epidemickej situácie šéf IZA Matej Mišík informoval, že denne sa dá zaočkovať zhruba 1 400 ľudí. Najmä medzi ľuďmi vo veku nad 50 rokov je však zaočkovanosť stále kriticky nízka. Práve pri tejto kategórii pritom očkovanie pomáha predchádzať ťažkému priebehu covidu a nevyhnutným hospitalizáciám.
Na Slovensku je k dnešnému dňu zaočkovaných prvou dávkou 2 426 450 ľudí, druhú dávku má za sebou 2 233 955 ľudí.