Hollywoodska ikona. Velikán herecký aj režisérsky. Jeho meno je pojem, jeho filmy sú kultové. Ktoré sú tie úplne najlepšie?
Má 91 rokov a nakrútil neuveriteľných štyridsať celovečerných filmov. Získal štyri nominácie na Oscara za réžiu, pričom premenil polovicu. Okrem toho má na konte štyri Zlaté glóbusy, trikrát bol ocenený na festivale v Cannes, raz na nemeckom Berlinale a z Benátok odchádzal v roku 2000 so Zlatým levom za celoživotné dielo.
Najprv neopakovateľný westernový pištoľník so zubami typicky zahryznutými do cigary, neskôr režisér množstva úspešných filmov. K niektorým dokonca spravil hudbu (napríklad Najmocnejší muž FBI či Život po živote). Všestranný tvorca s čuchom na veľké (poväčšine skutočné) príbehy. Vždy ich vedel na plátno preniesť s gráciou a uchvátiť čo najširšie divácke spektrum. Majster svojho remesla. Tu je desať jeho úplne najlepších filmov.
10. Listy z Iwodžimy (2006)
Netradične komorný, melancholický vojnový film, pri ktorom cítiť zo strany režiséra obrovskú dávku empatie. Po tom, ako Eastwood nakrútil film Zástavy našich otcov, odkrývajúci udalosti druhej svetovej vojny (konkrétne z roku 1945) z pohľadu Američanov bojujúcich proti Japoncom na ostrove Iwodžima, totiž v tejto snímke ukázal, ako tá istá situácia vyzerala z pohľadu Japoncov.
Ako uviedol slávny režisér v jednom z rozhovorov, inšpirácia nakrútiť tento nadväzujúci film prišla už počas tvorby toho prvého (Zástavy našich otcov), keď pri hlbšom skúmaní témy objavil, kto všetko sa na ostrove nachádzal. Zároveň našiel knihu listov v rozpätí rokov 1928 až 1945 generála Kuribayashiva (stvárnil ho skvelý Ken Watanabe) v japonskom jazyku.
Po preložení zistil, že všetky tieto listy písal generál domov svojim synom a dcéram a podľa slov režiséra znel ako každý iný obyčajný otec, čo ho prinútilo stotožniť sa v istom smere s jeho motiváciami. Snažil sa podobne ako tí na druhej strane len prežiť, aby sa mohol z vojnového pekla vrátiť domov živý a zdravý. Eastwood preto zdôraznil, že ho zaujal najmä tento aspekt ľudskosti.
9. Tulák z vysokých plání (1973)
Vyše meter deväťdesiat vysoký večne zamračený drsniak, ktorý je vždy pripravený stlačiť spúšť, keď to protivníci najmenej čakajú. Presne tento typ postáv Eastwoodovi najviac sedí a vďaka nim sa preslávil. Tulák z vysokých plání nie je síce prvý western, v ktorom hral, no ide o prvý western, ktorý režíroval. A tejto „novej“ roly sa zhostil skvele.
Neznámy cudzinec vchádza do neznámeho mesta a hneď robí problémy. Necháva za sebou bezvládne krvavé telá v piesku, rozbité výklady, zneužitú ženu. Všetci sa ho boja natoľko, až sa zhodnú, že ho môžu využiť na niečo dobré – v boji proti ostrej bande pištoľníkov už nejaký čas šikanujúcej miestnych. Práve tu sa začína bravúrna práca s napätím a očakávaniami.
Záverečná prestrelka, kde s cigarou v ústach chladnokrvne kosí banditov svojím koltom, je špičková a patrí medzi tie vôbec najpamätnejšie v histórii žánru. Tváre postáv osvetľujú len plamene z horiacich chatrčí, guľky svištia z každej strany.. A zľutovanie? To nikto nepozná.
8. Bird (1988)
Ukážková životopisná dráma o jednom z najlegendárnejších džezových saxofonistov. Charlie Bird Parker bol typická umelecká duša utápajúca sa v sebaľútosti, životných traumách, snažiaca sa nájsť spásu v alkohole a drogách, v milostných románoch a rýchlo pominuteľných chvíľach. Nepomohli mu. Trvali rovnako dlho ako jeho pocity radosti a pokoja. Stali sa mu osudnými.
Miloval pódium a ľudia milovali, keď na ňom stál. Zafajčené kluby plné nóbl smotánky boli jeho domovom. Forest Whitaker, ktorý Parkera vo filme stvárnil, sa pre túto rolu priam narodil. Jeho výkon je taký sugestívny, že z neho mrazí všade po tele. Neuveriteľne precítený výkon, ktorým rozkopol dvere do sveta veľkých filmov.
Táto Eastwoodova pomalá, mimoriadne citlivo nakrútená balada (podľa titulku na konci venovaná všetkým hudobníkom na svete) po všetkých kriminálkach, akčných trileroch a westernoch zo 70. rokov veľmi príjemne prekvapila a ukázala, že Američan sa nebojí plávať ani v iných vodách – a ide mu to celkom dobre.
7. Million Dollar Baby (2004)
Neobyčajný príbeh o starých ranách, snahe napraviť ich, o stratených snoch, ale najmä o ženskej sile a neoblomnosti, zvýraznený poriadne trpkým koncom. Hlavnou hrdinkou je ambiciózna boxerka Maggie Fitzgerald, ktorá hľadá trénera, aby raz mohla konkurovať tým najlepším. V ringu ju neopakovateľne stvárnila fantastická Hilary Swank.
Podľa Eastwooda si kvôli role prešla neľahkým tréningom a aj diétou. Príprava trvala 3 – 4 mesiace a nakoniec bol režisér z herečky nabitej entuziazmom úplne nadšený. Tá bola celkom zaslúžene za svoj strhujúci výkon vo filme ocenená prestížnym Oscarom.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako spomínajú na nakrúcanie so slávnym režisérom ľudia zo štábu.
- U koho sa Eastwood najviac inšpiroval pri tvorbe svojho najlepšieho filmu.
- Po premiére ktorého Eastwoodovho filmu bol jeden z hlavných protagonistov sklamaný z rasistických reakcií publika.
- V ktorom filme sa Eastwood zmenil z drsniaka na citlivého a zraniteľného chlapa.