Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednávaj si z množstva reštaurácií so skvelými zľavami na Wolte. S doručením.Objednaj si jedlo
22. augusta 2021, 9:30
Čas čítania 7:25
Ema Stanovská Kamila Šebestová

Borovička za pár centov, podgurážení štamgasti a pivo páchnuce po krvi. Navštívili sme 7 kultových bratislavských pajzlov

GASTRO GASTRO BRATISLAVA GASTROPRIEMYSEL GASTROTESTY
Uložiť Uložené
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednaj si jedlo
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Útla sivovlasá barmanka s dlhými farebnými nechtami zo seba namiesto „páči sa“ vysypala: „Dávajte si pozor na tú ženskú na terase. Nedávajte sa s ňou do reči ani jej neodpovedajte.“

Pri výbere podnikov sme sa riadili aplikáciou Mapa pajzlov, kde nájdeš výber najlepších a najkultovejších bratislavských ľudových krčiem, ktoré dostávajú počet hviezdičiek podľa viacerých kritérií, napríklad neprítomnosť obsluhy, fajčenie v interiéri, poldecové štamperlíky, prítomnosť štamgastov a pivo do 1,30 €. Čím viac hviezdičiek, tým väčší pajzel.

Mapa Pajzlov
Zdroj: Google Play/Mapa pajzlov

Naša výprava sa začala v legendárnom pohostinstve Srdiečko v mestskej časti Trnávka, ktoré si v aplikácii vyslúžilo päť hviezdičiek. Intenzívny zážitok sľuboval nielen plný počet hviezdičiek v apke, ale aj recenzie, vďaka ktorým sme sa dozvedeli, že je to „pobočka neba na zemi“ a „mal by sem zavítať každý kresťan – hneď by sa vzdal raja a posmrtný život by chcel tráviť tu“.

srdiečko, krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Z červeného „domčeka“ na rohu dvoch ulíc bolo už na prvý pohľad cítiť, že si toho pamätá viac ako my. Keď sme vstúpili, ovanul nás typicky pajzlový odór. Na stenách boli nalepené plagáty slovenských futbalistov, atmosféru dokresľovali zhrdzavené radiátory, zašpinené obrusy a umelé kvety.

krčma
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

V krčme boli dve televízne obrazovky a moderný stávkový automat. Všimli sme si, že podnik dokonca ponúkal tri jedlá za 3,80 € – segedín, sviečkovú a kuracie stehná. Prekvapil nás aj nápis „free wifi“.

pivo
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová
krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Pri bare sme si objednali dve malé pivá Corgoň (jedno stálo 0,65 €), ktoré sme napokon ani nedopili. Poldecák borovičky tu stojí 0,70 €. Útla sivovlasá barmanka s dlhými farebnými nechtami zo seba namiesto „páči sa“ vysypala: „Dávajte si pozor na tú ženskú na terase. Nedávajte sa s ňou do reči ani jej neodpovedajte.“

Pozvanie do tajnej klubovne

Sadli sme si neďaleko muža s vytetovaným Poseidonom na ruke a rozhliadali sa. Prevádzka bola pomerne veľká a pri stoloch sedelo niekoľko starších štamgastov. Keď sme nabrali odvahu, rozhodli sme sa ísť si sadnúť na terasu, ktorú osvetľovalo len svetlo z interiéru.

srdiečko krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

„Šialenú tetu“ sme si hneď všimli, priblížila sa k nám, pýtala sa, či nemáme cigu, a pokrikovala na nás, že sme lesby. Jeden zo štamgastov otvoril zvnútra okno a vulgárne ju vyháňal. Keď sme sa s ním dali do reči a vysvetlili mu, čo tam vlastne robíme, z ničoho nič nám povedal: „Niečo vám ukážem“ a rozrazil dvere bez kľučky, za ktorými sa ukrývala „tajná klubovňa“. Postavil sa pred veľkú fotografiu futbalového klubu Slovan, isto starú niekoľko desiatok rokov, a ukazoval nám vlastnoručné podpisy futbalistov. 

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

„Dievčatá, nepodľahnite tomu!“

Pri našej otázke, koľko rokov už táto krčma existuje, si nik nevedel spomenúť. Najvyššie číslo, ktoré padlo, bolo 70. Keď sme odchádzali, zákazníci ešte s leskom v očiach spomínali, že kedysi tu namiesto kofoly boli „nanukové torty, zákusky a bryndzová nátierka na váhu“.

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Našu expedíciu v Srdiečku ukončil pán s dvoma poldecovými vodkami v ruke, ktorý sa nám chválil, že sa mu „zlepšili pečeňové testy“. Vystríhal nás však, aby sme „tomu nepodľahli ani si nenašli takých chlapov“. Hoci podnik asi nedostane michelinovskú hviezdu, faktom je, že má nezameniteľnú atmosféru a jeho stála klientela naň nedá dopustiť.

Španielska gitara v hostinci Patkoš

Po zážitku z krčmy Srdiečko sme sa s veľkými očakávaniami vybrali do hostinca Patkoš v Novom Meste. Na Hálkovej ulici sme ho nemuseli dlho hľadať – išli sme za romantickým zvukom gitary. Drevené lavice poznačené rokmi boli plné štamgastov. V podniku bolo ticho, okrem gitary bolo počuť len štrnganie pohárov a smiech prevažne mužských návštevníkov.

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Zaujali nás traja páni v rokoch, ktorí si spievali, hrali na gitare a vytvárali tak útulnú táborákovú atmosféru. Pri počúvaní hudby sme si dopriali poldecáky borovičky. Cena 1 € nás potešila. Okamžite sme však zistili, že kombinácia so sódou bola chyba. Tá totiž chutila horšie než samotná borovička. Destilát sme preto rýchlo zapili kofolou a pozorovali terasu. Podnik sa pomaly vyprázdňoval, blížila sa totiž záverečná. Rozhodli sme sa prihovoriť priateľským spevákom. 

alkohol, pajzle, bar
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

„Jsem tady jednou do roka,“ vysvetlil nám český pesničkár, ktorý pózoval s gitarou. „Chodíme sem radi,“ dodali jeho kamaráti.

Blízko nich sedel jediný mladý návštevník podniku. Vychutnával si pivo a niečo vášnivo písal. Ležali pred ním štósy papiera. Pýtame sa ho, prečo sa rozhodol navštíviť Patkoš. „Počul som z ulice hudbu a inšpirovala ma, tak som vošiel a skúšam niečo skladať,“ usmial sa. Dodal, že v Patkoši mu vyhovuje pokojná atmosféra. 

Odporúčané
Pivo nepotrebuje párovanie s ťažkými krčmovými jedlami. Skvelé je s lososom, paprikou či sladkým, tvrdí Vlado Machalík Pivo nepotrebuje párovanie s ťažkými krčmovými jedlami. Skvelé je s lososom, paprikou či sladkým, tvrdí Vlado Machalík 28. februára 2024, 17:00

V aplikácii Mapa pajzlov písali, že ak sa chceš dostať na toaletu, musíš zobrať z baru kľučku a otvoriť si ňou záchod. Rozhodli sme sa to overiť. Táto teória sa však nepotvrdila a na WC sme sa dostali bez problémov. Nebol tam síce toaletný papier, no aspň mydlo. 

Po návšteve sme skonštatovali, že to bol jeden z najútulnejších pajzlov, v akých sme boli. Ak hľadáš pokojné miesto s takmer rodinnou atmosférou, choď si posedieť do Patkoša. Možno budeš mať šťastie na španielsku gitaru alebo tajomného skladateľa. 

alkohol, pajzle, bar
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Bar On či skôr Bar Off? 

Poslednou zastávkou v ten deň bol obľúbený podnik bratislavských mileniálov – Bar On. Tento bar je častou štartovacou zastávkou pred nocou v klube. Vďaka nízkym cenám a polohe ho obľubujú aj zahraniční študenti na Erasme. Paradoxne doňho v minulosti občas zavítali aj agresívni holohlaví štamgasti a vyvolávali nezmyselné konflikty. Boli sme zvedaví, ako Bar On zmenila pandémia.

Našli sme ho tak ako vždy podľa ošumelého blikajúceho nápisu. Pred vchodom bolo cítiť zápach moču. K baru vedie industriálne šedé schodisko, na ktorom sa chvíľami bojíš o svoj život. Výnimkou nie sú ani kúsky rozbitého skla.

pajzle, alkohol, bary
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová
pajzle, alkohol, bary
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Pri príchode do baru sme boli prekvapené – kedysi neustále plný bar dnes zíval prázdnotou. Klientelu tvorila len malá skupina tínedžerov, ktorí sa rozprávali v rohu miestnosti. Postupom času sa však bar zapĺňal. Priateľský barman sa nás zvedavo pýtal, akú reportáž robíme. 

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Najväčším prekvapením v Bar One bol fakt, že opravili legendárny padajúci strop. Namiesto neho tam bolo špeciálne penové obloženie, ktoré slúži na to, aby sa v podniku lepšie ozývala hudba. Počas lockdownu sa zrejme majitelia venovali rekonštrukcii interiéru. Zaujímavý bol aj ružový záchod, ktorý bol ako vystrihnutý z hudobného klipu na pesničku Barbie Girl.

Odporúčané
Parádne steaky, výberová káva a luxusné drinky. V Urban Beach House na nábreží Dunaja si vychutnáš dokonalý chill Parádne steaky, výberová káva a luxusné drinky. V Urban Beach House na nábreží Dunaja si vychutnáš dokonalý chill 21. februára 2024, 10:00

V Bar One sme ochutnali aj Spišskú borovičku. Cena tu už bola trochu vyššia, no pri porovnaní s ostatnými podnikmi v centre stále príjemná. K poldecáku sme si dali aj syrové nachos, ktoré nás prekvapili vynikajúcou chuťou. So stúpajúcim promile v podniku stúpal aj počet návštevníkov. V miestnosti bol celkom hluk. Napriek tomu v Bar One chýbala obvyklá študentská atmosféra. 

Hroznovka so chardonnay

Druhý deň našej expedície sme odštartovali na trhovisku na Miletičovej, kde sa nachádza viacero pohostinstiev v podobnom štýle. Osadenstvo podľa aplikácie tvoria „prevažne starší páni z okolia a alkoholici, ktorí tam často vysedávajú do rána“. Mapa pajzlov nám odporučila päťhviezdičkovú Viechu u svätého Urbana.

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Interiér tvorili tehlové steny, na ktorých viseli lovecké trofeje. Pri stoloch sedeli skupiny podgurážených dôchodcov, ktorí pozerali v televízii futbal a vykrikovali na celý podnik vety v štýle „Ja mám rád ženy, ale zastávam si aj buze****ov“. Všimli sme si však aj veľa osamelých pánov, ktorí sedeli pri pive a ticho civeli do prázdna. Jeden odchádzal so štyrmi paradajkami v igelitovom vrecúšku, ktoré si zrejme kúpil na trhu.

krčma
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Za veľké pivo tu zaplatíš 0,90 €. My sme si dali hroznovku za 0,20 €/dcl a biele víno za 0,40 €/dcl. Na výber boli dokonca dva druhy vína – rizling a chardonnay. Na hroznovku, ktorá nám uhasila smäd, sme sa sťažovať nemohli, keďže vonku bolo asi 30 stupňov, no víno nám chuťovo veľmi nesadlo. Štamgasti z nás po celý čas nemohli spustiť oči a pri odchode nás zahrnuli komplimentmi.

viecha
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Teleport do komunizmu

Hlavnú železničnú stanicu sme nemohli vynechať. Mapa pajzlov nám odporučila štvorhviezdičkový Bum bar a jednohviezdičkový Caffe Pressburg, ktorý sa nachádza hneď pri vchode do stanice. Druhý sme už poznali, tak sme zamierili tam. 

pajzle, alkohol , bary
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Ceny sú tam vzhľadom na prostredie premrštené. Za veľké pivo Staropramen zaplatíš 1,50 € a 0,04 dcl Spišskej borovičky stojí 1,60 €. Ak sa však chystáš na výlet vlakom s kamarátmi, je to ideálna zastávka. Ak si dievča, čašník je relatívne milý a obslúži ťa s úsmevom. Mužských štamgastov pozdraví. 

Odporúčané
Najstarší hotel v Tatrách oslavuje 130 rokov. Hotel Lomnica oživil bohémsku atmosféru z minulosti a ponúka špičkový fine dining Najstarší hotel v Tatrách oslavuje 130 rokov. Hotel Lomnica oživil bohémsku atmosféru z minulosti a ponúka špičkový fine dining 19. februára 2024, 16:00

Cafe Pressburg pripomína zanedbané irish puby, aké môžeš nájsť na periférii Dublinu. Zelená farba a vlajky futbalových mužstiev vytvárajú zvláštnu írsko-slovenskú atmosféru. Nepoteší ťa však cigaretový smrad, ktorý sa mieša s potom, takže v podniku dlho sedieť nevydržíš. Vždy zapnutá televízia s hitmi z 80. rokov ťa prenesie do inej éry. Pokiaľ nemáš chuť na pivo, borovičku môžeš zapiť aj vínom.

To dodá cestovateľom správnu dávku energie na dlhé cesty vlakom. Okrem prevažnej väčšiny mužkých štamgastov tu občas môžeš zazrieť aj mladé partie ľudí, ktorí sa sem zastavia pred cestou. Dokonca sem zavítali už aj zahraniční návštevníci, ktorí hovoria o zážitku ako z roku 1985. 

Toto miesto ťa teleportuje späť do komunizmu,“ napísal Dávid H. v Google recenzii. 

Môžeme potvrdiť, že Cafe Pressburg je teda ideálna (rýchla) zastávka pre partiu kamarátov, ktorí sa chcú rozveseliť pred dlhou cestou. A áno, je to tak trochu aj zastávka v čase. 

pajzle, alkohol , bary
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Pivo chutí po krvi

Z vlakovej stanice sme sa podľa Mapy pajzlov vybrali smerom do historického centra. Na Špitálskej ulici sme vošli do Novopackej pivárne. Na prvý pohľad nás v tomto podniku že stoly, stoličky aj bar boli z lesklého svetlého dreva. Interiér teda pôsobil veľmi jednoliato. 

krčma
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Sadli sme si do rohu a ticho pozorovali prázdny podnik. Neónovooranžové menu bolo prepálené cigaretou. Rozhodli sme sa pre experiment a objednali sme si pivá novopackej výroby. Vecný výčapník nám vysvetlil, že Novopacká piváreň je pôvodom česká, rovnako ako pivo.

Ilustračná foto
Ilustračná foto Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Vyskúšali sme 10-stupňový Brouček a 12-stupňový Kumburak. Po pár glgoch sme výber oľutovali. V pive bolo cítiť akúsi železitú pachuť, ktorá nám evokovala krv. Nedokázali sme ho dopiť, a tak sme ho nechali takmer nedotknuté na stole. Bolo nám ľúto 1,10 €, ktoré sme za Brouček vysolili. Kumburak bol chuťovo prijateľný, stál však až 1,30 €. Zdá sa teda, že v „Packe“ si za kvalitu priplatíš. 

Odporúčané
Ervín z Banchanu: Predtým než som si otvoril kórejské bistro v Bratislave, predával som v Kórei trdelníky Ervín z Banchanu: Predtým než som si otvoril kórejské bistro v Bratislave, predával som v Kórei trdelníky 15. februára 2024, 14:05

Prekvapivé boli nápisy na záchode, ktorý pripomínal psychiatrické liečebne zo 70. rokov. Na vchodové dvere štamgasti napísali napríklad: „Ujo Freud nič nevie! Len si rieši svoje kinks!“

bary, alkohol, pajzle
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Nachádzali sme sa v Packe zrejme v zlom čase, lebo neskôr večer sa extrémne zaplnila. Hlúčiky mladých ľudí postávali pred podnikom s pivom v ruke, rozprávali sa a odháňali od seba komáre. Zdá sa, že napriek železitej chuti piva Broučka majú Novopackú piváreň mladí ľudia v obľube. 

V Ponorke

Na záver sme zavítali do podzemnej pivárne Ponorka na Tobruckej ulici neďaleko Univerzity Komenského. Podľa Bratislavských novín sa tu už od 1. mája 1968 stretávajú najmä študenti, profesori, robotníci a pracujúca inteligencia, občas aj náhodní okoloidúci.

ponorka
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

Minulé leto vraj v podniku prebehla rozsiahla rekonštrukcia. Interiér si však zachoval „ponorkový vibe“. Zaujímavé je, že podnik sa skladá z troch miestností. V tej najvzdialenejšej, kde sa nachádza aj ženská toaleta, však bola tma ako v rohu. WC sme preto museli hľadať doslova po pamäti.

Odporúčané
Wagyu burger, hľuzovkové nebo aj talianske tiramisu. Boli sme v novej stredomorskej reštaurácii Narbon, obsluhovali nás majitelia Wagyu burger, hľuzovkové nebo aj talianske tiramisu. Boli sme v novej stredomorskej reštaurácii Narbon, obsluhovali nás majitelia 13. februára 2024, 14:30

Na výber je široká ponuka čapovaných pív – od Corgoňa (1,30 € za 0,5 l) cez Zlatého Bažanta (1,60 € za 0,5 l) až po Bradáča Warriora (1,90 € za 0,5 l). Deci vína ťa tu vyjde pomerne lacno (0,90 € za dcl), Spišská borovička stojí 1,20 € za 0,04 l. Poldecáky tu neponúkajú. V čase, keď sme podnik navštívili, mali aj príjemnú cenovú akciu na Jägermeister.

ponorka
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Z predošlých skúseností sme boli zvyknutí na to, že pri bare vždy postával jeden či dvaja podgurážení štamgasti. Teraz tu však bolo prázdno (možno preto, že bola streda). U znudenej slečny za barom sme si objednali kapitána s kolou, pretože po zážitku v Novopackej pivárni sme potrebovali „niečo na žalúdok“. Spoločnosť nám po zvyšok večera robila už len Súdna sieň, ktorú práve vysielali na televíznej obrazovke na stene.

ponorka
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Domov
Zdieľať
Diskusia