Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 26. 5. 2022 meniny má Dušan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Gastro - Testy

Borovička za pár centov, podgurážení štamgasti a pivo páchnuce po krvi. Navštívili sme 7 kultových bratislavských pajzlov

Útla sivovlasá barmanka s dlhými farebnými nechtami zo seba namiesto „páči sa“ vysypala: „Dávajte si pozor na tú ženskú na terase. Nedávajte sa s ňou do reči ani jej neodpovedajte.“

Ema Stanovská, Kamila Šebestová
22. august 2021, 9:30 Čas čítania: 7:25
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Gastro - Testy
0
Ema Stanovská
Kamila Šebestová
22. august 2021, 9:30
Čas čítania: 7:25

Borovička za pár centov, podgurážení štamgasti a pivo páchnuce po krvi. Navštívili sme 7 kultových bratislavských pajzlov

Útla sivovlasá barmanka s dlhými farebnými nechtami zo seba namiesto „páči sa“ vysypala: „Dávajte si pozor na tú ženskú na terase. Nedávajte sa s ňou do reči ani jej neodpovedajte.“

Ema Stanovská
Kamila Šebestová
22. august 2021, 9:30
Čas čítania: 7:25
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
  • 18+
CITLIVÝ OBSAH
  • Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný nsfw obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU

Pri výbere podnikov sme sa riadili aplikáciou Mapa pajzlov, kde nájdeš výber najlepších a najkultovejších bratislavských ľudových krčiem, ktoré dostávajú počet hviezdičiek podľa viacerých kritérií, napríklad neprítomnosť obsluhy, fajčenie v interiéri, poldecové štamperlíky, prítomnosť štamgastov a pivo do 1,30 €. Čím viac hviezdičiek, tým väčší pajzel.

 

Zdroj: Google Play/Mapa pajzlov

 

Naša výprava sa začala v legendárnom pohostinstve Srdiečko v mestskej časti Trnávka, ktoré si v aplikácii vyslúžilo päť hviezdičiek. Intenzívny zážitok sľuboval nielen plný počet hviezdičiek v apke, ale aj recenzie, vďaka ktorým sme sa dozvedeli, že je to „pobočka neba na zemi“ a „mal by sem zavítať každý kresťan – hneď by sa vzdal raja a posmrtný život by chcel tráviť tu“.

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Z červeného „domčeka“ na rohu dvoch ulíc bolo už na prvý pohľad cítiť, že si toho pamätá viac ako my. Keď sme vstúpili, ovanul nás typicky pajzlový odór. Na stenách boli nalepené plagáty slovenských futbalistov, atmosféru dokresľovali zhrdzavené radiátory, zašpinené obrusy a umelé kvety.

 

Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

 

V krčme boli dve televízne obrazovky a moderný stávkový automat. Všimli sme si, že podnik dokonca ponúkal tri jedlá za 3,80 € – segedín, sviečkovú a kuracie stehná. Prekvapil nás aj nápis „free wifi“.

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová
Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Pri bare sme si objednali dve malé pivá Corgoň (jedno stálo 0,65 €), ktoré sme napokon ani nedopili. Poldecák borovičky tu stojí 0,70 €. Útla sivovlasá barmanka s dlhými farebnými nechtami zo seba namiesto „páči sa“ vysypala: „Dávajte si pozor na tú ženskú na terase. Nedávajte sa s ňou do reči ani jej neodpovedajte.“

Pozvanie do tajnej klubovne

Sadli sme si neďaleko muža s vytetovaným Poseidonom na ruke a rozhliadali sa. Prevádzka bola pomerne veľká a pri stoloch sedelo niekoľko starších štamgastov. Keď sme nabrali odvahu, rozhodli sme sa ísť si sadnúť na terasu, ktorú osvetľovalo len svetlo z interiéru.

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

 

„Šialenú tetu“ sme si hneď všimli, priblížila sa k nám, pýtala sa, či nemáme cigu, a pokrikovala na nás, že sme lesby. Jeden zo štamgastov otvoril zvnútra okno a vulgárne ju vyháňal. Keď sme sa s ním dali do reči a vysvetlili mu, čo tam vlastne robíme, z ničoho nič nám povedal: „Niečo vám ukážem“ a rozrazil dvere bez kľučky, za ktorými sa ukrývala „tajná klubovňa“. Postavil sa pred veľkú fotografiu futbalového klubu Slovan, isto starú niekoľko desiatok rokov, a ukazoval nám vlastnoručné podpisy futbalistov. 

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

„Dievčatá, nepodľahnite tomu!“

Pri našej otázke, koľko rokov už táto krčma existuje, si nik nevedel spomenúť. Najvyššie číslo, ktoré padlo, bolo 70. Keď sme odchádzali, zákazníci ešte s leskom v očiach spomínali, že kedysi tu namiesto kofoly boli „nanukové torty, zákusky a bryndzová nátierka na váhu“.

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová


Našu expedíciu v Srdiečku ukončil pán s dvoma poldecovými vodkami v ruke, ktorý sa nám chválil, že sa mu „zlepšili pečeňové testy“. Vystríhal nás však, aby sme „tomu nepodľahli ani si nenašli takých chlapov“. Hoci podnik asi nedostane michelinovskú hviezdu, faktom je, že má nezameniteľnú atmosféru a jeho stála klientela naň nedá dopustiť.

 

Španielska gitara v hostinci Patkoš

Po zážitku z krčmy Srdiečko sme sa s veľkými očakávaniami vybrali do hostinca Patkoš v Novom Meste. Na Hálkovej ulici sme ho nemuseli dlho hľadať – išli sme za romantickým zvukom gitary. Drevené lavice poznačené rokmi boli plné štamgastov. V podniku bolo ticho, okrem gitary bolo počuť len štrnganie pohárov a smiech prevažne mužských návštevníkov.

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

 

Zaujali nás traja páni v rokoch, ktorí si spievali, hrali na gitare a vytvárali tak útulnú táborákovú atmosféru. Pri počúvaní hudby sme si dopriali poldecáky borovičky. Cena 1 € nás potešila. Okamžite sme však zistili, že kombinácia so sódou bola chyba. Tá totiž chutila horšie než samotná borovička. Destilát sme preto rýchlo zapili kofolou a pozorovali terasu. Podnik sa pomaly vyprázdňoval, blížila sa totiž záverečná. Rozhodli sme sa prihovoriť priateľským spevákom. 

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

 

„Jsem tady jednou do roka,“ vysvetlil nám český pesničkár, ktorý pózoval s gitarou. „Chodíme sem radi,“ dodali jeho kamaráti.

 

Blízko nich sedel jediný mladý návštevník podniku. Vychutnával si pivo a niečo vášnivo písal. Ležali pred ním štósy papiera. Pýtame sa ho, prečo sa rozhodol navštíviť Patkoš. „Počul som z ulice hudbu a inšpirovala ma, tak som vošiel a skúšam niečo skladať,“ usmial sa. Dodal, že v Patkoši mu vyhovuje pokojná atmosféra. 

V aplikácii Mapa pajzlov písali, že ak sa chceš dostať na toaletu, musíš zobrať z baru kľučku a otvoriť si ňou záchod. Rozhodli sme sa to overiť. Táto teória sa však nepotvrdila a na WC sme sa dostali bez problémov. Nebol tam síce toaletný papier, no aspň mydlo. 

 

Po návšteve sme skonštatovali, že to bol jeden z najútulnejších pajzlov, v akých sme boli. Ak hľadáš pokojné miesto s takmer rodinnou atmosférou, choď si posedieť do Patkoša. Možno budeš mať šťastie na španielsku gitaru alebo tajomného skladateľa. 

 

Zdroj: Refresher/Kamila Šebestová

 

Bar On či skôr Bar Off? 

Poslednou zastávkou v ten deň bol obľúbený podnik bratislavských mileniálov – Bar On. Tento bar je častou štartovacou zastávkou pred nocou v klube. Vďaka nízkym cenám a polohe ho obľubujú aj zahraniční študenti na Erasme. Paradoxne doňho v minulosti občas zavítali aj agresívni holohlaví štamgasti a vyvolávali nezmyselné konflikty. Boli sme zvedaví, ako Bar On zmenila pandémia.

 

Našli sme ho tak ako vždy podľa ošumelého blikajúceho nápisu. Pred vchodom bolo cítiť zápach moču. K baru vedie industriálne šedé schodisko, na ktorom sa chvíľami bojíš o svoj život. Výnimkou nie sú ani kúsky rozbitého skla.

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+52% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ klubu. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.52% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ komunity. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 101881 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Aký pokrm nás v Bar One veľmi príjemne prekvapil.
  • V ktorej „pajzlovej vieche“ si dáš víno za 0,40 eura a po ceste domov si kúpiš paradajky.
  • V ktorom podniku na Hlavnej stanici sa môžu cítiť príjemne aj ženy.
  • Kde sme ochutnali pivo páchnuce po krvi.
  • V ktorej legendárnej krčme sme museli hľadať ženskú toaletu potme.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher/Kamila Šebestová
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy gastro
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.