V piatok 23. júla sa začnú v Tokiu letné olympijské hry a potrvajú do 8. augusta. Slovenskí diváci si však budú musieť zvyknúť na sedemhodinový časový posun.
Futbal, basketbal, tenis, hádzaná, volejbal, ragby, box, gymnastika, triatlon... menovať by sa dalo ešte dlho. Všetkých športových fanúšikov čaká dlhoočakávaný sviatok a často pravdepodobne nebudú vedieť, čo si z bohatej ponuky pozrieť skôr. Všetci športovci zase čakajú po tvrdej príprave na životnú príležitosť. Chcú ukázať, že sú tí najlepší, najtalentovanejší, najvytrvalejší. Nielen sebe, ale aj divákom pri obrazovkách.
V japonskom hlavnom meste, kde sa v piatok začnú olympijské hry, rastie počet nakazených koronavírusom a vyhlásili aj stav núdze. Športové udalosti budú za zatvorenými bránami športovísk a bez divákov o 339 medailí v 33 disciplínach. Do programu hier sa vráti bejzbal či softbal, divákov však čakajú aj viaceré premiéry.
Olympiáda v Tokiu sa mala konať už minulý rok v lete od 24. júla do 9. augusta. Pandémia covidu však narušila plány a museli ju preložiť. Slovensko bude na olympijských hrách v Tokiu reprezentovať 41 športovcov (najmenšia výprava v histórii) a prvýkrát počas úvodného ceremoniálu, v piatok o 13.00 h, nastúpia dvaja vlajkonosiči. Slovenskú vlajku ponesie strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a vodný slalomár Matej Beňuš. Uviedol to Slovenský olympijský a športový výbor.
Iskra solidarity
„Možno budú tieto hry okamihom, ktorý zjednotí svet, a zapália iskru solidarity a spoločného odhodlania, ktoré potrebujeme na skoncovanie s pandémiou,“ vyhlásil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na margo toho, že boj s pandémiou ešte zďaleka nie je zažehnaný. Povedal to na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV), kde zároveň dodal, že oslavy budú možno tento rok zdržanlivejšie, ale posolstvo nádeje je o to dôležitejšie.
Pravidlá pre športovcov budú tentoraz výrazne iné, oveľa prísnejšie. Ako sa uvádza v rozsiahlej príručke pre zúčastnených, kvôli čo najdôslednejšej izolácii a obmedzeniu rizika šírenia vírusu nebudú môcť navštevovať ostatné športy a podporovať svojich krajanov, ako to doteraz bývalo zvykom. Okrem svojho športoviska a olympijskej dediny sa takmer nikam nedostanú. A ak by sa počas pravidelného každodenného testovania zistilo, že niekto zo športovcov je pozitívny, súťaž preňho v tom momente, samozrejme, automaticky končí.
Podľa prezidenta MOV Thomasa Bacha si aj medaily športovci tentoraz prevezmú a zavesia na krk sami. Budú ich mať pripravené na podnose a osoba, ktorá s nimi bude manipulovať, bude mať dezinfikované rukavice.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako to momentálne vyzerá v Tokiu.
- Kto má šancu na zisk medailí.
- Ktoré športy budú mať na olympiáde v Tokiu premiéru.
- Čo z programu musia vynechať.