Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento obsah je sponzorovaný obsah spoločnosti HB Reavis Real Estate Investment Management
10. októbra 2021, 10:30
Čas čítania 2:49
Sponzorovaný obsah

Rozmýšľaš, do čoho investovať? Investičný analytik vysvetľuje, prečo sú realitné fondy jednou z možností

Rozmýšľaš, do čoho investovať? Investičný analytik vysvetľuje, prečo sú realitné fondy jednou z možností
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková
ZAUJÍMAVOSTI INVESTOVANIE
Uložiť Uložené

Realitné fondy ako smart investícia.

Rozmýšľaš nad investovaním, no stále si sa nerozhodol, do čoho vložiť svoje peniaze? V spolupráci s CE REIF fondom a investičným analytikom Jakubom Hromadom si vysvetlíme, prečo môžu byť pre teba realitné fondy zaujímavou možnosťou investovania.

Jakub Hromada je investičný analytik CE REIF fondu. Študoval vo Viedni aj v Londýne, pred nástupom do fondu HB Reavis zbieral svoje investičné skúsenosti v Tatra banke, londýnskom QUMMIF Investment Fund, ale pracoval aj pre TFS Structured Products, svetového lídra v akciových derivátoch. Jakub je zároveň aj aktívnym športovcom a juniorským majstrom Slovenska v golfe. 

Realitné fondy ako smart investícia

Jakub Hromada uvádza, že čím väčšie riziko investor podstupuje, tým vyšší výnos môže očakávať. Konkrétnejšie rozdiely medzi rizikovejším a menej rizikovým investovaním tvorí stratégia a to, do čoho sa investuje. „Napríklad dlhopisy majú síce nižšiu návratnosť, ale fixný výnos. Ďalej sú tu realitné fondy, medzi ktoré patrí aj CE REIF. Tento fond investuje výhradne do komerčných prenajatých nehnuteľností v lukratívnych častiach hlavných miest, aj rizikovosť takejto investície je preto menšia a výnos stabilný – za obdobie posledných 5 až 10 rokov je historický výnos okolo 8 percent. Banky na bežnom sporiacom účte dávajú pre porovnanie 0,1 percenta,“ dodáva.

CE REIF je otvorený investičný fond s približnou lehotou investovania 4 až 7 rokov a priemerným ročným výnosom približne 8 percent. Fond sa zameriava na aktíva plne prenajatých a funkčných budov generujúcich zisk, prevažne kancelárskych priestorov v prémiových lokalitách Európy. Nájdeš medzi nimi napríklad bratislavské Twin City C, Twin City B či City Business Center a ďalšie iné. Aktívny manažment projektov a fondu je zabezpečený spoločnosťou HB Reavis. 

Viac informácií

Rozmýšľaš do čoho investovať? Investičný analytik vysvetľuje, prečo sú realitné fondy jednou z možností
Zdroj: HB Reavis
 

„Naši investori majú napríklad prehľad o celom našom portfóliu CE REIF fondu, poznajú stav prenajatosti nehnuteľností, ako ich oceňujeme aj ako sa situácia s ich investíciami vyvíja, čo sú tie najdôležitejšie aspekty, lebo tak vedia, kam investovali svoje peniaze a ako je o ne postarané. V prípade nespokojnosti vedia dokonca naši klienti raz ročne požiadať o tzv. redemáciu a my im následne vrátime peniaze.“

Ak si nie si istý, investuj s menším rizikom

S investovaním je spojených viacero rizík, no dokážeš si vybrať spôsob alebo druh investície, ktorý má väčší potenciál v rámci návratnosti. Jednou z možností sú aj investície do rôznych vecí – od oblečenia cez knihy po kurzy, workshopy či prednášky. Neinvestuješ síce do nejakého trhu, no máš tu istú návratnosť.

Jakub Hromada zároveň dodáva, že sa netreba báť svoje peniaze zveriť do rúk druhej strane. „Zatiaľ máme v tejto oblasti stále málo relevantných skúseností a ako dôveryhodné inštitúcie vnímame predovšetkým banky. Je však dobré vedieť, že aj my ako fond sme dohliadaní luxemburským finančným regulátorom CSSF, sme prijatí na obchodovanie na burze, dvakrát do roka prechádzame valuáciou našich aktív a sme auditovaní raz ročne audítorom z Veľkej štvorky,“ vysvetľuje.

 

Rozmýšľaš do čoho investovať? Investičný analytik vysvetľuje, prečo sú realitné fondy jednou z možností
Zdroj: Paulína Ščepková/REFRESHER

Zároveň každému odporúča začať s investovaním a hovorí, že je lepšie začať pomaly investovať a zarábať než nezarábať vôbec. „Na úvod by som si odkladal menšiu sumu, ale na pravidelnej báze. Určite je lepšie pomaly investovať a zarábať než nezarábať vôbec. Za nejaký čas si potom viem kúpiť jeden asset – akciu, dlhopis, potom ďalší a tak ďalej. Postupne sa človek naučí lepšie orientovať aj v tejto oblasti, získavať skúsenosti a možno aj podstupovať väčšie riziko a tak viac zarábať.“

HB Reavis CE REIF je otvorený realitný investičný fond s optimálnou, 4- až 7-ročnou lehotou investície a s priemerným ročným výnosom cca 8 percent. V rámci tohto fondu investuješ do atraktívnych prenajatých a udržateľných aktív generujúcich príjem v rámci nehnuteľností v atraktívnych lokalitách Európy. Aktívny manažment projektov a fondu je zabezpečený spoločnosťou HB Reavis, ktorá je medzinárodným poskytovateľom kancelárskych a nákupných priestorov s pôsobnosťou v strednej Európe, Nemecku a vo Veľkej Británii. V portfóliu fondu tvorí príjem 5 generujúcich nehnuteľností (4 kancelárske budovy a 1 nákupné centrum) na celkovo 109 000 štvorcových metroch so zdravo diverzifikovaným portfóliom s približne 200 nájomnými zmluvami s priemernou lehotou trvania 4 roky. 
Viac informácií
Vyššie uvedené informácie nepredstavujú žiadnu ponuku ani podnet na investíciu alebo uzavretie zmluvy alebo akéhokoľvek záväzkového vzťahu týkajúcich sa HB Reavis CE REIF. Potenciálna investícia je určená pre kvalifikovaných investorov, ktorí investujú najmenej 50 000 eur alebo sú tzv. profesionálnymi investormi. Investovanie do investičných fondov je spojené s rizikom a hodnota investícií môže klesať alebo rásť, pričom nie je zaručená návratnosť pôvodne investovaných finančných prostriedkov.
Domov
Zdieľať
Diskusia