Realitné fondy ako smart investícia.
Rozmýšľaš nad investovaním, no stále si sa nerozhodol, do čoho vložiť svoje peniaze? V spolupráci s CE REIF fondom a investičným analytikom Jakubom Hromadom si vysvetlíme, prečo môžu byť pre teba realitné fondy zaujímavou možnosťou investovania.
Realitné fondy ako smart investícia
Jakub Hromada uvádza, že čím väčšie riziko investor podstupuje, tým vyšší výnos môže očakávať. Konkrétnejšie rozdiely medzi rizikovejším a menej rizikovým investovaním tvorí stratégia a to, do čoho sa investuje. „Napríklad dlhopisy majú síce nižšiu návratnosť, ale fixný výnos. Ďalej sú tu realitné fondy, medzi ktoré patrí aj CE REIF. Tento fond investuje výhradne do komerčných prenajatých nehnuteľností v lukratívnych častiach hlavných miest, aj rizikovosť takejto investície je preto menšia a výnos stabilný – za obdobie posledných 5 až 10 rokov je historický výnos okolo 8 percent. Banky na bežnom sporiacom účte dávajú pre porovnanie 0,1 percenta,“ dodáva.
CE REIF je otvorený investičný fond s približnou lehotou investovania 4 až 7 rokov a priemerným ročným výnosom približne 8 percent. Fond sa zameriava na aktíva plne prenajatých a funkčných budov generujúcich zisk, prevažne kancelárskych priestorov v prémiových lokalitách Európy. Nájdeš medzi nimi napríklad bratislavské Twin City C, Twin City B či City Business Center a ďalšie iné. Aktívny manažment projektov a fondu je zabezpečený spoločnosťou HB Reavis.
„Naši investori majú napríklad prehľad o celom našom portfóliu CE REIF fondu, poznajú stav prenajatosti nehnuteľností, ako ich oceňujeme aj ako sa situácia s ich investíciami vyvíja, čo sú tie najdôležitejšie aspekty, lebo tak vedia, kam investovali svoje peniaze a ako je o ne postarané. V prípade nespokojnosti vedia dokonca naši klienti raz ročne požiadať o tzv. redemáciu a my im následne vrátime peniaze.“
Ak si nie si istý, investuj s menším rizikom
S investovaním je spojených viacero rizík, no dokážeš si vybrať spôsob alebo druh investície, ktorý má väčší potenciál v rámci návratnosti. Jednou z možností sú aj investície do rôznych vecí – od oblečenia cez knihy po kurzy, workshopy či prednášky. Neinvestuješ síce do nejakého trhu, no máš tu istú návratnosť.
Jakub Hromada zároveň dodáva, že sa netreba báť svoje peniaze zveriť do rúk druhej strane. „Zatiaľ máme v tejto oblasti stále málo relevantných skúseností a ako dôveryhodné inštitúcie vnímame predovšetkým banky. Je však dobré vedieť, že aj my ako fond sme dohliadaní luxemburským finančným regulátorom CSSF, sme prijatí na obchodovanie na burze, dvakrát do roka prechádzame valuáciou našich aktív a sme auditovaní raz ročne audítorom z Veľkej štvorky,“ vysvetľuje.
Zároveň každému odporúča začať s investovaním a hovorí, že je lepšie začať pomaly investovať a zarábať než nezarábať vôbec. „Na úvod by som si odkladal menšiu sumu, ale na pravidelnej báze. Určite je lepšie pomaly investovať a zarábať než nezarábať vôbec. Za nejaký čas si potom viem kúpiť jeden asset – akciu, dlhopis, potom ďalší a tak ďalej. Postupne sa človek naučí lepšie orientovať aj v tejto oblasti, získavať skúsenosti a možno aj podstupovať väčšie riziko a tak viac zarábať.“