Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. júna 2021, 15:41
Čas čítania 0:50
Viktor Kniš TASR

Najvyšší súd v Mexiku dekriminalizoval rekreačné užívanie marihuany

Najvyšší súd v Mexiku dekriminalizoval rekreačné užívanie marihuany
Zdroj: Unsplash/Matthew Brodeur
NEWS MARIHUANA
Uložiť Uložené

Rozsudok najvyššieho súdu prišiel po tom, čo kongres neprijal právne predpisy legalizujúce používanie marihuany na rekreačné účely do 30. apríla, ako to určil najvyšší súd.

Mexický najvyšší súd v pondelok oficiálne dekriminalizoval užívanie marihuany pre dospelých, informovala agentúra AFP.


Osem z 11 členov najvyššieho súdu tak svojím rozhodnutím vyhlásilo za protiústavnú sériu článkov mexického zákona o verejnom zdraví, ktoré zakazovali užívanie marihuany.
Aj keď občianske organizácie a vedci vyjadrili radosť z rozhodnutia najvyššieho súdu, varovali, že mexický kongres musí v tejto otázke ešte prijať a vydať právne predpisy.


Rozhodnutie najvyššieho súdu „ponecháva právne vákuum, pokiaľ ide o konzumáciu, pestovanie a distribúciu konopy“, uviedla na sociálnej sieti Twitter mimovládna organizácia Mexico United Against Crime.

Odporúčané
MAPA: Na týchto miestach Slovenska dnes môže byť až 37 stupňov Celzia, SHMÚ varuje pred teplom aj silnými búrkami MAPA: Na týchto miestach Slovenska dnes môže byť až 37 stupňov Celzia, SHMÚ varuje pred teplom aj silnými búrkami 29. júna 2021, 7:40


Jorge Hernández Tinajero, aktivista regulácie kanabisu v Mexiku od 90. rokov, kritizoval zákonodarcov, že nie sú schopní „regulovať realitu“, ako je držba a marketing marihuany.
Rozhodnutie najvyššieho zákonného orgánu v krajine je však jednoznačne míľnikom pre Mexiko, ktoré od roku 2006, keď vtedajšia federálna vláda začala kontroverznú protidrogovú vojenskú operáciu, žije v špirále násilia vyvolávaného drogovými kartelmi. Odvtedy krajina zaznamenala viac ako 300-tisíc vrážd.

Domov
Zdieľať
Diskusia