Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. júna 2021, 14:07
Čas čítania 0:57
Adam Novosad

Mikroorganizmus prežil 24-tisíc rokov zamrznutý v sibírskej rieke. Po rozmrazení sa začal bez problémov rozmnožovať

NEWS RUSKO
Uložiť Uložené

Organizmus teraz budú vedci skúmať, aby zistili, aké interné procesy prispeli k neuveriteľnej schopnosti odolávať prostrediu.

Vedcov ohromil nález, ktorý sa im podarilo urobiť na zamrznutej ruskej Sibíri. Mikrobiológovia sa roky snažia zistiť, v akých podmienkach dokážu prežiť mikroorganizmy, ktorým neprekážajú extrémne podmienky, ale tentoraz narazili na skutočne odolný organizmus, informuje BBC.

Zo sibírskej rieky vytiahli viacbunkový organizmus bdeloidky, ktoré patria do radu vírnikov. Pri týchto organizmoch opísaných v štúdii v žurnále Current Biology nepoznáme samčie pohlavie, dokážu sa rozmnožovať asexuálne. Práve schopnosť rozmnožovať sa zaskočila vedcov, pretože bdeloidky zo zamrznutej rieky vytiahli po 24-tisíc rokoch.

Vedci si predtým mysleli, že v prípade zamrznutých mikroskopických organizmov je možné prežiť minimálne 10 rokov, kým prostredie tvora usmrtí, ale podľa všetkého je opak pravdou. Aby toho nebolo málo, keď sa bdeloidky postupne rozmrazili, proces asexuálneho rozmnožovania bez problémov pokračoval, akoby nestrávili tisíce rokov uväznené v ľade.

Domov
Zdieľať
Diskusia