Organizmus teraz budú vedci skúmať, aby zistili, aké interné procesy prispeli k neuveriteľnej schopnosti odolávať prostrediu.
Vedcov ohromil nález, ktorý sa im podarilo urobiť na zamrznutej ruskej Sibíri. Mikrobiológovia sa roky snažia zistiť, v akých podmienkach dokážu prežiť mikroorganizmy, ktorým neprekážajú extrémne podmienky, ale tentoraz narazili na skutočne odolný organizmus, informuje BBC.
Zo sibírskej rieky vytiahli viacbunkový organizmus bdeloidky, ktoré patria do radu vírnikov. Pri týchto organizmoch opísaných v štúdii v žurnále Current Biology nepoznáme samčie pohlavie, dokážu sa rozmnožovať asexuálne. Práve schopnosť rozmnožovať sa zaskočila vedcov, pretože bdeloidky zo zamrznutej rieky vytiahli po 24-tisíc rokoch.
A microscopic animal survived 24,000 years frozen in Siberia and then cloned itself after coming back to life.
— AJ+ (@ajplus) June 7, 2021
Scientists say the bdelloid rotifer is the “hardest proof” yet that multicellular animals can survive thousands of years in near-total metabolic stasis. pic.twitter.com/KKePkMAHkd
Vedci si predtým mysleli, že v prípade zamrznutých mikroskopických organizmov je možné prežiť minimálne 10 rokov, kým prostredie tvora usmrtí, ale podľa všetkého je opak pravdou. Aby toho nebolo málo, keď sa bdeloidky postupne rozmrazili, proces asexuálneho rozmnožovania bez problémov pokračoval, akoby nestrávili tisíce rokov uväznené v ľade.