Stále nie je jasné, či unikol z laboratória alebo nie.
Americký prezident Joe Biden podľa CNN nariadil prešetriť pôvod koronavírusu. Tamojšia informačná služba má 90 dní na to, aby pre neho pripravila novú správu. Jednou z teórií je opäť únik z laboratória vo Wu-chane, ktorý ešte v minulom roku spomínal exprezident Donald Trump.
Vtedy ho väčšina vedeckej spoločnosti odsúdila ako hoax, no vzhľadom na nepresvedčivú správu z wuchanského laboratória chcú túto možnosť overiť ešte raz. Čína naďalej trvá na svojom stanovisku: podľa jej vyšetrovania sa vírus rozšíril prirodzene a preskočil zrejme z nejakého zvieraťa na človeka.
O nových zisteniach priniesli informácie reportéri z Wall Street Journalu a zo CNN Reportingu.
Vírus z laboratória?
Nové informácie médií, ako aj poznámky od Anthonyho Fauciho, Bidenovho hlavného poradcu v oblasti zdravotníctva, naznačujú, že informácia o víruse uniknutom z laboratória nemusí byť hoax. V pôvodnej správe vedcov, ktorí navštívili Wu-chan aj spomínané laboratórium, sa jej venujú podľa Denníka N len na štyroch stranách z viac ako tristo. Americký kongres preto tlačí na podrobnejšie prešetrenie tejto možnosti.
Podľa zistení WSJ v novembri 2019 (o mesiac skôr, než sme o koronavíruse počuli po prvýkrát) sa nakazili vedci z wuchanského laboratória a skončili v nemocnici. Ich príznaky sa podobali tomu, čo dnes už označujeme ako covid-19, no mohlo ísť aj o iné respiračné ochorenie. Dôkaz o tom, že to bol koronavírus, nemajú a zdroje amerického denníka sa nevedia zhodnúť, nakoľko je táto informácia dôveryhodná.
Čínske úrady popierajú, že by sa ich úradníci vôbec niečím nakazili. Správy o možnom úniku čínske ministerstvo zahraničia označilo za nepravdivé a prehnané tvrdenia.
Vyšetrili pôvod vírusu za tri hodiny?
Druhou možnosťou je, že koronavírus sa rozšíril prirodzene, prešiel z nakazeného zvieraťa na človeka. Nikto však nevie naisto, z akého zvieraťa. Takto znie aj oficiálny záver pôvodného vyšetrovania.
Pôvodne vyšetrovali zdroj covidu vedci zo Svetovej zdravotníckej organizácie. V inštitúte vo Wu-chane mohli byť len tri hodiny. Nemohli sa pozrieť do denníkov zamestnancov ani do iných záznamov.
Ako upozorňuje aj Washington Post, hypotéza o úniku z laboratória mohla byť čiastočne označovaná za hoax aj pre politické implikácie. Ak vírus unikol z laboratória, neznamená to, že ho upravili a vypustili úmyselne. Uniknúť totiž mohol aj omylom. Od začiatku sa však ozývajú hlasy, ktoré vírus označujú za biologickú zbraň.
„Je kľúčové vedieť, ako vznikol covid-19, pre formovanie globálnych stratégií na zmiernenie rizika budúcej epidémie,“ napísali poprední vedci vo svojom liste v magazíne Science. Zhodujú sa na tom, že obe možné teórie o pôvode najhoršej pandémie v poslednom storočí neboli dostatočne zvážené a nedajú sa preto vylúčiť.
Už po zverejnení záverov z vyšetrovania ho šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil za nedostatočné. WHO preto chce dodatočné prešetrenie; spolu s tlakom z USA má táto žiadosť podporu EÚ aj Británie. Čína však má právo takéto rozhodnutie vetovať, keďže jedno vyšetrovanie už prebehlo. Kompletnú správu z mája 2021 si môžeš prečítať tu.