Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. mája 2021, 14:30
Čas čítania 5:15
Viktor Kniš

Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebude

Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebude
Zdroj: TASR/Dano Veselský
POLITIKA IGOR MATOVIČ
Uložiť Uložené

Igor Matovič si zaumienil zvýšenie rodičovského príspevku na viac ako 200 eur, stratu v rozpočte chce vykryť zvýšením DPH. Odborníkov sme sa pýtali, čo si o jeho nápade myslia a aké úskalia v ňom vidia.

„Nebudeme zvyšovať celkové daňové a odvodové zaťaženie ľudí a firiem,“ píše sa v predvolebnom programe hnutia OĽaNO. Jeho šéf Igor Matovič napriek tomu 15 mesiacov po parlamentných voľbách prichádza s nápadom zvýšiť daň z pridanej hodnoty. 

„Nebudem podporovať zvyšovanie daní po voľbách, peňazí je dosť, len treba mafiánom klepnúť po prstoch,“ tvrdil v predvolebnej diskusii Hospodárskych novín Igor Matovič, aj keď priamej odpovedi na otázku sa chvíľu vyhýbal. 

Bývalý predseda vlády plánuje z pozície ministra financií zvyšovať DPH na 25 %, aby mohol financovať svoj nápad podporiť rodiny zvýšením prídavkov na deti. „Po daňovo-odvodovej reforme, ktorú chcem v dohľadnej dobe ľuďom predstaviť, by tejto matke zostalo na mesiac už 571 eur miesto 156,“ napísal v závere svojho príkladu o matke, ktorá sama vychováva dve deti. Príspevky na deti chce zvýšiť na približne 200 eur. 

Odborníci sú presvedčení, že Matovičov nápad je zlý a navyše nezrealizovateľný. Okrem iného spôsobí zvýšenie daňových únikov, nižší ekonomický rast krajiny a zvýšenie cien statkov. „Matovič znovu aj týmto návrhom potvrdzuje, že je generátorom konfliktov a že ak dnes niekto pomáha Ficovi a Pellegrinimu, tak je to predovšetkým on sám,“ myslí si bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Refresher oslovil viacerých odborníkov ekonómov a porozprával sa s nimi o tom, čo by realizácia Matovičovho nápadu v praxi znamenala pre Slovensko. 

Odporúčané
Tínedžerom zrušili termíny na očkovanie po Matovičovom statuse. Aj keď nie je premiér, všetko naďalej riadi Tínedžerom zrušili termíny na očkovanie po Matovičovom statuse. Aj keď nie je premiér, všetko naďalej riadi 2. mája 2021, 11:34
V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo sa odborníkom nepozdáva Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 %.
 • Aké sú úskalia tohto nápadu.
 • Prečo je zvyšovanie daní na Slovensku nerealizovateľné.
 • Ako reagujú na Matovičov kontroverzný návrh koaliční partneri a kto je jednoznačne proti.
 • Ako argumentuje pri zvyšovaní daní Matovič.

Rizikový a nedotiahnutý nápad, ktorý pomáha Ficovi a Pellegrinimu

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana upozorňuje, že o návrhu Igora Matoviča zatiaľ nevieme veľa. Poukazuje na mnohomiliardový deficit verejných financií, ktorému Slovensko čelí, a upozorňuje, že stratu nedokážeme znižovať radikálnymi plošnými dávkami.

Aj Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV vidí Matovičov návrh ako nejednoznačný. „Má skôr charakter akéhosi ‚prieskumného balónika‘, nie konkrétneho návrhu na reformu, a preto sa k nemu veľmi ťažko seriózne vyjadruje, tobôž nie kvantifikovane. Môj osobný predbežný dojem je, že má viac nevýhod a rizík ako prínosov,“ povedal Páleník pre Refresher. 

Odporúčané
KOMENTÁR: Nenazývajte Igora Matoviča psychiatrickým pacientom KOMENTÁR: Nenazývajte Igora Matoviča psychiatrickým pacientom 25. septembra 2023, 11:30

Bývalý minister financií z vlády Ivety Radičovej Ivan Mikloš vidí aj politický rozmer nápadu Igora Matoviča. Podľa neho môžeme očakávať rozloženie jednoty a akcieschopnosti vládnej koalície. „Matovič jednoducho znovu aj týmto návrhom potvrdzuje, že je generátorom konfliktov a že ak dnes niekto pomáha Ficovi a Pellegrinimu, tak je to predovšetkým on sám,“ dodáva ekonóm a expolitik Mikloš. 

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dôsledky by boli fatálne: zvýšenie cien bežných produktov a služieb, motivácia k daňovým únikom a pokles ekonomiky

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 97948 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo by sa stalo, keby schválili zvýšenie DPH na 25 %.
 • Čo by to znamenalo pre bežný pracujúci ľud.
 • Kto by o peniaze prišiel a kto by získal.
 • Či existujú lepšie návrhy, ako v súčasnosti pomôcť znevýhodneným rodinám.
 • Ako Matovič opäť tvrdo zaútočil na koaličných partnerov.
 • Aké sú zatiaľ názory v koalícii a prečo by musel Matovič pravdepodobne žiadať pomoc od opozície.
Domov
Zdieľať
Diskusia