Igor Matovič si zaumienil zvýšenie rodičovského príspevku na viac ako 200 eur, stratu v rozpočte chce vykryť zvýšením DPH. Odborníkov sme sa pýtali, čo si o jeho nápade myslia a aké úskalia v ňom vidia.
„Nebudeme zvyšovať celkové daňové a odvodové zaťaženie ľudí a firiem,“ píše sa v predvolebnom programe hnutia OĽaNO. Jeho šéf Igor Matovič napriek tomu 15 mesiacov po parlamentných voľbách prichádza s nápadom zvýšiť daň z pridanej hodnoty.
„Nebudem podporovať zvyšovanie daní po voľbách, peňazí je dosť, len treba mafiánom klepnúť po prstoch,“ tvrdil v predvolebnej diskusii Hospodárskych novín Igor Matovič, aj keď priamej odpovedi na otázku sa chvíľu vyhýbal.
Bývalý predseda vlády plánuje z pozície ministra financií zvyšovať DPH na 25 %, aby mohol financovať svoj nápad podporiť rodiny zvýšením prídavkov na deti. „Po daňovo-odvodovej reforme, ktorú chcem v dohľadnej dobe ľuďom predstaviť, by tejto matke zostalo na mesiac už 571 eur miesto 156,“ napísal v závere svojho príkladu o matke, ktorá sama vychováva dve deti. Príspevky na deti chce zvýšiť na približne 200 eur.
Odborníci sú presvedčení, že Matovičov nápad je zlý a navyše nezrealizovateľný. Okrem iného spôsobí zvýšenie daňových únikov, nižší ekonomický rast krajiny a zvýšenie cien statkov. „Matovič znovu aj týmto návrhom potvrdzuje, že je generátorom konfliktov a že ak dnes niekto pomáha Ficovi a Pellegrinimu, tak je to predovšetkým on sám,“ myslí si bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Refresher oslovil viacerých odborníkov ekonómov a porozprával sa s nimi o tom, čo by realizácia Matovičovho nápadu v praxi znamenala pre Slovensko.
- Prečo sa odborníkom nepozdáva Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 %.
- Aké sú úskalia tohto nápadu.
- Prečo je zvyšovanie daní na Slovensku nerealizovateľné.
- Ako reagujú na Matovičov kontroverzný návrh koaliční partneri a kto je jednoznačne proti.
- Ako argumentuje pri zvyšovaní daní Matovič.
Rizikový a nedotiahnutý nápad, ktorý pomáha Ficovi a Pellegrinimu
Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana upozorňuje, že o návrhu Igora Matoviča zatiaľ nevieme veľa. Poukazuje na mnohomiliardový deficit verejných financií, ktorému Slovensko čelí, a upozorňuje, že stratu nedokážeme znižovať radikálnymi plošnými dávkami.
Aj Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV vidí Matovičov návrh ako nejednoznačný. „Má skôr charakter akéhosi ‚prieskumného balónika‘, nie konkrétneho návrhu na reformu, a preto sa k nemu veľmi ťažko seriózne vyjadruje, tobôž nie kvantifikovane. Môj osobný predbežný dojem je, že má viac nevýhod a rizík ako prínosov,“ povedal Páleník pre Refresher.
Bývalý minister financií z vlády Ivety Radičovej Ivan Mikloš vidí aj politický rozmer nápadu Igora Matoviča. Podľa neho môžeme očakávať rozloženie jednoty a akcieschopnosti vládnej koalície. „Matovič jednoducho znovu aj týmto návrhom potvrdzuje, že je generátorom konfliktov a že ak dnes niekto pomáha Ficovi a Pellegrinimu, tak je to predovšetkým on sám,“ dodáva ekonóm a expolitik Mikloš.
Dôsledky by boli fatálne: zvýšenie cien bežných produktov a služieb, motivácia k daňovým únikom a pokles ekonomiky
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo by sa stalo, keby schválili zvýšenie DPH na 25 %.
- Čo by to znamenalo pre bežný pracujúci ľud.
- Kto by o peniaze prišiel a kto by získal.
- Či existujú lepšie návrhy, ako v súčasnosti pomôcť znevýhodneným rodinám.
- Ako Matovič opäť tvrdo zaútočil na koaličných partnerov.
- Aké sú zatiaľ názory v koalícii a prečo by musel Matovič pravdepodobne žiadať pomoc od opozície.