Nové iPhony, zlato, ale aj Batman v životnej veľkosti za 2 000 €. Ako funguje svet záložní?
„Všetko, čo sa u nás založí, to sa aj predá. Je to len otázka času.“ Sieť záložní Breva je na trhu už vyše 30 rokov a aktuálne má 88 predajní po celom Slovensku, pričom niekoľko z nich je aj v susednom Česku.
Princíp záložní je jednoduchý. Potrebuješ rýchlu hotovosť a banka ti odmietla schváliť úver? Cennosti môžeš odniesť do záložne, kde ich za nižšiu než trhovú cenu predáš a okamžite sa tak dostaneš k peniazom. Neskôr si môžeš za vyššiu sumu tovar odkúpiť naspäť. Nič zložité. Stojí to však za to?
Navštívili sme jednu z najväčších a najznámejších záložní v Bratislave. Zisťovali sme, kto sú jej klienti, aký tovar ponúka, ako celý biznis funguje, ale aj to, ako záložne ovplyvnila koronavírusová kríza. Takto vyzerá svet rýchlych vysokoúročených pôžičiek zabezpečených osobným majetkom.
- Ako funguje biznis záložní.
- Aké najzaujímavejšie kúsky sme medzi sortimentom našli.
- Aké príbehy sa za nimi skrývajú.
- Kto sú klienti záložní.
- Či chodia zakladať aj drogovo závislí kvôli peniazom na dávky alebo tzv. vyberači.
- Ako záložne ovplyvnila pandémia koronavírusu.
- Aká je konkurencia.
- Čo najdrahšie sme v záložni našli.
Dve záložne vedľa seba, konkurencia je vraj veľká
Hneď po príchode na adresu nás prekvapilo, že na jednej ulici sa priamo vedľa seba nachádzajú dve pomerne veľké pobočky záložní, pričom každá patrí pod inú sieť. Zatiaľ čo prvá sa pýšila veľkým reklamným banerom, na ktorom stálo „Ponúkame najvýhodnejšie úroky“, druhá mala vyvesený veľký nápis „Otvorené nonstop“.
Ako sme sa však neskôr dozvedeli, ani jeden výrok nebol úplne pravdivý.
Podľa prevádzkového manažéra záložne Breva Radovana Juštika ide skôr o marketingový ťah. Úroky vraj konkurencia ponúka úplne rovnaké. „Konkurencia je v tomto fachu veľká. Obzvlášť v dnešnej dobe,“ dodáva. Priestor vedľajšej konkurenčnej záložne vraj kedysi patril im, no presunuli sa do väčšieho.
Aj nápis otvorené nonstop je skôr reklamný ťah. „Máme síce otvorené sedem dní v týždni, ale nie 24 hodín. Otvorené máme každý deň od 6.30 do 22.00 h. Nočnú prácu u nás nerobíme. Nonstop je to v tom ponímaní, že sme otvorení každý deň,“ vysvetlil Juštik.
Otvárací čas podľa jeho slov vznikol z praktických dôvodov, keďže po 22. hodine vraj dopyt zákazníkov po ich službách neevidovali. Zaujímalo nás, či vo večerných hodinách neregistrovali potrebu dostať sa k rýchlym peniazom zo strany pofidérnych alebo drogovo závislých ľudí. Vedenie prevádzky tvrdí, že také prípady sú minimálne.
„Školíme zamestnancov, aby sa rozprávali so zákazníkmi, a zákazníkov preverujeme. Keď chce u nás niekto zakladať tovar, musí dokázať, že predmet je jeho a že nejde o kradnutú vec. Životné príbehy ľudí sú rôzne, niektoré sú šťastné, iné menej. Sme však diskrétni a neradi by sme ich posúvali ďalej.“
Iphony, zlato, ale aj Batman v životnej veľkosti
Záložne sú unikátne v tom, že tu dokážeš nájsť tovar, ktorý by si v iných, „tradičnejších“ obchodoch hľadal len ťažko. Sortiment je naozaj široký. Azda najčastejší sa však veľmi nelíši od ponuky klasického klenotníctva. V predajni sme mali možnosť vidieť zlaté a strieborné šperky, obrúčky, náušnice, retiazky, náramky, ale aj vzácne misy, príbory, mince, svietniky a tácky.
Veľmi často tu natrafíš aj na starožitnosti, umelecké diela či porcelánové, keramické, sklenené a krištáľové výrobky, sošky a vázy. Okrem nich je vo výklade aj elektronika, mobilné telefóny, prevažne iPhony, fotoaparáty, konzoly ako Xbox či Playstation, hodinky, CD albumy, hry, filmy na DVD alebo knihy.
Našu pozornosť si však už pri vstupe do obchodu okamžite získala veľká socha Batmana v životnej veľkosti s cenovkou 1 900 eur. Podľa slov prevádzkara ide o limitovaný kúsok. Niekdajší zberateľ si sochu doniesol zo Spojených štátov, zaberala mu však v novom byte priestor, a tak sa jej rozhodol zbaviť.
„O tejto soche dokonca publikovali článok v maďarskom periodiku,“ dodal. Veľkým unikátom, ktorý nám v priestoroch záložne padol do oka, bola aj stará oceľovo-drevená puška za 1 000 eur. Je však vraj nefunkčná. Zákon im totiž nedovoľuje predávať strelné zbrane. „Mali sme tu aj funkčné brnenie rytiera,“ spomína jeden zo zamestnancov záložne.
Spotrebná elektronika – televízory, monitory, mobily, tablety, fotoaparáty, herné konzoly, počítače, reproduktory, rádiá, veže, CD, DVD a Blu-ray prehrávače, MP3 a MP4 prehrávače, videokamery
Cennosti – výrobky zo skla, krištáľu, porcelánu, keramiky, vázy, tácky, dózy, sošky, kávové a obedové súpravy, nápojové súpravy
Biela technika – mikrovlnky, mixéry, roboty, hriankovače, toastery, kávovary, rýchlovarné kanvice, kuchynské váhy, fény, žehličky, variče, remosky, práčky, chladničky, umývačky
Ručné náradie – vŕtačky, motorové a okružné píly, brúsky, nastreľovače klincov, flexibrúsky, hobľovačky, frézy, teplovzdušné pištole, akuskrutkovače, gola náradie, striekacie pištole
Športové potreby – lyže, lyžiarky, snowboardy, korčule, bicykle, kolobežky, tenisové rakety, hokejky, lopty
Drobnosti – tácky, dózy, misy, svietniky, tabatierky, zapaľovače, príbory, písacie potreby, popolníky, šálky, svietniky
Iné – CD platne, DVD filmy, videohry, knihy, gitary, autosedačky, detské kočíky, hodinky, budíky, zvlhčovače vzduchu, vysávače, tepovače, ventilátory, radiátory, konvektory, záhradná technika, osvetľovacia technika, umelecké predmety, starožitnosti
Nielen pre chudobných
Uprostred pracovného týždňa v dopoludňajších hodinách sme v záložni natrafili na viacerých zákazníkov, ktorí sa už na prvý pohľad líšili. Keď sme vchádzali do predajne, z dverí akurát vyšli dve ženy, zatvárajúc si peňaženku. S najväčšou pravdepodobnosťou matka s dcérou. Nedržali žiadnu tašku alebo nejaký tovar kúpený v záložni.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Akí zákazníci navštevujú záložne.
- V čom majú ľudia podľa prevádzkara mylnú predstavu o fungovaní záložní.
- Kto v záložniach posudzuje, akú má tovar hodnotu a za koľko ho odkúpia a následne predajú.
- Ako v záložni fungujú úroky.
- Ako fungovali počas lockdownu.
- Kedy navštevujú ľudia záložne najviac.