Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Rozhovor s exväzňom: Sériový vrah Ondrej Rigo mi povedal, že to na neho znova prichádza. Odišiel z cely, aby mi neublížil

Bývalý trestanec Jaroslav rozpráva o svojich zážitkoch z väzenia a o návrate na slobodu.

28. marec 2021, 9:30 Čas čítania: 12:26
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Rozhovor s exväzňom: Sériový vrah Ondrej Rigo mi povedal, že to na neho znova prichádza. Odišiel z cely, aby mi neublížil
Zdroj: TASR/DPA/Christian Charisius
Refresher - Rozhovory
0
Jakub Paulík
28. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 12:26

Rozhovor s exväzňom: Sériový vrah Ondrej Rigo mi povedal, že to na neho znova prichádza. Odišiel z cely, aby mi neublížil

Bývalý trestanec Jaroslav rozpráva o svojich zážitkoch z väzenia a o návrate na slobodu.

Jakub Paulík
28. marec 2021, 9:30
Čas čítania: 12:26
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Rozhovor s exväzňom: Sériový vrah Ondrej Rigo mi povedal, že to na neho znova prichádza. Odišiel z cely, aby mi neublížil
Zdroj: TASR/DPA/Christian Charisius

Dvadsaťtriročného Jaroslava v 90. rokoch odsúdili na 23 rokov väzenia. Obdobie, počas ktorého si ľudia budujú svoje kariéry a rodiny, prežil za mrežami. V roku 2016 sa konečne dostal na slobodu – pomaly mu tiahlo už na 50 rokov. Otvoril sa pred ním svet, ktorý nepoznal, no s pomocou sociálnej pracovníčky Sone sa postavil na vlastné nohy.

 

Na svoje detstvo nespomína v dobrom. Biologických rodičov nepoznal a adoptívny otec ho fyzicky týral. Jaroslav utekal z domu, začal kradnúť a nakoniec skončil v reedukačnom zariadení. Neskôr spoznal svojho komplica Jozefa, od ktorého sa nechal nahovoriť na lúpežné prepadnutie taxikára. To sa však v roku 1994 skončilo jeho tragickou smrťou.

 

V rozhovore vzhľadom na ochranu súkromia respondenta neuvádzame jeho celé meno a pravé miesto bydliska. Zároveň neuvádzame skutočné mená komplicov a obete.

 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako Jaroslav v dôsledku bitiek od otca utekal z domu.
 • Kedy sa Jaroslav spoznal so svojimi komplicmi.
 • Prečo zavraždili taxikára Martina.
 • Ako sa Jaroslav snažil komplicov presvedčiť, aby ho nebili.
 • Ako sa chcel jeden z taxikárov pomstiť a na páchateľov vytiahol zbraň.

 

Bývalý väzeň Zdroj: Archív – REFRESHER

 

Svojich biologických rodičov nepoznáte. Nepokúšali ste sa ich niekedy hľadať?

Nikdy som sa ich nesnažil hľadať, ale svojej mame som vďačný aspoň za to, že ma umiestnila do detského domova a neskončil som ako nejaký odpad na smetisku. Navyše som rád, že sa rozhodla nejsť na potrat. Myslím si, že každé dieťa má nárok na život.

 

Keď taxikára začali biť, vravel som im, nech to nerobia, aby ho nechali tak. Nútili ma však, aby som sa do toho zapojil. Je pravda, že som ho preto udrel po nohe, ale nestál som za smrtiacou ranou.

 

Kedy ste sa dostali do adoptívnej rodiny?

Keď som mal štyri roky. Neskôr sa im však narodila vlastná dcéra a otec na mňa zanevrel. Často som utekal z domu.

 

Prečo?

Pretože som si zažil viaceré drastické chvíle. Myslím tým rôzne fyzické tresty, v dôsledku ktorých som sa až hanbil vyzliecť v škole na telesnej výchove. Keď učiteľka videla na mojom tele modriny, povedala, že ak to neprestane, tak bude voči otcovi začaté trestné stíhanie. Bitky však neprestávali, a tak som to riešil radikálne – útekmi z domu.

 

Otec mi vždy hovorieval, že keď poviem pravdu, nič sa mi nestane. Ale aj tak ma vždy zbil. A do dnešného dňa cítim, že ak ma niekto z niečoho krivo obviňuje, nemám z toho dobrý pocit. Preto sa vždy snažím hovoriť pravdu. Držím sa toho, že pravda je lepšia ako klamstvo.

 

Nič sa teda nezmenilo a fyzické týranie pokračovalo.

Áno. Nakoniec sa to dokonca obrátilo voči mne. Nebrali ako vinného môjho otca, ale mňa. Sťažoval som sa na to aj svojej nevlastnej mame. Hovorieval som jej: Prečo si s ním neprehovoríš? Veď dobre vieš, aký je. Keď pije, robí zle. Neskôr som sa dostal na šikmé chodníčky a do polepšovne.

 

Prečo vás poslali do polepšovne?Začal som páchať drobné krádeže.

 

Ako ste v mladom veku takéto ťažkosti zvládali?

Vždy ma držala jedna vec – viera v Boha. A to vždy zdôrazňujem aj Soni (sociálna pracovníčka, ktorá Jaroslavovi pomáha od prvého dňa na slobode – pozn. red.). Ona sa v živote veľakrát veľmi ponáhľa. Hovorím jej preto, aby si vždy našla čas ako na seba, tak aj na Boha.

 

 

Čo bolo ďalej, keď vás prepustili z reedukačného zariadenia?

Mal som rozhovor s pánom biskupom Alojzom Tkáčom, ktorý ma viedol na misionársku cestu. To bolo tesne po revolúcii. Istý čas som bol u Milosrdných bratov, kde som sa staral o chorých ľudí v nemocnici. Keď som bol ešte v reholi, zaľúbil som sa do jednej zdravotnej sestry a musel som odísť. Vtedy som mal 21 rokov. Neskôr som pracoval ako zdravotník v sanitke či ako esbéeskár.

 

Mojím dobrým priateľom bol vtedy dnes už nebohý pán profesor Alojz Martinec. Chcel ma dostať na dráhu kňaza, čo sa však nepodarilo. Po istom čase som sa zoznámil so svojím komplicom Jozefom, s ktorým nás odsúdili za vraždu. Na mieste činu, pri vražde, som spoznal aj Jozefovho brata Petra.

 

Koľkokrát väzňov bili tak veľmi, až kričali „nebite ma, ja už budem dobrý“. Väzeň bol potom samá modrina a musel podpísať papier o tom, že sa ho nikto z dozorcov nedotkol.

 

Ako došlo k tejto vražde?

Jozef prišiel jedného večera ku mne do bytu do Petržalky a spýtal sa ma, či môže u mňa prespať, pretože utiekol z domu. Vtedy som však nevedel, že má problémy so zákonom. Mal už za sebou niekoľko lúpeží. V byte mi porozprával o tom, že chce vystrašiť a olúpiť istého taxikára Martina. Tvrdil mi, že sa mu tento taxikár stále vyhráža políciou a už má toho dosť.

 

A ja som bol natoľko sprostý, že som do toho išiel. Nakoniec sa však z toho vykľula vražda. Jozef a jeho brat Peter toho taxikára zabili a mňa do toho namočili tiež. Vyhrážali sa mi, že keď o tom niekedy poviem polícii, zabijú aj mňa.

 

Z akého dôvodu vás chceli namočiť do vraždy?

Lebo si mysleli, že sa z toho vďaka tomu vyvlečú. Podarilo sa to staršiemu z bratov, ktorý tvrdil, že spal doma, čo nebola pravda. Vyšetrovateľovi aj advokátovi som vysvetlil, že klame. On totiž sedel vedľa mňa v aute, kde boli aj jeho odtlačky. Moje odtlačky a ani pachová stopa sa na mieste činu dokonca ani nenašli.

 

Čiže vás odsúdili len na základe svedectva komplicov?

Nie. Keď nás zadržala polícia, mal som na sebe nohavice od krvi. Keby som si bol vyzliekol nohavice a očistil si nechty, nemali by na mňa nič.

 

Jeden z taxikárov sa nás počas rekonštrukcie na mieste činu dokonca pokúsil zastreliť, ale stihol ho spacifikovať kukláčov pes, ktorý mu išiel rovno po ruke a odhryzol mu kúsok ramena.

 

Ako je možné, že z pôvodne plánovaného vystrašenia a lúpeže sa stala vražda?

Obaja komplici brali drogy a tento taxikár im požičiaval peniaze. Okrem toho sa s ním vozili zadarmo. Sľúbili mu však, že mu to všetko vrátia. Ale keďže mu peniaze dlhodobo nevracali, tak ich upozornil, že pôjde na políciu. Ich odpoveďou však bolo, že keď sa im neprestane vyhrážať, spravia s ním krátky proces.

 

Mne však Peter a Jozef vraveli, že pôjde iba o lúpež a vyhrážanie. S tým som tam išiel. Keď taxikára začali biť, vravel som im, nech to nerobia, aby ho nechali tak. Nútili ma však, aby som sa do toho zapojil. Je pravda, že som ho preto udrel po nohe, ale nestál som za smrtiacou ranou. Ako sa ľudovo hovorí, bol som piate koleso na voze. Bol som pri vražde, to nepopieram. Ale protestoval som.

 

Čiže taxikára nakoniec ubili na smrť?

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako sa Jaroslav spoznal so sériovým vrahom Ondrejom Rigom.
 • O fyzickom týraní väzňov.
 • Prečo raz dozorcovia zničili väzňom celu a donútili ich, aby sa vyzliekli.
 • Prečo nemal Jaroslav z doživotných väzňov a vrahov ako Ondrej Rigo či Tibor Polgári vôbec strach.
 • Aký bol návrat na slobodu po 23 rokoch väzenia.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív – REFRESHER Tagy: vrazda, krimi, trest, väzeň
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Je mladá, atraktívna a módu má v malíčku. Zoznám sa s Veronicou Ferraro, ktorej bezchybné outfity si zamiluješ
5 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy refresher
Mama na plný úväzok Tarra White. Ako dnes žije pornohviezda, ktorá očarila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)Mama na plný úväzok Tarra White. Ako dnes žije pornohviezda, ktorá očarila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)
Boli sme sa pozrieť, či Slováci cestujú na exotické dovolenky z viedenského letiska. Stretli sme aj Majka Spirita (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, či Slováci cestujú na exotické dovolenky z viedenského letiska. Stretli sme aj Majka Spirita (Reportáž)
Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor) Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor)
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur  Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Investigatívny novinár Adam Valček: Kočner je symbol, ale myslím si, že takých menších Kočnerov je na Slovensku viacInvestigatívny novinár Adam Valček: Kočner je symbol, ale myslím si, že takých menších Kočnerov je na Slovensku viac
Autor knihy o slovenskej mafii Ján Petrovič: Člen podsvetia si ma zavolal na koberček, zažíval som bezsenné noci (Rozhovor)Autor knihy o slovenskej mafii Ján Petrovič: Člen podsvetia si ma zavolal na koberček, zažíval som bezsenné noci (Rozhovor)
Čo hovorí na proces storočia kriminálny psychológ. Ako sa pozerá na Kočnera, Zsuzsovú či na priznanie strelca Marčeka (Rozhovor)Čo hovorí na proces storočia kriminálny psychológ. Ako sa pozerá na Kočnera, Zsuzsovú či na priznanie strelca Marčeka (Rozhovor)
Identitu podpaľača z Bratislavy odhalili do 30 minút. Ako prebiehalo rýchle zadržanie páchateľa? (Rozhovor)Identitu podpaľača z Bratislavy odhalili do 30 minút. Ako prebiehalo rýchle zadržanie páchateľa? (Rozhovor)
Bývalý policajný funkcionár Peter: Odmietol som mafiánskeho bossa, ktorý chcel so mnou hovoriť osamote (Rozhovor)Bývalý policajný funkcionár Peter: Odmietol som mafiánskeho bossa, ktorý chcel so mnou hovoriť osamote (Rozhovor)
Vražda pražského taxi-bossa je dodnes nevyjasnená. V 90. rokoch bral výpalné a zhromažďoval informácie o podsvetí aj politikochVražda pražského taxi-bossa je dodnes nevyjasnená. V 90. rokoch bral výpalné a zhromažďoval informácie o podsvetí aj politikoch
Leopoldov vyzerá ako Osvienčim, vo väzení sa dajú zohnať pervitín aj steroidy. Michal sedel dva roky za marihuanu (Rozhovor)Leopoldov vyzerá ako Osvienčim, vo väzení sa dajú zohnať pervitín aj steroidy. Michal sedel dva roky za marihuanu (Rozhovor)
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.