Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. septembra 2020, 15:10
Čas čítania 12:17
Jakub Paulík

Väzenský psychológ: Niektorí odsúdení sa boja, že citlivé informácie poskytnuté v skupine iní trestanci zneužijú (Rozhovor)

Väzenský psychológ: Niektorí odsúdení sa boja, že citlivé informácie poskytnuté v skupine iní trestanci zneužijú (Rozhovor)
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj
REFRESHER DUŠEVNÉ ZDRAVIE VÄZENIE ŽIVOT VO VÄZENÍ
Uložiť Uložené

Ako vnímajú väzni pomoc od psychológa?

40-ročný mjr. PhDr. Ľubomír Čornák, PhD. je penitenciárnym psychológom, ktorý už dvanásty rok pôsobí v Zbore väzenskej a justičnej stráže. Aktuálne slúži v Ústave na výkon trestu odňatia slobody a v Ústave na výkon väzby v Leopoldove. Okrem toho pôsobí aj ako odborný asistent na Katedre psychologických vied UKF v Nitre, kde vyučuje forenznú psychológiu a vedie zážitkovú skupinu integratívneho prístupu.

V rozhovore nám vysvetlil, ako psychológ vo väzení posudzuje nových odsúdených, ako sa dá pracovať s agresívnymi osobami, a prečo niektorí väzni odmietajú psychologickú pomoc.

Rozprávali sme sa aj o tom, čo odsúdených najviac trápi, prečo niektorí predstierajú duševné ťažkosti a či pozná odsúdených na doživotný trest odňatia slobody, u ktorých sa domnieva, že by po prepustení na slobodu nepáchali závažnú trestnú činnosť. 

Odporúčané
Expert na sériových a masových vrahov: Seriál Dexter inšpiroval množstvo vrahov, zabíjali rovnakým spôsobom (Rozhovor) Expert na sériových a masových vrahov: Seriál Dexter inšpiroval množstvo vrahov, zabíjali rovnakým spôsobom (Rozhovor) 8. júla 2020, 10:18
V tomto článku si prečítaš:
  • Kedy je pri psychologickom vyšetrovaní väzňa treba privolať strážnikov
  • Ako môže väzeň požiadať o pomoc psychológa
  • Čoho sa väznené osoby pri rozhovore so psychológom obávajú
  • V čom sú špecifickí väzni odsúdení na doživotný trest
  • Ako sa vo väzení pristupuje k osobám s psychickými problémami

Fotografia s dcérou
Fotografia s dcérou Zdroj: Michaela Vargová - Michaela PHOTO

Takzvaní väzenskí psychológovia vykonávajú rôzne služobné činnosti, zamerajme sa však na vašu prácu s odsúdenými. Čo je cieľom diagnostiky väzňa?

Cieľom je vypracovanie psychologickej charakteristiky odsúdeného, ktorá slúži ako pomôcka pre príslušníkov a zamestnancov zboru, ktorí sa podieľajú na zaobchádzaní s jednotlivými odsúdenými.

Môžete nám povedať, čo v diagnostike posudzujete?

Na psychologickom vyšetrení meriame intelekt, poznávacie procesy, posudzujeme osobnosť, emocionalitu, zisťujeme hodnotovú orientáciu, postoje, záujmy,  copingové stratégie (stratégie na zvládanie stresu a záťaže), meriame úroveň agresivity, zisťujeme schopnosť, respektíve neschopnosť nadväzovať interpersonálne vzťahy a fungovanie v nich a podobne.

V zázname zo psychologického vyšetrenia tiež uvádzame údaje z osobnej, rodinnej, školskej a profesionálnej anamnézy, informácie o zdravotnom stave, závislostiach,  absolvovaných liečbach, respektíve informáciu o súdom uložených liečbach – napríklad ústavnej protialkoholickej, protitoxikomanickej, respektíve sexuologickej liečbe.

V zázname zo psychologického vyšetrenia popisujeme aj históriu trestnej činnosti, aktuálnu trestnú činnosť a uvádzame postoj odsúdeného k trestnému činu. V psychologickej charakteristike odsúdeného sa okrem iného vyjadrujeme aj k penitenciárnej a postpenitenciárnej prognóze.

K čomu vám tieto informácie slúžia?

Na základe získaných údajov navrhujeme umiestnenie odsúdeného v rámci vnútornej diferenciácie a tiež odporúčame, na čo by sa malo zamerať zaobchádzanie s odsúdeným a akým spôsobom by sa s odsúdeným malo zaobchádzať. V neposlednom rade sa vyjadrujeme, či je odsúdený schopný pracovať a či je vhodný na  zaradenie do skupinových foriem práce, ako je napríklad sociálno-psychologický výcvik alebo terapeutická skupina.

Ak zistíte pri vstupnej diagnóze, že je väzeň výrazne agresívny, nemáte pri ňom pocit ohrozenia či dokonca strach?

Strach nie, skôr rešpekt. Dôležité je, aby sme za každých okolností dodržali všetky bezpečnostné pravidlá. Samozrejme je potrebné byť v strehu, pretože človek nikdy nevie, čo sa mu môže prihodiť. Ak máme obavu z potenciálneho fyzického útoku, je možné realizovať vyšetrenie, respektíve psychologickú intervenciu v prítomnosti jedného či viacerých príslušníkov zboru. Sú to však zriedkavé prípady.

Pokúsil sa vás niekedy väzeň fyzicky napadnúť?

Počas mojej služobnej praxe v zbore som doposiaľ nemal skúsenosť s fyzickým útokom odsúdených, respektíve obvinených na moju osobu. Nemám ani informáciu o tom, že by nejaká väznená osoba počas uväznenia fyzicky napadla psychológa.

 Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby v Leopoldove
Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby v Leopoldove Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Nezažili ste ani slovné vyhrážky?

Osobne som mal asi jeden prípad, ale nebolo to nič vážne. Neznamenalo to pre mňa žiadnu reálnu hrozbu. Išlo skôr o situačnú záležitosť.

Ako môže väzeň požiadať o vašu pomoc?

Každý obvinený alebo odsúdený, ktorý má psychické ťažkosti, má možnosť požiadať prostredníctvom žiadosti o psychologickú službu.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 88032 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Či môžu väzni užívať xanax a iné psychiatrické lieky
  • Aký má Ľubomír Čornák postoj k trestu smrti
  • Či väzenské prostredie robí z väzňov horších ľudí
  • Ako prežívajú uväznenie jednotlivci, ktorí sú prvýkrát vo väzení
  • Ako väzenský psychológ postupuje, ak sa u väzňa prejavuje zvýšené riziko na spáchanie samovraždy
Domov
Zdieľať
Diskusia