Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 20. 10. 2020 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
2
Jakub Paulík
8. júl 2020, 10:18
Čas čítania: 18:14
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Expert na sériových a masových vrahov: Seriál Dexter inšpiroval množstvo vrahov, zabíjali rovnakým spôsobom (Rozhovor)

Masových vrahov čoraz viac pribúda, tvrdí doktor Andrej Drbohlav.

Jakub Paulík
8. júl 2020, 10:18
Čas čítania: 18:14
Expert na sériových a masových vrahov: Seriál Dexter inšpiroval množstvo vrahov, zabíjali rovnakým spôsobom (Rozhovor)
Zdroj: Archív – Andrej Drbohlav
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
PhDr. Andrej Drbohlav (40) je etopédom (vzdelávanie a prevýchova mladých ľudí). Zameriava sa na prácu so sociálne narušenou mládežou. Je tiež odborníkom na analýzu profilu sériového a masového vraha, ktorým sa venuje aj vo svojej literatúre.

 

V rozhovore sme preberali, ako sa mu pracuje s agresívnymi pacientmi, koľkí z nich sa môžu stať vrahmi a v čom všetkom sa odlišuje sériový vrah od masového vraha. Pýtali sme sa tiež na to, či môže byť sériový vrah napravený a v akých prípadoch by doktor Drbohlav súhlasil u zločincov s trestom smrti.

 

Porozprával aj o tom, prečo po masových útokoch vznikajú takzvaní napodobitelia a akým spôsobom sa vrahovia inšpirovali seriálom Dexter.

 

Tá bolesť, ktorú v detstve páchatelia prežívali. To, ako sa k nim správajú ich rodiny. To je pre mňa najviac alarmujúce a neustále ma to prekvapuje.

 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Či sa Andrej Drbohlav pravidelne stretáva s deťmi, ktoré by mohli v budúcnosti vraždiť
 • Prečo si rodiny odsúdených vrahov začnú viac všímať svojich príbuzných až vo väzení
 • Ako seriál Dexter inšpiroval ľudí k vraždám
 • Prečo mnohých sériových vrahov polícia nikdy nechytí
 • Či by mal človek, ktorý si predstavuje vraždenie, vyhľadať odbornú pomoc

  

Andrej Drbohlav
Andrej DrbohlavZdroj: Archív – Andrej Drbohlav

S akým druhom pacientov ako etopéd pracujete?

Venujem sa najmä ľuďom s poruchami správania, emócií a osobnosti. Základom práce s mojou klientelou sú najmä agresívne poruchy a psychopatické rysy. Čoraz viac sa stretávam predovšetkým s mladými ľuďmi, ktorí sa vyvíjajú smerom k psychopatickej osobnosti.

 

Situácie, kedy na mňa pacient zaútočí, prídu vtedy, keď sa odlišné správanie nepodarilo zachytiť včas, prípadne útok prišiel úplne nečakane.

 

Bývajú k vám takíto pacienti agresívni?

Musím povedať, že toto je prirodzená súčasť mojej práce. Moji klienti sú impulzívnejší a prchkejší. Stretávam sa preto s rôznou formou verbálnej agresivity, vydierania a pomerne veľkou šancou na fyzické napadnutie. Treba ale povedať, že nie všetci títo jedinci sú agresívni z dôvodu, že sú vnútorne zlí. Mnohí používajú agresivitu ako neobratný spôsob toho, ako vyjadriť svoju neistotu a nedôveru v okolie, citové nenaplnenie zo strany blízkych, alebo tým zakrývajú nejakú traumu.

 

Napadli vás niekedy fyzicky?

Verbálna agresivita býva ako keby taká prvá vlna. Tým dávajú najavo napríklad to, že sa im o nejakej téme nepáči hovoriť. A potom nemajú už ďaleko ani k fyzickej agresivite. Takže na vašu otázku môžem povedať áno, pochopiteľne, zažívam to často.

 

Ako sa pri útokoch pacientov chránite?

Pokúšam sa im hlavne predchádzať. Inak povedané pri pacientoch čítam ich reč tela a snažím sa mať pod kontrolou komunikáciu. Aby som včas vedel prerušiť tok komunikácie v momente, keď vidím, že v pacientovi rastie napätie.

 

U množstva klientov, s ktorými sa stretávam, by v prípade prerušenia terapie, mohlo prísť pravdepodobne k situácii, kedy sa z nich stanú vrahovia.

 

Ako presne viete vyčítať z reči tela agresívny postoj pacienta?

Pri reči tela môžem pozorovať, ako sa mení jeho posturika, respektíve to, akým smerom je jeho telo voči mne natočené. Zároveň sledujem proxemiku, a teda vzdialenosť od mojej osoby. Treba tiež dávať pozor na to, ako sa mení jeho gestikulácia, mimika, dýchanie, pohyb očí a podobne. Čiže tie situácie, kedy na mňa pacient zaútočí, prídu vtedy, keď sa odlišné správanie nepodarilo zachytiť včas, prípadne útok prišiel úplne nečakane. 

 

 

Keď vidím, že ten útok prichádza, treba pacienta presmerovať k inej téme. V praxi pri tom využívame aj rôzne aktívne cvičenia, ako napríklad boxovacie vrecia. Ďalej relaxačné metódy, hypnoterapeutické metódy a iné. Najprv treba pacienta upokojiť, aby sme sa neskôr mohli k rozhovoru v pokoji navrátiť. Stáva sa ale aj to, že klienti okrem svojich problémov ešte užívajú drogy. A nie je to vôbec neobvyklé.

 

Dá sa s pacientom pod vplyvom drog pracovať?

Keď je jasné, že je osoba v takzvanom „rauši“, ihneď prerušíme terapiu. Ale nie vždy sa dá ihneď spoznať, že je človek pod vplyvom nejakej omamnej látky, ktorá ešte viac umocňuje jeho impulzy a reakcie. 

 

Stretávate sa bežne s deťmi, pri ktorých ste usúdili, že by mohli byť v budúcnosti potenciálnymi vrahmi?

Je skvelé, že ste v otázke použili slovo vrah bez prídavného mena sériový či masový. Tam je to o niečo zložitejšie. Ale to, že by môj klient mohol byť vrah minimálne jednej obeti, alebo lepšie povedané, že by svoje impulzy nemusel v budúcnosti ovládnuť, a mohol by urobiť niečo veľmi zlého, tak s tým sa stretávam u množstva klientov.

 

Dôvodov je množstvo. Neraz náročne ovládajú svoje správanie, nevedia sa upokojiť, pochádzajú z agresívneho prostredia, nemajú podpornú rodinu, bývajú mnohokrát týraní, zneužívaní či zanedbávaní. Pokiaľ si v mladosti zažili fyzickú agresiu, majú tendenciu ju v budúcnosti opakovať.

 

Ale samozrejme to nie je tak, že by som si na papier napísal poznámku typu „toto je budúci vrah“. Takto na pacienta odborník pozerať rozhodne nemôže. Ale u množstva klientov, s ktorými sa stretávam, by v prípade prerušenia terapie, mohlo prísť pravdepodobne k situácii, kedy sa z nich stanú vrahovia.

 

Na čo by si mal dať rodič pri správaní svojich detí pozor, respektíve čo im môže naznačiť, že má ich dieťa sklony k násiliu a potenciálne sa z neho môže stať vrah?

Keby mám vymenovať všetko, rozprávali by sme sa do večera. V princípe ale treba dávať pozor na to, aby sa rodičom ich dieťa nevzdialilo, aby s ním komunikovali zrozumiteľne a aby vedeli, čo prežíva, čo ho trápi, čo ho rozveselilo, čo sa mu na správaní druhých páči či nepáči a podobne. Základom je pravidelná komunikácia s vlastnými deťmi.

 

Zároveň by svoje negatívne stránky nemali ukazovať tak, aby boli pre dieťa napodobnitelné. Vo veľmi všeobecnej rovine teda treba vytvárať a udržovať blízky vzťah, pocity bezpečia a rozbíjať u detí „drobných démonov“, a to skôr, než sa s nimi uzavrú do svojho vnútra.

 

Vaša práca musí byť psychicky náročná, ako ten tlak vo voľnom čase „ventilujete“?

Moja práca, a akákoľvek práca, ktorá sa dotýka ľudskej duše, je veľmi toxická, nebezpečná a pre psychiku unavujúca. Nie je vôbec zriedkavé, keď človek v takýchto odboroch ľahko vyhorí. S kolegami sa o tom rozprávame a každý z nás má odlišné metódy. Ja osobne utekám do priestoru vlastnej kreativity – mám ateliér, v ktorom maľujem. Okrem toho sa snažím robiť hudbu či športovať.

 

 

Je dôležité všetky tie toxické emócie nejako dostávať preč. Pretože v prípadoch, s ktorými sa stretávam, nejde ani tak o to, že tí jedinci sú agresívni. To je iba taký vonkajšok. Podstatné je to, že mnohí z nich sú prípadmi boľavých a temných duší. A počúvanie takýchto ťažkých životných príbehov je pre ľudskú dušu veľmi toxické. Každý, kto pracuje s ľudskou dušou, musí premýšľať hlavne nad tou svojou, pretože inak to človeka rýchlo zvalcuje.

 

Stáva sa, že vrahovia tohto typu dostávajú desiatky a stovky milostných listov a neraz sa vo väzení oženia či dokonca splodia dieťa.

 

Pri svojej práci sa dôkladne venujete aj analýze profilu sériového vraha. Môže byť sériový vrah v rukách odborníkov napravený alebo takúto možnosť vylučujete?

Záleží na tom, o akom štádiu sériového vraha hovoríme. Sérioví vrahovia sú jedinci, ktorí majú vývojovú líniu pomerne dlhú a spravidla sa začína už v ranom detstve. Pokiaľ by ste sa pýtali, či môže pomôcť včasný terapeutický zásah – ideálne od detstva – u jedincov, ktorí majú množstvo predispozícií na to, aby sa z nich stali sérioví vrahovia, tak odpoviem áno. V túto možnosť chcem odborne veriť a dáva to zmysel aj mojej práci, aby som so svojimi klientmi pracoval.

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako si vrahovia v Amerika zarábajú aj z väzenia
 • Kedy by Andrej Drbohlav súhlasil pri vrahoch s trestom smrti
 • Či môžeme u vraha bez svedomia povedať, že „za to nemôže“
 • Prečo masových vrahov čoraz viac pribúda
 • Prečo sérioví vrahovia v detstve častokrát zabíjajú zvieratá
 • Ktoré prípady považuje doktor Drbohlav za najpozoruhodnejšie

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Archív – Andrej Drbohlav / Flickr/Scary Side of Earth Tagy: sérioví vrazi, masový vrah, Andrej Drbohlav
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.