Čo sa skrýva za novým Capom a ktorých komiksových hrdinov nenápadne odhalila druhá časť?
Falcon and the Winter Soldier je návratom ku klasickému produktu Marvelu. Hromada akcie, občasný humor či príbeh, ktorý je síce v rámci prostredia Marvel Cinematic Universe (ďalej už len MCU) zaujímavý, ale všeobecne ničím výnimočný. Veľkou devízou filmov a seriálov Marvelu je fakt, že jeho postavy poznáme dlhé roky, drukujeme im a užívame si ich spoločnú chémiu.
Práve Falcon a Winter Soldier majú vynikajúcu dynamiku a je radosť pozerať sa na nich v akcii. Asi si to myslia aj ostatní ľudia po svete, keďže Falcon and the Winter Soldier mal podľa údajov spoločnosti Disney najsledovanejšiu debutovú epizódu z akýchkoľvek ich seriálov a prekonal Mandaloriana aj WandaVision. Druhá epizóda je však ešte zaujímavejšia ako tá prvá.
V prvej časti sme zistili, že superhrdinovia sú vlastne nezamestnaní. Výbavu a misie vždy platil Tony Stark. Ten je však mŕtvy a Avengerov nemá kto zásobovať. Vytvára to tak množstvo problémov aj filozofických otázok. Mal by vôbec niekto týchto „nadľudí“ platiť za to, že robia to, čo oni sami považujú za správne?
Dohoda Socovia Accords z filmu Captain America: Civil War asi už neplatí, no ak áno, nemala by sa vláda okrem sledovania a monitorovania superhrdinov starať aj o ich plat? Nevzniká tam situácia, keď hrdinovia musia robiť to, čo im prikáže vláda? Superhrdinovia teda žijú z charity a z toho, čo im niekto daruje.
Je možné, že Tony pripravil nejaký plán, aby jeho firma Stark Industries podporovala hrdinov aj v prípade jeho smrti, v seriáli sa však nič podobné nedeje. Sam Wilson je zamestnancom americkej armády, no nedokáže získať ani pôžičku.
Môže za to náhla svetová kríza, ktorú spôsobilo zvrátenie udalosti zvanej Blip. Z ničoho nič sa totiž na planéte objavili miliardy ľudí, ktorí boli päť rokov mŕtvi. Keď Hulk luskol prstami s nasadenou rukavicou Infinity Gauntlet, ľudí priviedol späť k životu. Lenže tí sa často nemali kam vrátiť. Ich partneri si našli iné lásky, v ich domovoch žili iní ľudia.
Vlády po celom svete sa tieto problémy snažia vyriešiť, ale nedarí sa im to. Na scénu vstupuje skupina Flag-Smashers, aktivisti, ktorí chcú svet vrátiť do stavu, aký bol počas Blipu. V tejto dejovej línii sa tvorcovia pohrávajú aj s témou nacionalizmu.
Vznikli tu totiž záporáci, ktorí si o sebe myslia, že sú hrdinovia bojujúci za návrat k lepšiemu. Lenže ako povedal Sam v prvej epizóde, návrat k lepšiemu automaticky znamená niečo horšie pre tých ostatných. Šéf Marvelu Kevin Feige sa rozhodol nechať Sama a Buckyho v prvej epizóde oddelených, aby sa s nimi diváci zblížili viac ako s individuálnymi ľuďmi s vlastnými démonmi, nielen ako s nerozlučným duom hrdinov.
Buckyho vidíme vo fáze života, keď sa snaží vyrovnať so svojimi výčitkami. Spísal si teda zoznam ľudí, ktorých chce potrestať alebo sa im ospravedlniť za svoje činy z čias, keď ho ovládala HYDRA. Z hľadiska MCU sa na zozname nenachádza nikto extra dôležitý.
Zaujímavejšia je línia okolo Sama Wilsona, čiže Falcona. Ako v prvej, tak aj v druhej epizóde sme teda boli svedkami systémového rasizmu v USA, ktorý musí znášať aj Sam ako superhrdina.
Najväčší úder dostal na konci prvej epizódy, keď zistil, že ho vláda USA klamala. Zobrala mu štít a vytvorila si vlastného Captaina America, cenami ovenčeného amerického vojaka. Výber nástupcu Steva Rogersa nebol z hľadiska jeho rasy náhodný.
Ako sa dozvedáme v druhej epizóde, USA sa v minulosti potajomky snažili vytvoriť ďalších supervojakov. Jedným z nich je aj Isaiah Bradley. V súčasnosti už dôchodca, skrytý pred verejnosťou a vládou USA, zjazvený, zlomený hrdina.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kto je Isaiah Bradley a prečo ho vláda USA skrývala a uväznila.
- Ktorých nových hrdinov nám 2. epizóda nenápadne predstavila.
- Kto je John Walker, nový Captain America.
- Či bude nová postava zo seriálu súčasťou tímu Young Avengers.