Vzťahy medzi USA a Severnou Kóreou sa prepadli etše v roku 2017, keď Severná Kórea testovala rakety dlhého doletu schopné zasiahnuť americké mestá.
Kancelária amerického prezidenta Joea Bidena tvrdí, že sa snažia kontaktovať severokórejskú vládu už od februára, dodnes však nedostali žiadnu odpoveď. Napriek tomu, že sa Washington snaží zabrániť eskalácii napätia - Severná Kórea mlčí, informoval o tom portál BBC.
USA a Severná Kórea majú medzi sebou dlhodobé spory, ktoré sa týkajú najmä severokórejských jadrových a balistických raketových programov. Tri uskutočnené stretnutia medzi predchodcom Bidena - Donaldom Trumpom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom dosiahli len minimum. Trump nedokázal presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala jadrových zbraní - čo je kľúčovou požiadavkou USA ako aj ďalších západných mocností.
Jeden z amerických úradníkov sa vyjadril, že došlo k „niekoľkým pokusom“ o spoluprácu so Severnou Kóreou, avšak nikdy nedošlo k žiadnemu zmysluplnému kontaktu.
Biden označil Kim Čong-una za násilníka a poukázal na potrebu severokórejského jadrového odzbrojenia, aby bolo možné zmierniť vysoké ekonomické sankcie USA a OSN. Severokórejský vodca naďalej zdôrazňuje vojenské schopnosti svojej krajiny a požaduje vývoj presnejších rakiet dlhého doletu, mimoriadne veľkých hlavíc, špionážnych satelitov a ponorky s jadrovým pohonom. Zároveň vyzval USA, aby sa vzdali „nepriateľskej politiky“.
Vzťahy medzi USA a Severnou Kóreou sa výrazne zhoršili v roku 2017, keď Severná Kórea testovala rakety dlhého doletu schopné zasiahnuť americké mestá.