Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 9. 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom…
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe.…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
News

Zo Srbska sa šíria videá, na ktorých ľudia hodujú bez rúšok na terasách. Je tam situácia taká ideálna, ako by si človek myslel?

Krajiny okolo Slovenska bojujú proti koronavírusu v rozdielnych fázach. Niektorým sa krivku podarilo zlomiť vďaka prísnym opatreniam koncom minulého roka, iné zostávajú v najprísnejších fázach obmedzení.

Adam Novosad
10. február 2021, 19:26 Čas čítania: 6:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
3
Adam Novosad
10. február 2021, 19:26
Čas čítania: 6:54

Zo Srbska sa šíria videá, na ktorých ľudia hodujú bez rúšok na terasách. Je tam situácia taká ideálna, ako by si človek myslel?

Krajiny okolo Slovenska bojujú proti koronavírusu v rozdielnych fázach. Niektorým sa krivku podarilo zlomiť vďaka prísnym opatreniam koncom minulého roka, iné zostávajú v najprísnejších fázach obmedzení.

Adam Novosad
10. február 2021, 19:26
Čas čítania: 6:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Epidemiologická situácia na Slovensku nevyzerá najlepšie. Napriek tvrdším opatreniam, ktoré vláda zaviedla začiatkom januára, v krajine neklesajú počty prípadov, skôr podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího krivka pandémie stagnuje.

 

Každý deň zomierajú desiatky ľudí, ba čo viac, mnohokrát úrady evidujú viac ako 100 obetí pandémie denne, čo Slovensko radí medzi najhoršie krajiny v počte úmrtí na 100-tisíc obyvateľov na celom svete.

 

 

Zatiaľ čo Slovensko sa momentálne nachádza v jednej z najťažších situácií celej pandémie, krajiny okolo nás na tom nie sú tak zle. V porovnateľnej situácii je Česká republika, s ktorou sa posledné týždne predbiehame v nezávideniahodných rebríčkoch o najvyššie denné prírastky v prepočte na obyvateľov aj v úmrtiach.

 

Na druhej strane, Rakúsko či Poľsko pomaly zmierňujú opatrenia, otvárajú školy či obchody a najhoršie na tom nie je ani Maďarsko.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aké video zo Srbska sa minulý víkend začalo šíriť po internete
  • Aká je skutočná situácia v Srbsku a či sa krajina chystá uvoľňovať opatrenia
  • Prečo si Poľsko môže dovoliť otvárať hotely, kiná aj lyžiarske strediská
  • Ako Rakúsko otvorilo väčšinu obchodov, múzeá aj školy
  • Ako to v Maďarsku vyzeralo optimisticky, ale situácia sa zase zhoršila
  • Prečo Česko zostáva v najprísnejšej fáze protiepidemických opatrení
  • Ako je možné, že Ukrajina má stále otvorené terasy kaviarní

 

Ani zďaleka tak nemáme vyhraté. Britská mutácia koronavírusu začala prevládať v mnohých regiónoch Slovenska, keď vo všetkých pozitívnych vzorkách zo stredy minulého týždňa identifikovali laboratóriá až 74-percentnú prítomnosť britského variantu.

 

V takej Trnave potvrdili britskú mutáciu v takmer 100 percentách vzoriek, čo znamená, že na veľkej časti územia už britská mutácia vytlačila pôvodný vírus. Nejde o dobrú správy, pretože britský variant je až o 70 percent nákazlivejší, ale po predbežných analýzach ministerstvo zdravotníctva informovalo, že smrteľnejší zrejme nebude. 

 

„Z predbežných dát zatiaľ nevyplýva, že by mutácia priamo spôsobovala závažnejšiu infekciu alebo bol vírus smrteľnejší. Významne vyššia schopnosť šírenia vírusu s touto mutáciou však zvyšuje incidenciu vírusu a v krajinách, kde už mutácia prevažuje, vidieť nárast hospitalizácií a zvýšený nápor na zdravotnícky systém,“ konštatuje rezort zdravotníctva.

 

Poľsko otvára hotely aj kiná, Rakúsko obchody a školy. Kde majú tvrdé opatrenia ako na Slovensku a kde sa situácia zlepšuje?
Zdroj: TASR/AP

Virálne video tvrdí, že v Srbsku je iný svet

Slovensko nepochybne patrí medzi krajiny strednej Európy, kde sa dezinformácie šíria veľmi rýchlo a obyvatelia sú náchylnejší im uveriť. V posledných dňoch začalo na obrátkach naberať šírenie videí zo srbského mesta Nový Sad, ktoré sa začali šíriť najmä v dezinformačných skupinách.

 

Zachytáva situáciu spred minulého víkendu, keď vykuklo slnko a v tomto srbskom meste teploty dosahovali aj 15 stupňov Celzia. Ľudia sa preto vybrali do ulíc, pričom mnohí z nich sedeli na terasách reštaurácií a prechádzali sa bez rúšok. Otvorené zostávajú mnohé obchody aj vonkajšie terasy reštaurácií a kaviarní. Vláda však kritizuje obyvateľov, ktorí sa stretávajú vo väčších skupinkách či na verejných miestach nemajú nasadené rúško.

 

V porovnaní so Slovenskom akoby iný svet, ale situácia v Srbsku je zásadne lepšia. Denne tam za posledné dni pribúda okolo 1 500 až 2 000 nových prípadov, lenže v nemocniciach zomiera okolo 15 ľudí, zatiaľ čo na Slovensku pravidelne prekračujeme hranicu 100 úmrtí denne. V Srbsku žije necelých 7 miliónov obyvateľov.

 

Srbsko zamietlo uvoľňovanie opatrení, lebo stagnujeSrbsko nie je členom Európskej únie, a tak nemohlo očakávať, že mu Únia zabezpečí vakcíny medzi prvými. Namiesto toho sa do vyjednávania s výrobcami vakcín pustilo na vlastnú päsť výrazne skôr ako Európska komisia, a srbskej vláde sa podarilo vybaviť zmluvy s Pfizerom, ale aj ruskú vakcínu Sputnik V a čínsku vakcínu od firmy Sinopharm.

 

Premiérka Ana Brnabić sa nechala zaočkovať už 24. decembra, zatiaľ čo v Európskej únii sa s očkovaním začínalo až medzi Vianocami a Silvestrom. „Vakcinácia pre nás nie je geopolitickou záležitosťou. Je to zdravotnícky problém,“ vyhlásila premiérka.

 

Ako uvádza miestna verejnoprávna televízia RTS, od minulého týždňa Srbsko zrušilo zdravotné kontroly na hraniciach s Maďarskom a predtým aj s Bulharskom, Severným Macedónskom, Kosovom a Bosnou a Hercegovinou. Odborníci v krajine však upozorňujú, že aj keď Srbsko prekonalo extrémne vysoké počty nakazených a hospitalizovaných z novembra či decembra, obyvatelia nesmú poľaviť. 

 

Poľavenie voči opatreniam, ktoré možno badať aj zo spomínaného videa, médiá a politici v Srbsku pripisujú masovej vakcinácii. Vedci obyvateľstvo pravidelne varujú, že prvá dávka vakcíny pandémiu neukončí zo dňa na deň, a tak by mali dbať na zodpovedné správanie a ochranu pred infekciou. Zatiaľ bolo zaočkovaných viac ako 500-tisíc obyvateľov.

 

Srbské čísla stagnujú, ale neklesajú, a tak tamojší krízový štáb rozhodol, že súčasná opatrenia budú platiť aj naďalej.  Srbsko pritom v novembri a decembri registrovalo medzi 50 až 70 úmrtiami denne, ale odvtedy sprísnilo opatrenia a krivku sa štátu podarilo zraziť smerom nadol. Momentálne tak čaká, kým sa začne prejavovať efekt vakcinácie, ale opatrenia si dovtedy nemôže dovoliť výrazne uvoľňovať.

 

Poľsko otvára hotely aj kiná, Rakúsko obchody a školy. Kde majú tvrdé opatrenia ako na Slovensku a kde sa situácia zlepšuje?
Zdroj: TASR

V Poľsku otvoria hotely, lyžiarske strediská aj kiná

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2436 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Prevetrali sme nádhernú Mazdu s revolučným motorom. Má benzínový dvojliter naozaj naftovú spotrebu?Prevetrali sme nádhernú Mazdu s revolučným motorom. Má benzínový dvojliter naozaj naftovú spotrebu?
10 najlepších zápasníkov a zápasníčok v UFC10 najlepších zápasníkov a zápasníčok v UFC
RECENZIA: DeathloopRECENZIA: Deathloop
VIAC

Situácia sa zlepšuje aj v Poľsku. Od 27. decembra tam platili prísne opatrenia, kvôli ktorým museli zostať zatvorené hotely, lyžiarske strediská, kiná, divadlá či múzeá, ale vláda sa teraz rozhodla obmedzenia zvoľniť. V krajine žije skoro 38 miliónov obyvateľov.

 

V Poľsku momentálne pribúda okolo 4 000 až 6 000 nových prípadov denne, čo je výrazne menej ako na vrchole pandémie, keď v novembri pribúdalo viac ako 15-tisíc prípadov denne. Za posledné mesiace poľské úrady evidujú od 150 až po 400 úmrtí denne, pričom občas tento údaj padne pod 100 a občas presiahne 400. Na vrchole pandémie minulý rok zomieralo denne viac ako 500 či  600 obyvateľov.

 

V Poľsku tak otvoria hotely, ktoré síce môžu prijímať len 50 percent svojej kapacity a jedlo nosiť na izbu, ale môžu do nich začať prúdiť turisti, informuje Denník N. Reštaurácie síce zostávajú zatvorené, rovnako ako prípadné terasy v reštauráciách, ale otvoria sa kiná, divadlá, múzeá či lyžiarske strediská.

 

Rúško vyžaduje krajina skoro všade okrem prírody, a to aj vonku, ale medzitým štát pootváral takmer všetky obchody spoločne s veľkými nákupnými centrami. Všade platia prísne hygienické pravidlá, avšak ľudia môžu vyjsť na nákup bez väčších problémov.

 

Keby si sa vydal do Poľska ty, ak nebudeš cestovať hromadnou dopravou, ale osobným autom, tak dokonca nemusíš podstupovať karanténu ani test. Ak sa však vrátiš naspäť domov, budeš musieť absolvovať karanténu. Po novom ti už od pondelka 15. februára nebude stačiť len negatívny test z Poľska.

 

Poľsko otvára hotely aj kiná, Rakúsko obchody a školy. Kde majú tvrdé opatrenia ako na Slovensku a kde sa situácia zlepšuje?
Zdroj: TASR

Rakúsko otvára obchody, školy aj kaderníctva

Aj Rakúsko sa so zlepšujúcou situáciou rozhodlo uvoľňovať opatrenia. Zvoľňovanie síce nie je také výrazné ako v Poľsku, pretože zatvorené zostávajú hotely aj reštaurácie, ale vláda otvorila obchody, múzeá či kaderníctva. V krajine žije 8,8 milióna obyvateľov.

 

Denne v krajine pribúda okolo 1 000 až 1 500 prípadov koronavírusu, pričom počet úmrtí dramaticky klesol od novembra a decembra minulého roku. Vtedy denne zomieralo viac ako 100 ľudí a v najhorších dňoch dokonca takmer 150 obyvateľov, ale dnes evidujú 20 až 50 úmrtí denne.

 

Vo väčšine verejných priestorov však zostáva povinnosť nosiť respirátor typu FFP2. Bez neho ťa nepustia do obchodov, verejnej dopravy či múzea alebo zoologickej záhrady. Školáci sa síce vrátia do tried, ale spoločne s učiteľmi budú musieť strpieť testovanie na koronavírus dvakrát týždenne. Namiesto delenia tried sa budú triedy učiť prezenčne priamo v škole na striedačku, aby v budovách nebolo príliš veľa osôb naraz.

 

Keď sa preukážeš negatívnym testom na koronavírus, ktorý nebude starší ako 48 hodín, môžeš sa nechať ostrihať priamo v kaderníctve. Vláda síce čelila kritike od niektorých opozičných strán, ale v najhoršom prípade sa krajina vráti naspäť k tvrdším opatreniam, ak by sa ukázalo, že zvoľňovanie spôsobilo výrazný nárast prípadov.

  Maďarsko stagnovalo, ale už sa opäť prepadáva hlbšie

V Maďarsku sa krivka len pomaly začína podobať na zlomené krivky v Poľsku a Rakúsku, ale krajina zatiaľ stále eviduje vyšší počet prípadov aj úmrtí. Od polovice novembra zostali pozatvárané reštaurácie aj hotely, zakázané sú zhromaždenia a platí zákaz vychádzania od ôsmej večer do piatej ráno. V krajine žije 9,7 milióna obyvateľov.

 

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová vyhlásila, že pandémia sa v krajine nevyvíja tak, ako štát očakával, pretože druhá vlna stále neutícha. Posledné dva či tri týždne vyzerali tak, že zvyšovanie počtu infikovaných zastalo utlmené, ale opak je podľa Müllerovej pravdou. V uplynulých dňoch sa vraj na obvodných lekárov obracia čoraz viac infikovaných  ľudí.

 

V niektorých mestách ako Miškolc síce úrady zmiernili pravidlá nosenia rúška, ale na tieto uvoľňovania je podľa Müllerovej zatiaľ čas. Za posledné dni krajina eviduje od 1 000 až po 1 600 nových pozitívnych prípadov denne, zatiaľ čo počet úmrtí sa stále pohybuje tesne pod hranicou 100 za deň.

 

Oproti vrcholu druhej vlny v novembri a decembri, kedy zomieralo aj 180 pacientov denne, síce ide o výrazné zlepšenie, ale o rozsiahlom uvoľňovaní pravidiel zatiaľ nemôže byť reč.

 

Poľsko otvára hotely aj kiná, Rakúsko obchody a školy. Kde majú tvrdé opatrenia ako na Slovensku a kde sa situácia zlepšuje?
Zdroj: TASR

V Česku platia najprísnejšie protiepidemické opatrenia

Situácia v Česku je porovnateľná s tou na Slovensku. Susedia spoza rieky Moravy momentálne musia rešpektovať najprísnejšie epidemiologické opatrenia na základe skóre protiepidemického systému (PES). Aj keď sa skóre v posledných dňoch pohybuje okolo 70 bodov, v krajine platia prísnejšie obmedzenia korešpondujúce až s piatym stupňom systému. V Česku pritom žije takmer 10,7 milióna obyvateľov.

 

Pohľad na českú krivku vývoja nových prípadov koronavírusu ukazuje, že po vysokom náraste zo septembra, októbra a novembra sa situácia výrazne zlepšila na prelome novembra a decembra. Medzitým však prišli vianočné sviatky, a tak počty prípadov prelomili rekordné hranice po začiatku januára tohto roku.

 

Momentálne v Česku každý deň pribúda okolo 7 000 až 9 000 prípadov, čo je výrazne menej ako 17 000 prípadov na vrchole druhej vlny pandémie. Počet nových úmrtí už niekoľko týždňov neklesol pod hranicu 100 denne, ba čo viac, niektoré dni atakuje hranicu 150 nových obetí.

 

Rovnako ako na Slovensku, ani v Česku nemôže byť reč o výraznom uvoľňovaní opatrení v najbližších týždňoch, pretože pandémiu sa nedarí dostať pod kontrolu.

 

Ako uvádza iRozhlas, minister zdravotníctva Jan Blatný minulý týždeň skonštatoval, že situácia sa nezlepšuje. „V Česku je prítomná britská mutácia vírusu, ktorá je nebezpečnejšia a šíri sa rýchlejšie. Opatrenia prestali fungovať a situácia je zlá,“ vysvetlil. Ak podľa neho ľudia nezačnú pravidlá viac rešpektovať, môže to znamenať ďalšie mesiace obmedzení, zatiaľ čo okolité krajiny sa budú pomaly otvárať.

 

Poľsko otvára hotely aj kiná, Rakúsko obchody a školy. Kde majú tvrdé opatrenia ako na Slovensku a kde sa situácia zlepšuje?
Zdroj: TASR

Ukrajina má stále otvorené terasy kaviarní

Na Ukrajine sa epidemiologická situácia mierne zlepšuje, ale krajina momentálne trpí nedostatkom akýchkoľvek vakcín. Zatiaľ čo Európska únia očkuje svojich obyvateľov od konca decembra, na Ukrajine stále vakcinačný program nespustili. V krajine žije takmer 42 miliónov obyvateľov.

 

Denne tam pribúda okolo 2 000 až 5 000 nových pozitívnych prípadov. Počty úmrtí pravidelne kolíšu od 50 až po 130 obetí denne, čo je zlepšenie od vrcholu druhej vlny pandémie, keď v novembri, decembri a začiatkom januára zomieralo cez 250 ľudí. Vtedy denne pribúdalo aj 15 000 pozitívnych prípadov.

 

V krajine platia prísne opatrenia, ale v porovnaní so Slovenskom niektoré obmedzenia neplatia. Kaviarne môžu mať stále otvorené terasy, ale rozhodnutie o otváraní či zatváraní vonkajších terás závisí od úradov v konkrétnych regiónoch.

 

Na väčšine miest je podmienkou dodržiavanie prísnych hygienických opatrení a samozrejme nosenie rúšok, ale Ukrajina umožňuje návštevu športových klubov, ktoré musia vyhradiť 10 metrov štvorcových pre 1 človeka v posilňovniach, alebo 5 štvorcových metrov na človeka v prípade skupinového cvičenia do 10 ľudí.

 

Umožnené sú aj bohoslužby v kostoloch, ak je možné zabezpečiť 5 štvorcových metrov pre jedného človeka s odstupom 1,5 metra za každých okolností. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: dennikn.sk, rts.rsNáhľadový obrázok: SlovakPatriotTV/Youtube
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA?
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť