
Od piatku platí ceslosvetová dohoda zakazujúca jadrové zbrane. Vyrobená jadrová munícia však zo sveta len tak nezmizne
Podobne po prvej svetovej vojne zakázali aj chcemické zbrane.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Po viac ako 75-tich rokoch od útoku na mestá Hirošima a Nagasaki včera vstúpila do platnosti prvá multilaterálna dohoda na svete zakazujúca jadrové zbrane, informoval o tom portál Aljaazera. Podobne boli zakázané po prvej svetovej vojne aj chcemické zbrane. Jedovatý plyn yperit priniesol svetu počas tejto vojny až také veľké utrpenie, že ľudia jeho využitie v ďalších vojnových konfliktoch zakázali už sedem rokov po vojne.

Lekár z Medzinárodného výboru Červeného kríža, Marcel Junod, ktorý bol po výbuchu japonské mestá osobne navštíviť opísal, že vyzerali, akoby ich „zmietla nadprirodzená sila“. Vtedy dospel k názoru, že jadrové zbrane musia byť zakázané. „Iba jednotná svetová politika môže zachrániť svet pred jeho zničením," povedal Junod po návšteve Japonska.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1762 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Len do roku 1950 na následky týchto dvoch explózií zomrelo odhadom 340-tisíc ľudí.
Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca o zákaz využívania jadrových zbraní pri vojnových konfliktoch bojuje už viac ako 75 rokov. „Preto je 22. január 2021 pre nás taký významný deň. Je to deň, kedy vstúpi do platnosti Zmluva o zákaze jadrových zbraní (TPNW)," píšu organizácie s tým, že 22. január považujú za víťazstvo ľudstva.
Zmluva zakazuje používanie, hrozbu použitia, vývoj, výrobu, testovanie a hromadenie jadrových zbraní. Taktiež je prvým nástrojom medzinárodného práva na zmiernenie katastrofických humanitárnych následkov jadrových zbraní tým, že požaduje, aby štáty, ktoré zaznamenali jadrový výbuch, poskytli lekársku starostlivosť obetiam na svojom území.
Už vyrobená jadrová munícia zo sveta nezmizne
Zmluva však nezahŕňa odstránenie súčasného svetového jadrového arzenálu. Treba ju považovať za morálny a právny východiskový bod pre dlhodobé úsilie o dosiahnutie jadrového odzbrojenia. Teraz je potrebné pracovať už len na tom, aby sa zabezpečilo čo najširšie dodržiavanie jej pravidiel.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


