Bitcoin minulý rok zažiaril ako takmer najúspešnejšie aktívum. Známa kryptomena na začiatku roku opäť vystrelila, teraz ju sleduje celý svet ako prepadla a pomaly sa zviecha. Znamená to obávanú korekciu alebo je to pád, ktorý predznamenáva rast?
Bitcoin má najlepšie obdobie vo svojej dvanásťročnej histórii. Ťažko by sme hľadali aktívum, ktoré sa v roku 2020 zhodnotilo tak výrazne. V úvode nového roka, deň pred svojimi „narodeninami“, teda ešte 2. januára prekročil prah 30-tisíc dolárov, začiatkom minulého týždňa s veľkou pompou prvýkrát prekonal 35-tisíc dolárov a na konci týždňa sa pohyboval len pár dolárov pod 42-tisícovou hranicou. Tento jeden týždeň Bitcoin vystrelil o tretinu. Včera prišlo schladenie nadšenia, keď sa za niekoľko hodín dostal na úroveň 33 542 dolárov. Dnes opäť opatrne stúpa.
- Čo sa musí stať, aby sa stal bitcoin globálnym platidlom.
- Ako v minulosti bitcoinu pomohol darkweb.
- Ako prebiehajú transakcie na darkwebe.
- Koľko bitcoinov sa stratilo v kauze Silk Road.
- Ako sa jeden z najväčších kryptomenových podvodov dotkol aj Slovákov.
- Ako rozoznať podvodníkov s kryptomenami.
Mnohým odborníkom to pripomína obdobie z roku 2017, kedy sa jeho cena vyšplhala na takmer 20-tisíc dolárov. O rok neskôr prišiel strmý pád a jeho cena sa ocitla na niečo málo cez 3-tisíc dolárov. Zásadný rozdiel však je v tom, že pred tromi rokmi nakupovali najrôznejší špekulatívni investori. Teraz posledné mesiace nakupovali inštitucionálni investori. Najmä finančné domy v Spojených štátoch, ale aj vo svete. To môže naznačovať, že nedôjde k tak drastickému prepadu ako v minulosti, ale aj to, že sa môže po páde opäť zotaviť. Predikcie bitcoinu pripomínajú skôr kryštálovú guľu, ako tvrdé výpočty.
„Nikto dnes nevie oceniť, akú má Bitcoin skutočnú hodnotu. Rovnako to prebiehalo v časoch internetovej bubliny, keď nikto nevedel naceniť internetové služby ako Amazon, lebo nikto ich nikto nevedel používať a nikto ich nikdy predtým nevidel,“ povedal v rozhovore pre REFRESHER odborník na kryptomeny Adam Kracík. „Ako pribúdajú nové peniaze, na určitej úrovni si väčší investori povedia, že na ňom zarobili dosť, a tak ho začnú predávať,“ tvrdí Kracík. Ten si vie predstaviť, že sa bitcoin vyšplhá aj na státisícové úrovne.
Aj popularizátori kryptomien sú s odhadmi opatrní a k opatrnosti nabádajú aj investorov. „Bitcoin a akékoľvek iné kryptomeny sú extrémne rizikovou investíciou. Ide skôr o špekuláciu a veľmi ľahko môžeme prísť o obrovské peniaze. Nemôžem dať ruku do ohňa za to, že práve bitcoin bude ternom a porastie na veky vekov. Ak by to tak bolo, investovali by doň všetci,“ upozorňuje v rozhovore pre REFRESHER ekonóm Lukáš Kovanda.
S kryptomenami to netreba preháňať, v rámci investičných portfólií sa odporúča na úrovni do päť percent z celkových finančných prostriedkov. Aj súčasní bitcoinoví milionári, teda tí, ktorí na tejto mene zbohatli, neodporúčajú preinvestovať viac ako 30 percent svojich finančných možností a určite by sa investori nemali zadlžovať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo sa musí stať, aby sa stal bitcoin globálnym platidlom.
- Ako v minulosti bitcoinu pomohol darkweb.
- Ako prebiehajú tranzakcie na darkwebe.
- Koľko bitcoinov sa stratilo v kauze Silk Road.
- Ako sa jeden z najväčších kryptomenových podvodov dotkol aj Slovákov.
- Ako rozoznať podvodníkov s kryptomenami.