
Britské úrady neodporúčajú kombinovať dva druhy vakcín proti koronavírusu
Odborníci upozorňujú, že kombinovať vakcíny je možné len v mimoriadne výnimočných prípadoch, keď rovnaká vakcína nie je dostupná, alebo keď nie je jasné, akú vakcínu daný pacient v prvej dávke dostal
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Anglický úrad verejného zdravia (PHE) neodporúča kombinovať vakcíny proti koronavírusu rôznych druhov. Varovanie úradu prichádza po tom, čo Británia avizovala, že v najbližších dňoch bude v krajine dostupná vakcína vyvinutá na Oxfordskej univerzite v spolupráci s firmou AstraZeneca.

Ako informuje Sky News, doposiaľ v krajine prebiehalo očkovanie vakcínami od firiem Pfizer a BioNTech, ktoré sa začalo ešte v priebehu decembra 2020. Oba druhy vakcín (Pfizer/BioNTech a Oxford/AstraZeneca) vyžadujú očkovanie v dvoch dávkach, no nemali by sa medzi sebou kombinovať.
Britská vláda najprv uviedla, že ak občan ide podstúpiť druhú fázu očkovania a nie je k dispozícii rovnaká vakcína, akú dostal pri prvej dávke, môžu mu ponúknuť iný druh. Neskôr však vysvetlili, že takýto krok odporúča len v prípade, že je dotyčný vysoko ohrozený nákazou a potrebuje sa zaočkovať čo najskôr. Inak sa odporúča nekombinovať vakcíny.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1635 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM„Neodporúčame kombinovanie vakcín proti Covidu-19. Keď v prvej dávke dostanete látku od Pfizeru, nemali by ste v tej druhej dostať vakcínu od firmy AstraZeneca a naopak,“ uviedla Dr. Mary Ramsay, vedúca očkovania PHE.
„Kombinovať vakcíny je možné len v mimoriadne výnimočných prípadoch, keď rovnaká vakcína nie je dostupná, alebo keď nie je jasné, akú vakcínu daný pacient v prvej dávke dostal,“ dodáva Ramsay.

Na Slovensku sa oficiálne spustilo očkovanie proti koronavírusu 26. decembra v štyroch nemocniciach. Prvý zaočkovaný bol lekár, vedec a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. Postupne by sa mala vakcína dostávať od zdravotníkov a ľudí z prvej línie až ku obyčajným ľuďom.
Úspešný štart očkovania zaznamenal aj Izrael, ktorý doposiaľ za 12 dní zaočkoval proti koronavírusu už 12 percent populácie (použil 11,55 vakcín na 100 obyvateľov). Krajina naočkovala už cez milión osôb. Ide o najväčšiu časť populácie spomedzi všetkých krajín.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


