Vianočné menu môže byť naozaj pestré. Od veľrybieho tuku, cez kura z KFC až po menu so siedmimi druhmi rýb.
Jedlo sa na sviatočnom stole počas štedrej večere líši nielen v regiónoch Slovenska, ale v celom svete. Už všetci vieme, že niekto jedáva na Vianoce kapustnicu, iní šošovicovú polievku, ďalší nemajú rybu ale rezne a niekto zasa úplne iné menu, ako sme zvyknutí. A čo jedia na Vianoce vo svete? Spolu s Wolt, sme sa pozreli na to, aké menu jedávajú v iných krajinách.
Japonsko
Je to možno prekvapivé, ale áno, Japonci naozaj večerajú na Vianoce jedlo od KFC. Môže za to úspešná marketingová kampaň známeho fast-food reťazca, keď využili, že Japonci nemali nejakú silnú tradíciu, ktorá by sa týkala vianočného jedla.
Zvyk jedenia chrumkavého kuraťa na Vianoce je však momentálne tak silný, že sa vianočné objednávky v KFC robia dva mesiace dopredu. Samozrejme, nejde len o nejaké bežné menu, pribalený je aj koláč. Vianočné menu v KFC je momentálne dostupné aj na Slovensku.
Ak by si sa chcel na chvíľu cítiť ako v Japonsku, môžeš si ho objednať cez Wolt a nemusíš tak urobiť dokonca ani dva mesiace vopred.
Veľká Británia
Ako si už možno zachytil vo filmoch a seriáloch, Angličania a Američania majú zvyčajne na večeru poriadne veľkého moriaka, ktorý je do zlatista prepečený. Ako príloha k nemu býva zelenina a zemiaky. Na rozdiel od Američanov, Briti nedávajú na moriaka bylinky, ale obkladajú ho párkami.
V rámci vianočného menu nesmie chýbať typický vianočný puding, ktorý sa však ani zďaleka nepodobá na puding, ktorý si robievame doma my. Pripravuje sa s hrozienkami, orechmi a čerešňami či iným ovocím. Okrem toho by si mohol na stole v Británii nájsť aj takzvaný mince pie, ktorý býval kedysi plnený mletým mäsom, no dnes je to už len koláčik plnený zmesou sušeného ovocia s muškátovým orieškom, klinčekmi a škoricou.
Grécko
Podobne ako aj na Slovensku, aj v Grécku sa vianočné menu líši v rôznych regiónoch. V gréckych rodinách je však typická oslava s pečeným jahňacím mäsom, ktoré je podávané ako hlavné jedlo. To si môžeš vyskúšať aj v rámci špeciálneho menu v Bistre Suvlaki. Na severe krajiny sa zvykne namiesto jahňaciny podávať yiaprakia, čo sú kapustové rolky plnené bravčovým mäsom. Charakteristický dezert pre Grécko je melomakarona, čo je koláčik, ktorý je namáčaný v sladkom medovom sirupe a následne je obalený v orieškoch.
Nemecko
Vianočná večera sa v Nemecku sústredí okolo pečenej husi. Podáva sa spôsobom, ktorý nie je ani nám Slovákom neznámy. Môže byť plnená či pečená s jablkami, gaštanmi či sušenými slivkami a podáva sa s knedľou a červenou kapustou. Niekde sa namiesto husi pečie kačka alebo králik. Ako dezert je zvyčajne podávaný koláč známy ako stollen. Ten je podobný sladkému chlebíku, prípadne môžeš medzi sladkým nájsť lebkuchen, čo sú mäkučké medovníky často poliate cukrovou polevou.
Taliansko
Talianske štedré večere sa líšia tiež v rôznych regiónoch. Typická je však večera so siedmimi druhmi rýb. Táto tradícia má aj samostatný názov, a to Festa dei Sette Pesci. Medzi jednotlivými rybacími chodmi sú napríklad chobotnica, kapor, mušle a dokonca aj úhor.
To, čo je však pre mnoho talianskych domácnosti typické, je dezert. Zvyčajne je to charakteristický vianočný koláč panettone, ktorý je podobný našej bábovke, pričom v ňom nájdeš aj kandizované ovocie, hrozienka, oriešky a čokoládu.
V mini verzii ho môžeš ochutnať v reštaurácii Primi, ktorá tiež podáva tradičnú mäsovú špecialitu z Talianska - porchettu. Ide o vykostené bravčové mäso, ktoré sa pečie niekoľko hodín s pridaním rôznych korenín ako napríklad rozmarín, tymián alebo šalvia.
Grónsko
Štedrá večera v Grónsku je dosť jedinečná. Jedáva sa tu totiž veľmi špeciálne mäso. Na ich sviatočnom stole by si našiel veľrybie mäso a mäso zo sobov. Ich obľúbenou pochúťkou je mattak, čo sú pásy veľrybieho tuku spolu s kožou.
Ďalším populárny jedlom je kiviak. Ide o mäso vyrobené z morských vtákov, ktoré je následne zabalené v koži tuleňa a niekoľko mesiacov sa necháva fermentovať. Dezerty sú pripravované vždy teplé, keďže sa nachádzame v poriadne mrazivej krajine. Populárna tu je napríklad sviatočná kaša preliata maslom doplnená o cukor a škoricu.
Čína
Tušil si, že v Číne sa Vianoce až tak neoslavujú? Číňania nemajú veľa vianočných slávností, no jedna z tradícií je balenie jabĺčok do farebného papiera a zdobenie zlatými stužkami. Takéto jabĺčka si môžeš kúpiť v obchodoch a zvyknú sa dávať aj ako darčeky. Je to preto, lebo slovo Vianoce (Ping An Ye) v Číne pripomína slovo jablko (Ping Guo).
Tu viac preciťujú až Nový rok, ktorý je ale už naozaj poriadnou slávnosťou so všetkým, čo k tomu patrí. Ich novoročné menu, ktoré pozostáva z rybacej polievky so zeleninou či vyprážaného filetu môžeš ochutnať aj ty. Reštaurácia Jasmin má na Wolte momentálne špeciálnu ponuku novoročného menu.
Poľsko
Tu by si počas štedrej večere na stole nenašiel v podstate žiadne pečené mäso, ktoré by bolo hlavným chodom. Ich večera sa skladá z dvanástich chodov, čo predstavuje počet apoštolov. Je tu tradícia, že sa večera začína až vtedy, keď sa na oblohe objaví prvá hviezda.
Podobne ako aj u nás, sa nik nechytí príbora pokým sa nedodržia tradície ako jedenie oplátky alebo sa nevyslovia želania. Medzi jednotlivými chodmi nájdeš napríklad hubovú polievku, červený boršč s knedličkami, kapra, pirohy, dusenú kapustu a samozrejme aj niečo sladké - makový koláč, perníčky či sušené ovocie.
Blízky východ
Ako vyzerá arabská sviatočná gastronómia? Charakteristický je tu štýl stolovania, ktorý sa označuje ako mezze a tvoria ho studené aj teplé predjedlá, vegetariánske aj mäsové špeciality.
Na stole si tak nájde každý to svoje a nik nemusí robiť kompromisy. Pestrá paleta dobrôt zahŕňa falafel, hummus, baklažánovú nátierku, mleté teľacie mäso, sambousiky (cestíčka plnené syrom, mäsom a špenátom), arabské olivy, hroznové listy a ďalšie chuťovky, ktoré nesmú chýbať na žiadnom sviatočnom stole.
Sviatočný dezert zastupuje katayef alebo aj arabské palacinky, ktoré sa vyznačujú bohatou orechovou náplňou a poriadnou dávkou medovej polevy. Toto sviatočné menu si môžeš objednať na Wolte z reštaurácie Jasmin Al Shaam.