Najvyšší súd dnes rozhodoval o právoplatnom rozsudku pre strelca Miroslava Marčeka. Vymeral mu trest vo výške 25 rokov.
Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu a vymeral mu trest 25 rokov vo väzení. Obžalovaný bol z trojnásobnej vraždy a menších trestných činov. Podľa predsedníčky senátu NS sa senát Ruženy Sabovej dostatočnne nevenoval okolnostiam, ktoré mali viesť k mimoriadnemu zníženiu trestu.
Bol 21. február 2018, keď Miroslav Marček po 2 hodinách skrývania sa v letnej kuchyni vkročil do domu číslo 558 vo Veľkej Mači a chladnokrvne zavraždil najprv Jána Kuciaka a následne aj Martinu Kušnírovú. „Chcem sa ospravedlniť poškodeným za ujmu, ktorú sme im spôsobili, nič to nedokáže nahradiť. To, že som ich vídaval v televízii a videl som ich bolesť, ma prinútilo rozprávať, čo sa stalo. Je mi to ľúto, ale nedokážem to nijak odčiniť,“ povedal o necelé dva roky strelec Marček na súde.
K vražde sa priznal a to, ako skutok vykonal, do detailov popísal. „Zasiahol som ho do hrude, nanešťastie, zbadal som ďalšiu osobu. Videl som miesto zásahu, viem, že bola hneď mŕtva,“ povedal napríklad vo svojej výpovedi bývalý profesionálny vojak.
Následne jeho prípad sudkyňa Špecializovaného súdu Ružena Sabová vyčlenila na samostatné konanie a za krátko vyniesla rozsudok – 23 rokov vo väzení. Prokurátor žiadal 25-ročný trest, a tak sa Marček musel postaviť pred Najvyšší súd.
- Čo povedal Miroslav Marček v januári 2020 pred súdom a ako sa prejavovalo jeho chladnokrvné popisovanie vrážd, ktoré vykonal
- Aké boli poľahčujúce okolností, kvôli ktorým Ružena Sabová rozhodla o mimoriadnom znížení trestu na 23 rokov
- Čo povedali o duševnom stave Marčeka psychológ a psychiater
- Prečo na základe priznania Marčeka nebolo možné obviniť aj potenciálnych objednávateľov.
Vyčlenili ho na samostatné konanie
Miroslava Marčeka odsúdil Špecializovaný trestný súd na 23 rokov vo väzení ešte 6. apríla 2020 v čase vrcholiacej prvej vlny pandémie. Sudkyňa Ružena Sabová ho vylúčila na samostatné konanie, keďže sa priznal, skutok svojimi slovami popísal a oľutoval svoje konanie. Cieľom bolo urýchliť konanie, keďže bol v tom čase vo väzbe. Zároveň to pridalo na dynamike procesu v prípade ďalších troch obžalovaných – Tomáša Szabóa, Aleny Zsuzsovej a Mariana Kočnera.
„Marček vyhlásil, že je vinný, uznal vinu zo všetkých skutkov. Následne súd rozhodol, že vyhlásenie obžalovaného prijal, a rozhodol, že dokazovanie súd nevykoná a vykoná dôkazy súvisiace s výrokom o treste, náhrade škody,“ vysvetlila predsedníčka senátu.
Marček: Zaklopal som, otvoril pán Kuciak, strelil som ho do hrude...
Miroslav Marček popísal na hlavnom pojednávaní celý priebeh vykonania vraždy veľmi podrobne, zároveň to spravil chladnokrvne, bez zmeny tónu hlasu či zaváhaní.
V jeho výpovedi bolo niekoľko rozporov. Právni zástupcovia poškodených Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej však upozorňovali, že si Marček nemusí pamätať každý detail a naopak, bolo by podozrivé, keby každú svoju výpoveď do bodky zopakoval. Zároveň poukazovali na fakt, že ide o bývalého profesionálneho vojaka, ktorý môže mať sklony k idealizovaniu svojich činov.
„21. februára sme sa vrátili, išli sme tam s pánom Szabóom na Citroene Berlingo, peši som prešiel okolo ihriska až do domu, tam sa nesvietilo. Tak som počkal v letnej kuchynke, trvalo to dosť dlho. Potom sa spolu vrátili pán Kuciak aj pani Kušnírová. Ešte som tam chvíľu čakal, kým sa naskytne vhodná príležitosť. Tá sa naskytla, keď slečna Kušnírová išla na toaletu, zaklopal som, otvoril pán Kuciak, strelil som ho do hrude, nanešťastie som zbadal, že tam je ešte jedna osoba, ona vbehla do kuchyne a tam som trafil aj ju, viem, že bola hneď mŕtva.