Prvotné ohniská nákazy v Európe boli práve lyžiarske strediská, kde sa zhromažďovalo mnoho ľudí.
Nemecko sa chce dohodnúť s celou Európskou úniou na tom, aby sa tento rok brány lyžiarskych stredísk neotvorili, respektíve otvorili neskôr a koordinovane, informuje BBC.
„Poviem otvorene, že to nebude jednoduché, ale určite sa o to pokúsime,“ povedala nemecká kancelárka Merkelová.
Pravdou je, že prvotné ohniská masového šírenia nákazy v Európe boli práve lyžiarske strediská, predovšetkým v Rakúsku a Taliansku, kde sa zhromažďovalo mnoho ľudí.
Taliansky premiér Giuseppe Conte už oznámil, že sezóna v krajine sa začne neskôr ako zvyčajne a s návrhom Berlína súhlasí. Volá však po tom, aby boli zavreté rezorty všade, aby lyžiari necestovali masovo napríklad do Rakúska.
Rakúsko má aktuálne prísny lockdown, kvôli ktorému odložili štart sezóny, no chcú s ňou začať čo najskôr to bude možné.
Viedeň tak zatiaľ voči plánom na zatvorenie resp. neskoršie otvorenie stredísk vzdoruje a tvrdí, že majú presné postupy, vďaka ktorým bude lyžovačka bezpečná. Ak by lyžiarske rezorty ostali zavreté, Rakúšania vraj budú žiadať kompenácie.
Matovič je tiež naklonený zatvoreným strediskám
Náš premiér Igor Matovič tvrdí, že o otvorení stredísk môžeme len snívať. „Za súčasnej situácie môžeme iba snívať o tom,“ reagoval Matovič počas diskusie v TA3 na otázku, či sa môžeme tešiť na zimu na svahoch. Vysvetľoval, že v súčasnosti sa nám môže zdať, ako sa rast nových pozitívnych prípadov mierne spomalil, ale rozhodne sa nezastavil.
Ba čo viac, k aktuálnym číslam je potrebné pripočítať aj pozitívne výsledky z antigénového testovania a krivka razom nevyzerá tak optimisticky.
Minister dopravy Andrej Doležal hovorí, že s lyžiarskymi strediskami rokujú a chystajú plán, za akách podmienok by mohli fungovať. Fungovať by mali na základe istého semaforu.
Kedy by sa však mohli otvoriť a či budeme otváranie koordinovať s ostatnými štátmi EÚ je zatiaľ nejasné.