Obaja majú neobmedzené hovory aj dáta za dvacku. Ale nie je všetko len o výške mesačnej faktúry.
Už nejaký ten piatok je 4ka považovaná za operátora, ktorý má mať najlepšie ceny. Od septembra mu začal vo veľkom konkurovať nový digitálny operátor Radosť, ktorý je akýsi projekt O2. Pozreli sme sa na všetky parametre, ktoré so sebou prináša používanie oboch operátorov a ktorý má v čom navrch a v čom zas zaostáva.
V texte sa bavíme o oficiálnych cenníkových cenách. A v tomto konkrétnom prípade porovnania 4ky a Radosti ani nejaké retenčné podpultové ponuky neprichádzajú do úvahy. Ale je možné, že ostatní traja najväčší operátori ti nejakú takúto neoficiálnu ponuku môžu dať. Záleží od mnohých parametrov, tvojej lojality alebo či používaš aj ich káblovku s pevným internetom. Potom sa môžeš aj pri Telekome, O2 a Orange paušáloch dostať na veľmi atraktívny celkový pomer muziky za tvoj peniaz.
- Ktorý z týchto dvoch operátorov má lepšie pokrytie
- Prečo záleží aj na rýchlosti mobilného internetu
- Aké ceny do boja 4ka a Radosť nasadili
- Ktorý z dvoch operátorov je lepší a pre koho
Pokrytie
4ka je na slovenskom trhu už presne piaty rok. Do divokých začiatkov a konfliktov s roamingovými partnermi teraz nebudeme zachádzať. Od začiatku patrila k operátorom s najslabším pokrytím, čo je pre nováčika úplne logické. Suploval to veľmi atraktívnymi cenami a paušálmi bez viazanosti. Situácia sa, samozrejme, každým rokom zlepšuje. Momentálne buduje svoju vlastnú 4G sieť a mimo nej ich zákazníci používajú partnerskú 3G sieť od Orangeu.
Podľa mapy pokrytia by tak mali mať LTE v prakticky všetkých okresných mestách a 3G na veľkej časti zvyšného územia. 4ka tvrdí, že signálom pokrýva 90 percent populácie.
Radosť používa celú infraštruktúru siete O2. Tento operátor sa chváli až 97-percentným pokrytím, a to rovno 4G signálom. Na stavanie BTS staníc mal o pekných pár rokov viac času, takže je prirodzené, že má lepšie pokrytie.
Netreba zabúdať na to, že pojem pokrytie v sebe schováva množstvo parametrov. Aj sila signálu vie výrazne zmeniť praktickosť používania jednej alebo druhej siete. Hlavne mimo miest sa rozdiely zvyšujú. A argument, že u mňa na ulici a aj v práci mám dobrý signál neobstojí. Ide o MOBILNÉ pripojenie, takže by malo byť čo najlepšie kdekoľvek.
Pri O2, respektíve Radosti odpadá prípadná komplikácia medzi prepínaním siete, s čím majú mať mnohí používatelia 4ky problém. Hoci sa to pri 4ke zlepšuje, zatiaľ je v oblasti pokrytie jasný víťaz Radosť.
4ka verzus Radosť – 0:1
Rýchlosti mobilného internetu
S kvalitou pokrytia a silou signálu úzko súvisí aj rýchlosť mobilného internetu. Nestačí byť online. Isto by časť vášnivejších ľudí začali hádzať mobily o steny ak by web, Instagram, Facebook alebo YouTube načítavalo minútu po každom jednom kliknutí či posune. Je nekonečná debata aká rýchlosť je na smartfónoch dostačujúca. Keďže je to relatívne podľa obsahu a zároveň veľmi subjektívne podľa trpezlivosti každého používateľa, univerzálna odpoveď neexistuje.
Vo všeobecnosti - na zistenie odchodu vlaku alebo poslanie e-mailu by malo bohato dostačovať pripojenie s rýchlosťou aj 5 Mbps. So stabilnou rýchlosťou aspoň 10 Mbps už sa dajú prehliadať aj komplexné webstránky a sociálne siete. Nad 20 Mbps už je takéto používanie úplne pohodlné a nie je problém ani s najväčším žrútom dát – videom. Samozrejme s vyššou rýchlosťou pripojenia služby ako YouTube, Netflix a iné už vedia prepnúť aj na 4K rozlíšenie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo záleží aj na rýchlosti mobilného internetu
- Aké ceny do boja 4ka a Radosť nasadili
- Ktorý z dvoch operátorov je lepší a pre koho