Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 22. 1. 2021 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
4
Viktor Kniš
9. november 2020, 6:05
Čas čítania: 5:04

Prehľad zmien: Kam nemôžeš cestovať so svojím certifikátom, pre koho platí zákaz vychádzania a za čo hrozí pokuta 1659 eur?

Pripravili sme podrobný prehľad toho, čo môžeš, resp. nemôžeš, ak si mal negatívny výsledok, pozitívny výsledok alebo si sa testovať vôbec nebol. A to s ohľadom na prvé a druhé testovanie.

Viktor Kniš
9. november 2020, 6:05
Čas čítania: 5:04
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Prehľad zmien: Kam nemôžeš cestovať so svojím certifikátom, pre koho platí zákaz vychádzania a za čo hrozí pokuta 1659 eur?
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Na Slovensku platí ešte minimálne do 15. novembra núdzový stav, počas ktorého platí aj obmedzenie voľného pohybu osôb. Zákaz vychádzania prepojila vláda veľmi úzko aj s celoplošným testovaním, na ktorom rozdáva modré certifikáty slúžiace ako „priepustka na slobodu“. 

 

Druhé kolo celoplošného testovania však Ozbrojené sily zorganizovali už len v tých 45 okresoch, kde bol pomer nakazených po prvom plošnom testovaní nad 0,7 %. To v praxi znamená, že v súčasnosti majú niektorí obyvatelia Slovenska potvrdenie o negativite z prvého kola, ďalší z druhého kola, prípadne z oboch kôl a sú aj takí, ktorí nemajú žiadny certifikát, pretože sa testovania nezúčastnili.

 

 

Premiér Igor Matovič už avizoval, že chce plošne testovať aj tretíkrát, minister obrany Jaroslav Naď upozornil, že nepredpokladá otvorenie reštaurácií ani fitnesscentier do konca roka. 

 

Vo vzduchu napriek tomu visí niekoľko otázok, čo ľudia na Slovensku môžu a nemôžu počas nasledujúceho týždňa na základe opatrení, ktoré platia od pondelka 9. novembra. 

 

Jedno je isté, počas najbližších 7 dní sa treba riadiť nariadeniami a vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva. Polícia hrozí pokutou až 1659 eur v prípade, že nebudeš mať certifikát tam, kde sa vyžaduje a zamestnávatelia môžu rozdávať výpovede. 

 

Stále platí, že ak v spoločnej domácnosti žije viac ľudí a niektorí sa otestovať išli, kým ostatní nie, tí s negatívnym certifikátom si môžu užívať „voľno“, kým zvyšok domácnosti bez testu musí znášať zákaz vychádzania. Je to rozdiel oproti pozitívnemu testu, kedy musia v izolácii zostať všetci členovia domácnosti. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aký je rozdiel medzi negatívnymi certifikátmi z jednotlivých testovaní
  • Pre koho platia výnimky, kto nemusí mať certifikát s negatívnymi výsledkom
  • Akú prísnu karanténu musia dodržiavať ľudia, ktorí sa neboli testovať ani raz
  • Ktoré okresy patria medzi zelené a ktoré medzi červené
  • Aká pokuta hrozí v prípade, že porušíš nariadenia Úradu verejného zdravotníctva
  • V ktorých obchodoch a na akých ďalších miestach od teba pravdepodobne budú žiadať modrý certifikát

 

Prehľad: Kam môžeš a nemôžeš ísť s certifikátom z prvého a druhého testovania a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR – František Iván

Mám potvrdenie o negativite z druhého kola celoplošného testovania = „vstupenka na slobodu“

Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom vykonaným v rámci celoplošného testovania. V okresoch, kde sa uskutočnilo cez uplynulý víkend druhé kolo testovania, bude potrebný aktuálny test. V ostatných stačí ten doterajší z testovania 29. októbra až 1. novembra. V okresoch zapojených do druhého kola testovania musí byť antigénový test vykonaný v čase od 6. do 8. novembra.

 

Zjednodušene, ak máš potvrdenie o negativite z druhého kola celoplošného testovania alebo sa na teba vzťahuje výnimka (napr. prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 3 mesiacoch či ospravedlnenie od lekára z objektívnych dôvodov), môžeš sa voľne pohybovať po Slovensku. Samozrejme, stále platia opatrenia z 15. októbra, ktoré sa týkajú zatvorených reštaurácií, povinného nosenia rúšok v exteriéri (mimo extravilánu), zákaz hromadných podujatí a zákaz zhromažďovania sa. 

 

Čo sa týka prechodu zo zeleného okresu do červeného, platí, že ktokoľvek, kto sa po tomto víkende bude chcieť pohybovať v takzvaných červených okresoch, ktoré budú podliehať druhému kolu celoplošného testovania, musí mať k dispozícii aktuálny test na ochorenie COVID-19. Každý musí pri sebe nosiť originál potvrdenia, fotografia v telefóne alebo kópia dokumentu nestačí.

 

 

Samozrejme, platia obmedzenia ako 15 m2/osoba v prevádzke, dezinfekcia a rúška. Zatvorené zostávajú reštaurácie (výdaj len cez okienko a terasy sú povolené), kiná, divadlá, fitnescentrá, wellnescentrá, kúpaliská a aquaparky. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1621 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

V platnosti zostáva aj nutnosť nosiť rúško v intraviláne obcí. Taktiež sa nemenia ani vyhradené hodiny v potravinách a drogériách pre ľudí starších ako 65 rokov. Tie sú vyhradené od 9:00 do 11:00. Dôchodcovia môžu nakupovať aj v inom čase.

 

Zoznam testovaných okresov v druhom kole, v ktorých musíš mať na voľný pohyb bez zákazu vychádzania certifikát s negatívnym výsledkom z dní od 6. do 8. novembra:

Senica, Skalica, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou, Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Gelnica, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín, Dunajská Streda, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto n/V, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina

 

Prehľad: Kam môžeš a nemôžeš ísť s certifikátom z prvého a druhého testovania a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Mám potvrdenie o negativite z prvého kola celoplošného testovania – máš „vstupenku na slobodu“ v rámci okresov, kde sa cez víkend netestovalo

V prípade, že sa občan Slovenska zúčastnil len prvého kola celoplošného testovania a má potvrdenie o negatívom výsledku antigénového testu alebo výsledok z PCR testu z dní z 28. októbra až 1. novembra, môže sa voľne pohybovať len po tzv. zelených okresoch.

 

Zoznam okresov, v ktorých sa môžeš voľne pohybovať bez zákazú vychádzania, ak máš negatívny test z 28. októbra až 1. novembra:

Revúca, Banská Štiavnica, Rožňava, Veľký Krtíš, Bratislava, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota, Piešťany, Senec, Galanta, Krupina, Lučenec, Malacky, Pezinok, Levice, Komárno, Košice, Poltár, Trebišov, Hlohovec, Košice, Košice – okolie, Nové Zámky, Trnava, Zlaté Moravce, Šaľa, Žarnovica, Nitra

 

Vyzvať ťa na preukázanie sa certifiikátom môžu napríklad aj v obchode, rovnako má na to právo zamestnávateľ či prevádzkovateľ budovy, ak pracuješ v zdieľaných priestoroch (napr. budova, v ktorej sídli viac firiem). Prevádzkovatelia boli už od minulého týždňa povinní na všetky priestory umiestniť oznámenie o tom, že do nich môžu vstúpiť osoby len s negatívnym výsledkom testu.

 

Osoby, ktoré nebudú mať potvrdenie o negativite v konkrétnom okrese na Slovensku z konkrétnych dní celoplošného testovania, majú vstup zakázaný.

 

Vyplýva to z vyhlášky, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva. Úrad na ochranu osobných údajov síce zverejnil názor, že obyvatelia Slovenska nemajú povinnosť ukazovať certifikáty s osobnými údajmi tretím osobám, úrad vlády to však poprel, keďže ide o údaje, ktoré nezbiera automat, a tak podľa neho nepodliehajú tzv. GDPR zákonu. V prípade nedodržania týchto podmienok hrozí občanom Slovenska pokuta vo výške až 1659 eur.

 

V prípade, že potrebuješ vycestovať, cez okresy označené ako červené, kde sa počas posledného víkendu cestovalo, môžeš prejsť autom, môžeš v nich aj zastaviť, nemôžeš však vystúpiť z auta. 

 

Mám pozitívny výsledok antigénového testu – okamžite do karantény, porušenie sa trestá 

S pozitívnym výsledkom platí stále rovnaký postup – karanténu môžeš opustiť po 10 dňoch za podmienky, že si posledné 3 dni nemal klinické príznaky alebo si nemal ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. Je zakázané pohybovať sa mimo miesta karantény, ani bez príznakov nemôžeš ísť do práce či obchodov. V prípade, že je pozitívne testovaný v izolácii doma, tak ju musia dodržiavať aj ostatní členovia domácnosti.

 

O výsledku testu informuj svojho všeobecného lekára a všetkých ľudí, s ktorými si bol v posledných 2 dňoch v kontakte, samozrejme, telefonicky, SMS-správou alebo emailom, nie osobne. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až kým neabsolvujú PCR test na Covid-19.

 

Karanténu môžeš absolvovať aj v štátnom hotelovom zariadení podľa vlastného výberu. Celý zoznam nájdeš na stránke somzodpovedny.sk.

 

Prehľad: Kam môžeš a nemôžeš ísť s certifikátom z prvého a druhého testovania a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: refresher.sk

Testovania som sa nezúčastnil vôbec – môžeš mať problém aj nakúpiť

V prípade, že obyvateľ Slovenska nedisponuje certifikátom s negatívnym výsledkom, pretože sa nebol testovať, naďalej pre neho platí prísny zákaz vychádzania, a to až do nedele 15. novembra. Vláda zatiaľ nešpecifikovala, či prísne obmedzenie voľného pohybu skončí, alebo ho predĺži spoločne s núdzovým režimom.

 

Pre každého, kto nedisponuje certifikátom s negatívnym výsledkom, platí rovnaký režim, ako počas uplynulého týždňa. Výnimku z obmedzenia voľného pohybu môžu využiť neotestovaní od 1:00 do 5:00 ráno. 

 

Taktiež môžu ľudia bez negatívneho certifikátu vychádzať kvôli venčeniu psa alebo mačky, naďalej však 100 metrov od bydliska. Opustiť tento rádius môžu z nasledujúcich dôvodov – cesta k lekárovi, do potravín, na pohreb blízkej osoby, cesta na sobáš alebo krst, cesta na PCR test. Rovnako je povolené kočíkovanie, ktoré sa charakterizuje ako starostlivosť o blízku osobu. Testom sa nemusí preukázať ani rodič, ktorý odvedie dieťa prvého stupňa do školy. 

 

Polícia počas celého uplynulého týždňa aktívne kotrolovala ľudí na celom území krajiny, či pri sebe certifikáty majú, v opačnom prípade hrozila pokutou až 1000 eur na mieste. Certifikáty o negativite sú zároveň „vstupenkou“ do mnohých obchodov, a tak môžeš mať reálny problém vysvetliť, že patríš tým, ktorí si idú len nakúpiť v rámci zákazu vychádzania. 

 

Na úradoch a na poštách kontrolujú certifikáty automaticky, rovnako aj vo viacerých obchodných centrách a mnohých priestoroch s vrátnicou. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian Tagy: Igor Matovič, celoplošné testovanie
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.