Ako vyzerá život po korone a ako sa majú vyliečení správať? Rozprávali sme sa s lekárom a členom Ústredného krízového štábu Petrom Visolajským.
K tomu, aby som opísal svoj priebeh koronavírusu, ma musel šéfredaktor chvíľu nútiť. Opisovať ľahký priebeh ochorenia z pohľadu prvej osoby mi prišlo trocha moc, avšak čitateľov to evidentne zaujalo.
Nemohol som teda namietať, keď prišiel návrh, aby som opísal svoje skúsenosti po prekonaní choroby. Prebehla síce hladko, avšak následky, aj keď podľa doterajších skúsenosti veľmi mierne, pociťujem stále.
Preto som sa tento text rozhodol poňať inak ako prvý komentár a zistiť, ako sa majú správať vyliečení pacienti s Covidom-19, či už s ľahkým alebo ťažkým priebehom a čo ich nasledujúce mesiace čaká. Skontaktoval som sa s lekárom – pediatrom, predsedom Lekárskeho odborového združenia a členom Ústredného krízového štábu Petrom Visolajským.
- Prečo už po nákaze koronavírusom netreba negatívny test pre ukončenie izolácie
- Ako sa správať po prekonaní choroby
- Aké môže mať koronavírus dlhodobé následky
- Aký vitamín nás môže zachrániť od ťažkého priebehu choroby
- Musia sa tí, čo prekonali Covid-19, ísť otestovať znova?
Jedna z kurióznejších vecí, s ktorými som sa stretol počas kontaktu s hygienou, bolo to, že už najnovšie nepotrebuje pozitívny pacient negatívny test po skončení izolácie, ak nemá pretrvávajúce príznaky. Môžu si byť títo ľudia istí, že po 10 dňoch nešíria vírus?
Časové hľadisko určené hygienou a medzinárodnými štandardmi je dostačujúce na to, aby človek vyhodnotil aj sám, či ešte šíri vírus. Ak už naozaj nemá po tých dňoch žiadne príznaky respiračnej infekcie, tak nie je infekčný.
Sú ľudia, ktorí nemajú žiadne iné symptómy, ale majú naďalej stratu chuti a čuchu. Tá ale vie trvať aj mesiace. Znamená to, že keď majú ľudia tento jeden symptóm a stále ho pociťujú, tak môžu byť stále infekční?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či môže byť človek po izolácii naďalej infekčný, ak stále nemá čuch a chuť
- Či je normálne, keď sa po nákaze cíti človek slabý ako po mononukleóze
- Čo majú pacienti po prekonaní koronavírusu robiť inak ako predtým
- Prečo pacienti, ktorí prekonali ochorenie počas posledných 90 dní, nemusia prísť na testovanie
- Ktorý vitamín sa ukazuje ako podstatný prvok aj ako ochrana pred ťažším priebehom ochorenia