Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 27. 7. 2021 meniny má Božena

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciou Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky…
Ženy sa tešia vedľajšiemu účinku vakcíny proti koronavírusu. Po Comirnaty sa im vraj zväčšili prsia Ženy sa tešia vedľajšiemu účinku vakcíny proti koronavírusu. Po…
Nemecká olympionička odmietla titul „najsexi atlétky sveta“. Nie povedala aj Playboyu, lebo sa chce sústrediť na šport Nemecká olympionička odmietla titul „najsexi atlétky sveta“. Nie…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil…
Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciou Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky…
News

Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie

Pripravili sme podrobný návod aj so zhrnutím všetkých výnimiek a postupov, ktoré musíš vykonať.

Viktor Kniš
21. október 2020, 15:29 Čas čítania: 3:40
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie
Zdroj: TASR - Martin Baumann
News
14
Viktor Kniš
21. október 2020, 15:29
Čas čítania: 3:40

Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie

Pripravili sme podrobný návod aj so zhrnutím všetkých výnimiek a postupov, ktoré musíš vykonať.

Viktor Kniš
21. október 2020, 15:29
Čas čítania: 3:40
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Počas najbližšieho víkendu sa s určitosťou uskutoční testovanie všetkých obyvateľov z okresov Bardejov, Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín. Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády naznačil, že celoplošné testovanie sa možno neuskutoční a nahradí ho tzv. „lockdown,“ teda obmedzenie voľného pohybu osôb podobne, ako od štvrtka v susednom Česku.

 

„Existuje možnosť, že odborníci z pandemickej komisie a ústredného krízového štábu rozhodnú, že celoplošné testovanie je pri súčasnej situácii málo a navrhnú celoštátnu karanténu,“ povedal premiér Igor Matovič. Poradný orgán odborníkov bude navrhovať opatrenia v stredu večer, vo štvrtok o nich rozhodne krízový štáb. 

 

 

Vláda už poverila armádu, aby začala najväčšiu logistickú operáciu v histórii krajiny pripravovať, známe sú aj podrobnosti, ako bude prípadné celoplošné testovanie prebiehať. Pripravili sme preto podrobný návod aj so zhrnutím všetkých výnimiek a postupov, ktoré musíš vykonať. 

 

Prípadné celoplošné testovanie by malo prebiehať 3 dni počas dvoch víkendov:

1. celoplošné testovanie – 30. októbra do 1. novembra 2020
2. celoplošné testovanie – 6. až 8. novembra 2020

 

„Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí,“ vysvetľuje rezort obrany dôvod, prečo je celoplošné testovanie dôležité. 

 

Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Krok č. 1 – Patrím medzi ľudí, ktorí sa musia ísť testovať?

Testovanie je dobrovoľné, vláda zatiaľ nerozhodla o možných sankciách pre tých, ktorí sa ho osobne nezúčastnia. Zároveň platí, že 10 dní po testovaní sa budú môcť voľne pohybovať po území Slovenska len ľudia, ktorí budú mať certifikát o negativite z celoplošného testovania.

 

Zatiaľ nie je úplne isté, či ľuďom, ktorí také potvrdenie mať nebudú (či už z PCR testu, alebo antigénového), hrozí v prípade nedodržania karantény pokuta až do výšky 1659 €. 

 

Kto sa nemusí zúčastniť povinného testovania?
  • Každý, kto si dokáže zabezpečiť 10-dňovú karanténu
  • Každý, kto sa pôjde počas víkendu sám otestovať v ktoromkoľvek komerčnom zariadení (PCR alebo antigénový test)
  • Seniori nad 65 rokov
  • Deti do 10 rokov
  • Klienti v domovoch pre seniorov (budú pretestovaní spolu s personálom priamo vo svojich zariadeniach)
  • Pacienti v nemocniciach (budú pretestovaní spolu s personálom priamo vo svojich zariadeniach)
  • Pacienti s diagnózami, u ktorých by nebolo objektívne a rozumné vyžadovať absolvovanie testu (napr. porucha autistického spektra) 
  • Slováci, ktorí sa v čase testovania nachádzajú mimo územia SR

Krok č. 2 – Kde sa mám ísť otestovať? 

Nemusíš sa kvôli testu vracať do miesta trvalého bydliska, otestovať sa môžeš na ktoromkoľvek odbernom mieste. Ministerstvo obrany napriek tomu apeluje na občanov, aby prioritne využívali odberné miesta, ktoré majú vo svojom meste alebo v obci. 

 

Na Slovensku bude k dispozícii približne 5-tisíc odberových miest. Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste. Ministerstvo obrany zatiaľ nereagovalo na otázku Refresheru, či budú ľudia s pozitívnym výsledkom vychádzať rovnakým východom, ako ľudia s negatívnym výsledkom. 

 

Nezabudni si zobrať občianský preukaz (alebo pas) a preukaz poistenca. Odporúčame aj vlastné pero, resp. iné písacie potreby. 

Krok č. 3 – Kedy sa mám ísť testovať? 

Test môžeš absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 08:00 – 12:00 h a 13:00 – 20:00 h.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2202 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciouVášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciou
Herná testerka Sabina Bagarová: Len v posledných mesiacoch vývoja remaku Mafie sme opravili tisícky bugov a chýb (Rozhovor)Herná testerka Sabina Bagarová: Len v posledných mesiacoch vývoja remaku Mafie sme opravili tisícky bugov a chýb (Rozhovor)
10 najlepších filmov Stevena Spielberga10 najlepších filmov Stevena Spielberga
VIAC

Budú pripravené aj špeciálne mobilné odberové jednotky, ktoré pôjdu na strategicky vhodné miesta, napríklad rómske osady, aby sa vedeli testovať blízko pri ich bydlisku a nezvyšovali mobilitu. 

 

Odberné tímy budú tiež môcť byť podľa ministerstva obrany vyslané k (mladším) imobilným ľuďom, prípadne ďalším malým komunitám, kde by nebolo efektívne zriadiť samostatné odberné miesto.

 

Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Krok č. 4 – Kto ma bude testovať?

Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál. Testujúci personál bude vopred testovaný antigénovým testom. Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.

Krok č. 5 – Čím ma budú testovať?

Čo sa týka samotného odberu, ten bude oveľa menej invazívny a podstatne menej nepríjemný, ako odber v prípade PCR testu. Odberová palička pripomína skôr veľmi ohybnú a tenkú štetinku. Odber sa robí z hltanu a nosohltanu, nepotrebuje tak ísť priveľmi hlboko. Výsledok je známy do pár minút. 

Krok č. 6 – Čo sa bude diať bezprostredne po otestovaní?

Po odobratí vzoriek by sa mala osoba presunúť do izolovaného a dezinfikovaného priestoru, kde počká 15 až 30 minút. Ministerstvo obrany zatiaľ nereagovalo na otázku Refresheru, aké sú parametre pre „čakárne,“ kde by malo podľa šéfa rezortu Jaroslava Naďa čakať najviac 15 ľudí v jeden moment. Známe je len to, že v miestnostiach budú zabezpečovať dezinfekciu, rozostupy a všetci budú musieť mať povinne zakryté horné dýchacie cesty.

 

Pravdepodobne budú v priestoroch testovania a čakania na výsledky umiestnené ionizátory a germicídne žiariče, ktoré majú za úlohu zabezpečiť samosprávy.

 

Testovacia príručka: Takto bude krok po kroku prebiehať celoplošné testovanie
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Krok č. 7.1 – Mám pozitívny výsledok

Keď bude mať zdravotník výsledky, tak si ťa podľa prideleného čísla zavolá a odovzdá ti ich v zatvorenej obálke spolu s inštrukciami, čo robiť v prípade pozitívneho či negatívneho výsledku. V prípade, že bude tvoj výsledok pozitívny, tvojou úlohou je ísť čo najkratšou cestou domov, kde sa musíš izolovať 10 dní.

 

Karanténu môžeš opustiť po 10 dňoch za podmienky, že si posledné 3 dni nemal klinické príznaky alebo si nemal ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test.

 

O výsledku testu informuj svojho všeobecného lekára a všetkých ľudí, s ktorými si bol v posledných 2 dňoch v kontakte. 

 

Karanténu môžeš absolvovať aj v štátnom zariadení podľa vlastného výberu. Tie budú k dispozícii v najbližších dňoch na stránke ministerstva obrany.

Krok č.7.2 – Mám negatívny výsledok

S negatívnym výsledkom testu dostaneš aj oficiálny certifikát, vďaka ktorému nemusíš ísť do domácej karantény a môžeš sa zaradiť do bežného života. Aj po celoplošnom testovaní budú platiť zatiaľ všetky nariadenia, ktoré zatiaľ vydal Úrad verejného zdravotníctva. Platí aj nosenie rúšok v exteriéri, pravidlá nakupovania v obchodoch a obchodných centrách a obmedzenie hromadných podujatí, resp. zákaz zhromažďovania. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciou Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky…
Ženy sa tešia vedľajšiemu účinku vakcíny proti koronavírusu. Po Comirnaty sa im vraj zväčšili prsia Ženy sa tešia vedľajšiemu účinku vakcíny proti koronavírusu. Po…
Nemecká olympionička odmietla titul „najsexi atlétky sveta“. Nie povedala aj Playboyu, lebo sa chce sústrediť na šport Nemecká olympionička odmietla titul „najsexi atlétky sveta“. Nie…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im…
Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky spôsob je ako swingers párty poháňaná frustráciou Vášnivý sex už v prvej polhodine. Too Hot To Handle na brazílsky…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť