Reformátorom kresťanského umenia sa stal vrah a násilník
Ernst Gombrich, jeden z najslávnejších historikov umenia, raz napísal: „Génius sa nedá vysvetliť. Z génia sa treba jednoducho tešiť.“ V jednom prípade to zrejme platí dvojnásobne – ak by sme chceli vysvetliť záhadu menom Caravaggio, dostali by sme sa do bludného kruhu, ktorý odborníkov trápi už vyše 400 rokov. Autora biblických výjavov, ktoré do Ríma lákali veriacich zo všetkých kútov Európy, by ste totiž s najväčšou pravdepodobnosťou museli hľadať v žalári.
Portrét talianskeho maliara Caravaggia
- prečo musel Caravaggio utekať pred spravodlivosťou
- ako pápež urobil z umenia zbraň
- ktorý obraz bol pre kardinálov „príliš sexy“
- ako Caravaggia dostali do väzenia artičoky
- prečo boli renesančné bábätká škaredé
Na svätého Michala roku 1571 sa v severotalianskom Miláne narodil chlapček. Pokrstili ho menom Michelangelo, čo v preklade znamená „anjel Michal“. V dobe, keď menám prikladali obzvlášť dôležitý význam, mohlo ísť o akési proroctvo. Rodičia pre svojho syna chceli to najlepšie – v prvom rade pokojný a zbožný život.
Miláno – mesto módy a domov svetoznámych umelcov
Podobne ako v prípade jeho slávneho menovca Michelangela Buonarrotiho – autora notoricky známej fresky Stvorenie Adama, však osud rozhodol inak. Buonarroti bol dobre známy svojou agresívnou povahou – urazil samotného pápeža a z bitky s konkurenčným umelcom si odniesol zlomený nos. Je až zarážajúce, koľko podobností s jeho životom nájdeme u Michelangela Merisiho – maliara, ktorý do dejín vstúpil pod menom Caravaggio.
Portrétom Michelangela Buonarottiho dominuje zlomený nos
Búrlivé začiatky
Je možné, že Michelangelo Merisi si prezývku osvojil práve preto, aby sa odlíšil a vytvoril tak úspešnú obchodnú značku. Možno od samého začiatku tušil, že sa z neho raz stane „najslávnejší maliar v Ríme“. Bol zvyknutý na to, že jeho talent ľudí privádza do úžasu a podľa dobových záznamov mu rozhodne nechýbalo sebavedomie. Stal sa členom pouličného gangu umelcov, ktorí zastrašovali a napádali svojich konkurentov. Caravaggiova obľúbená urážka znela: „Usmažíme vám gule na oleji!“
Caravaggiove obrazy sa počas karantény stali obľúbeným námetom zábavy (Hlava Medúzy)
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- ako Caravaggio menil prostitútky na svätice
- komu chcel robiť pápež naprieky
- ako biblické postavy cestovali v čase
- v čom Caravaggio prekonal Leonarda da Vinciho
- ktoré zločiny ho nakoniec pripravili o zdravie a o majetok