Na Slovensku platí zákaz zhromažďovania sa, vracajú sa vyhradené hodiny na nákup pre dôchodcov a kultúra definitívne zhasla.
Ak tieto opatrenia nezaberú, premiér Igor Matovič má v pláne nariadiť úplný „lockdown,“ ktorý by mohol súvisieť aj so zákazom vychádzania, ako počas prvej vlny v niektorých oblastiach Talianska. „Chceme si za 50 eur požičiavať psíkov, aby sme sa dostali 100 metrov od domu na prechádzku? Chceme vydať zákaz vychádzania z domu?“ pýtal sa rečnícky na nedeľnej tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak zo Sme Rodina.
Odborníci a zástupcovia vlády rokovali počas víkendu po tom, čo sa piatkový denný prírastok nakazených na Slovensku priblížil k dvom tisíckam. V sobotu pandemická komisia navrhla a v nedeľu ústredný krízový štáb schválil sériu 8 nových prísnejších opatrení, ktoré sú podľa premiéra poslednou výstrahou.
Víkendové rokovania najdôležitejších orgánov odhalili dva ďalšie zásadné problémy. Komunikácia medzi lídrami koaličných strán viazne a Úrad verejného zdravotníctva podľa Richarda Sulíka nemá relevantné dáta, na základe ktorých zavádza opatrenia.
Richard Sulík najprv odišiel z rokovania ústredného krízového štábu, aby médiám povedal, že na stretnutí sa robili dôležité rozhodnutia bez relevantných dát. „Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle.“ napísal Sulík. Premiér mu na to odpovedal, že má „nulové EQ,“ a tento krok spravil len preto, aby si získal voličov.
Všetky nové pravidlá s výnimkou zákazu zhromažďovania začínajú platiť už 15. októbra. Zákaz zhromažďovania platí od pondelka 12. októbra.
Polícia bude kontrolovať dodržiavanie opatrení a dávať pokuty bez napomenutia, oznámil premiér. Pokuty budú odstupňované podľa toho, na akom rizikovom mieste k tomu došlo.
Rozšírené znenie opatrení zverejní Úrad verejného zdravotníctva pravdepodobne až tesne pred začiatkom platnosti. „Na opatreniach sa v súčasnosti pracuje a budú zverejnené po ich sfinalizovaní, najneskôr v stredu 14.10.2020,“ uvádza ÚVZ.
- Za akých podmienok nemusíš mať rúško v exteriéri a kde môžeš očakávať okamžitú blokovú pokutu
- Prečo sa môžu bohoslužby konať aj napriek zákazu zhromažďovania
- Aké kompenzácie môžu zachrániť reštaurácie fitness centrá alebo akvaparky a hotely pred krachom
- Aké opatrenia platia na školách
- Kedy môžu nakupovať seniori
Rúško aj v exteriéri a na prvom stupni základných škôl
Pôvodne od 1. októbra platil na Slovensku zákaz pohybovať sa v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez rúška. Vonku bolo rúško povinné len v prípade, ak sa človek nachádzal menej ako dva metre od druhého človeka s ktorým nezdieľal spoločnú domácnosť.
Teraz toho opatrenie rozšíril Úrad verejného zdravotníctva na povinnosť nosiť rúško v exteriéri bez výnimky v prípade, že sa človek nachádza v centrálnej časti mesta, kde je prirodzene zväčšený pohyb osôb. Naopak, v tých častiach obcí a miest, kde sa ľudia bežne nevyskytujú, nebude nutnosť mať na tvári rúško. „Napríklad v prírode, ak ste členovia spoločnej domácnosti, alebo ak budete od cudzích osôb vzdialení viac ako 5 metrov,“ uvádza ÚVZ.
Nosenie rúšok bude povinné aj pre deti na prvom stupni základných škôl. V materských školách je ich nosenie dôrazne odporúčané. Výnimku z nosenia rúšok budú mať napríklad aj nepočujúci žiaci a žiaci s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra.
Zákaz hromadných podujatí
Od 15. októbra budú na Slovensku zakázané všetky hromadné podujatia, výnimku budú mať sobáše, krsty a pohreby, pričom bude pre nich platiť obmedzenie 1 osoba na 15 štvorcových metrov v interiéri. V exteriéri bude na týchto typoch udalostí nutné dodržiavať dvojmetrové rozostupy, pričom počet účastníkov nebude obmedzený.
„Dalo sa to očakávať a pravdepodobne ide o nevyhnutný krok,“ komentuje kompletné zrušenie kultúry organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák. V súčasnosti si myslí, že by štát mal myslieť na tých najzraniteľnejších aj v rámci obslužných povolaní okolo kultúry. Je to podľa neho lacnejšie, ako by ich mal potom podporovať sociálny systém v snahe opäť sa postaviť na nohy. „Kým zanalyzujeme všetky dotazníky a zistíme, kto a akú pomoc potrebuje a akú si zaslúži, tak časť tých ľudí firmy mať nebude a celým týmto prepadne,“ dodáva Michal Kaščák.