Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 30. 10. 2020 meniny má Šimon, Simona

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
1
Viktor Kniš
13. október 2020, 11:15
Čas čítania: 7:26
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Posledné opatrenia pred lockdownom: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam vonku pod hrozbou pokút

Na Slovensku platí zákaz zhromažďovania sa, vracajú sa vyhradené hodiny na nákup pre dôchodcov a kultúra definitívne zhasla.

Viktor Kniš
13. október 2020, 11:15
Čas čítania: 7:26
Posledné opatrenia pred lockdownom: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam vonku pod hrozbou pokút
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ak tieto opatrenia nezaberú, premiér Igor Matovič má v pláne nariadiť úplný „lockdown,“ ktorý by mohol súvisieť aj so zákazom vychádzania, ako počas prvej vlny v niektorých oblastiach Talianska. „Chceme si za 50 eur požičiavať psíkov, aby sme sa dostali 100 metrov od domu na prechádzku? Chceme vydať zákaz vychádzania z domu?“ pýtal sa rečnícky na nedeľnej tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak zo Sme Rodina. 

 

Odborníci a zástupcovia vlády rokovali počas víkendu po tom, čo sa piatkový denný prírastok nakazených na Slovensku priblížil k dvom tisíckam. V sobotu pandemická komisia navrhla a v nedeľu ústredný krízový štáb schválil sériu 8 nových prísnejších opatrení, ktoré sú podľa premiéra poslednou výstrahou.

 

 

Víkendové rokovania najdôležitejších orgánov odhalili dva ďalšie zásadné problémy. Komunikácia medzi lídrami koaličných strán viazne a Úrad verejného zdravotníctva podľa Richarda Sulíka nemá relevantné dáta, na základe ktorých zavádza opatrenia. 

 

Richard Sulík najprv odišiel z rokovania ústredného krízového štábu, aby médiám povedal, že na stretnutí sa robili dôležité rozhodnutia bez relevantných dát. „Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle.“ napísal Sulík. Premiér mu na to odpovedal, že má „nulové EQ,“ a tento krok spravil len preto, aby si získal voličov.

 

Všetky nové pravidlá s výnimkou zákazu zhromažďovania začínajú platiť už 15. októbra. Zákaz zhromažďovania platí od pondelka 12. októbra. 

 

Polícia bude kontrolovať dodržiavanie opatrení a dávať pokuty bez napomenutia, oznámil premiér. Pokuty budú odstupňované podľa toho, na akom rizikovom mieste k tomu došlo.

 

Rozšírené znenie opatrení zverejní Úrad verejného zdravotníctva pravdepodobne až tesne pred začiatkom platnosti. „Na opatreniach sa v súčasnosti pracuje a budú zverejnené po ich sfinalizovaní, najneskôr v stredu 14.10.2020,“ uvádza ÚVZ. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Za akých podmienok nemusíš mať rúško v exteriéri a kde môžeš očakávať okamžitú blokovú pokutu
  • Prečo sa môžu bohoslužby konať aj napriek zákazu zhromažďovania
  • Aké kompenzácie môžu zachrániť reštaurácie fitness centrá alebo akvaparky a hotely pred krachom
  • Aké opatrenia platia na školách
  • Kedy môžu nakupovať seniori

Rúško aj v exteriéri a na prvom stupni základných škôl

Pôvodne od 1. októbra platil na Slovensku zákaz pohybovať sa v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez rúška. Vonku bolo rúško povinné len v prípade, ak sa človek nachádzal menej ako dva metre od druhého človeka s ktorým nezdieľal spoločnú domácnosť. 

 

Teraz toho opatrenie rozšíril Úrad verejného zdravotníctva na povinnosť nosiť rúško v exteriéri bez výnimky v prípade, že sa človek nachádza v centrálnej časti mesta, kde je  prirodzene zväčšený pohyb osôb. Naopak, v tých častiach obcí a miest, kde sa ľudia bežne nevyskytujú, nebude nutnosť mať na tvári rúško. „Napríklad v prírode, ak ste členovia spoločnej domácnosti, alebo ak budete od cudzích osôb vzdialení viac ako 5 metrov,“ uvádza ÚVZ. 

 

Nosenie rúšok bude povinné aj pre deti na prvom stupni základných škôl. V materských školách je ich nosenie dôrazne odporúčané. Výnimku z nosenia rúšok budú mať napríklad aj nepočujúci žiaci a žiaci s mentálnym postihnutím a s poruchou autistického spektra.

 

Posledné opatrenia pred blackoutom 2.0: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam v vonku pod hrozbou pokút
Zdroj: TASR - Maroš Černý

Zákaz hromadných podujatí

Od 15. októbra budú na Slovensku zakázané všetky hromadné podujatia, výnimku budú mať sobáše, krsty a pohreby, pričom bude pre nich platiť obmedzenie 1 osoba na 15 štvorcových metrov v interiéri. V exteriéri bude na týchto typoch udalostí nutné dodržiavať dvojmetrové rozostupy, pričom počet účastníkov nebude obmedzený.

 

„Dalo sa to očakávať a pravdepodobne ide o nevyhnutný krok,“ komentuje kompletné zrušenie kultúry organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák. V súčasnosti si myslí, že by štát mal myslieť na tých najzraniteľnejších aj v rámci obslužných povolaní okolo kultúry. Je to podľa neho lacnejšie, ako by ich mal potom podporovať sociálny systém v snahe opäť sa postaviť na nohy. „Kým zanalyzujeme všetky dotazníky a zistíme, kto a akú pomoc potrebuje a akú si zaslúži, tak časť tých ľudí firmy mať nebude a celým týmto prepadne,“ dodáva Michal Kaščák. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1362 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Gastro ako ho poznáme skončilo, hovorí Roman Kóňa z Mäso od Romana (Rozhovor)Gastro ako ho poznáme skončilo, hovorí Roman Kóňa z Mäso od Romana (Rozhovor)
Čo robia bývalé hviezdy detských relácií „Elá Hop" alebo „Kakao"?Čo robia bývalé hviezdy detských relácií „Elá Hop" alebo „Kakao"?
Najväčší rebel v dejinách maliarstva. Caravaggiovo dielo bolo škandalózne práve tak ako jeho životNajväčší rebel v dejinách maliarstva. Caravaggiovo dielo bolo škandalózne práve tak ako jeho život
VIAC

Zákaz zhromažďovania

Na Slovensku bude od utorka platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí. Výnimkou sú osoby žijúce v jednej domácnosti. „Uvedomujeme si, že v tejto situácii je veľmi nevyhnutné obmedziť mobilitu a socializáciu ľudí na miestach, kde to nie je nevyhnutné,“ skonštatoval po rokovaní ústredného krízového štábu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pracujúcim a študentom sa má podľa neho umožniť chodiť do práce a do školy, avšak všetky ostatné činnosti sa musia obmedziť na úplné minimum. Vláde umožnilo vyhlásenie zákazu zhromažďovania vyhlásenie núdzového stavu.

 

Zákaz zhromažďovania neznamená, že sa nebudeš môcť stretnúť s kamarátmi v parku. „Je rozdiel, čo znamená zhromažďovanie sa v bežnej reči. Ľudia si myslia, že tento zákaz bude platiť aj na rad ľudí, ktorý sa môže vytvoriť pred obchodom, ale takto nie je," vysvetľuje Vincent Bujňák, z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty UK pre SME. Zákaz zhromažďovania sa týka stretávania sa viacerých osôb za účelom vyjadrenia spoločného stanoviska. 

 

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara informoval, že pre sväté omše platia do stredy 15. októbra tie isté pravidlá ako doteraz. Nevzťahuje sa na nich zákaz zhromažďovania skupín nad šesť osôb. Biskupi vychádzajú z toho, čo im povedal Úrad verejného zdravotníctva. 

 

Čo sa týka samotného zákazu zhromažďovania, Michal Kaščák z Pohody si nemyslí, že by ho vláda zavádzala, aby sa vyhla napríklad protestom. „Ja to tak nevnímam, lebo nechcem byť paranoidný a nechcem politikom podsúvať, že niektoré opatrenia robia preto, aby sa nestretávali s protestami. Protesty fungujú veľmi silno aj na sociálnych sieťach a nemyslím si, že by to bolo prijaté s účelom prekaziť toto zhromaždenie. Ja som tu manifestáciu nepovažoval za dobrý nápad ani pred tým, pretože si myslím, že treba rokovať a v zlej situácii nie je len kultúra, ale aj iné sektory,“ uviedol pre Refresher Michal Kaščák. 

 

Posledné opatrenia pred blackoutom 2.0: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam v vonku pod hrozbou pokút
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Jedlo len zabalené so sebou alebo v exteriéri

Otváracie hodiny prevádzok verejného stravovania ostávajú obmedzené podľa súčasných pravidiel – otvorené môžu byť len do 20:00. Zároveň nebudú môcť podávať jedlo v interiéri. Úrad verejného zdravotníctva špecifikuje, že medzi prevádzky verejného stravovania patria reštaurácie, pohostinstvá, kaviarne, ale aj krčmy a podobne. Práve tie budú môcť od 15. októbra podávať jedlo a nápoje výhradne v exteriéri (na terasách) alebo ich budú musieť zákazníkom zabaliť. Donáška jedla bude môcť fungovať aj po ôsmej večer. 

 

Na opatrenia bezprostredne po oznámení zareagovala iniciatíva Zachráňme gastro, ktorá apeluje na vládu s požiadavkami, ktoré sú mimo rámca súčasnej pomoci podnikateľom. „Rešpektujeme, že boj proti pandémii je prvoradý, a tak ako do dnes, aj budúci týždeň sa opatreniam prispôsobíme. Pre reštaurácie a podobné podniky je to však absolútny lockdown, a bez adekvátneho odškodnenia im hrozí okamžitý krach. Kompenzácia nájmov a drobné príspevky na zamestnanosť nebudú stačiť,“ uvádza Ján Laš zo Zachráňme gastro.

 

V tejto súvislosti sme oslovili aj veľkého prevádzkovateľa reštauračných zariadení v Bratislave – Medusa Group. CEO spoločnosti tvrdí, že opatrenia sú v  súčasnosti devastačné pre celý sektor vrátane barov a klubov. „Bez kompenzácie fixných nákladov a zníženia DPH neprežije veľa prevádzok,“ tvrdí CEO Peter Štecko. „Predaj cez okienko a rozvoz pre nás nič neriešia. Ani počas prvého lockdownu nedosahovali závratné čísla a nestačí to ani na pokrytie bežných nákladov,“ uvádza ďalej riaditeľ Medusa Group.

 

Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro dodáva, že ani možnosť konzumácie jedla na terasách nič nerieši, a to aj vzhľadom na to, že jesenné počasie na Slovensku udrelo natvrdo a  blíži sa zima. „Možnosť konzumácie na terasách a výdaj baleného jedla sa týka miniatúrneho zlomku aktivít členov našej iniciatívy a je v tejto súvislosti a v tomto ročnom období úplne nepodstatné.“

 

Igor Matovič ešte v pondelok sľúbil, že vláda najneskôr v stredu poskytne podnikateľom a prevádzkovateľom reštauračných zariadení informácie o kompenzáciách.

 

Posledné opatrenia pred blackoutom 2.0: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam v vonku pod hrozbou pokút
Zdroj: TASR/AP

Uzavretie fitness, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny

Od 15. októbra budú zatvorené všetky prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení, kúpalísk, plavární, sáun, akvaparkov, fitness a wellness centier.

 

Marketingová manažérka AquaCity Poprad Lenka Chovancová pre Refresher povedala, že toto opatrenie ich prekvapilo. „Uvedené opatrenie sme neočakávali, nakoľko v aquaparku bolo minimum externých hostí a počas jesenného obdobia mali minimálnu návštevnosť, dodržiavali sme všetky nariadenia v súvislosti s koronakrízou a ani sme neevidovali, aby sa zaznamenalo šírenie vírusu v prevádzkach Aquaparku a Wellness centrách." uviedla Lenka Chovancová.

 

V súčasnosti očakávajú výraznú pomoc cestovnému ruchu, ktorý patrí medzi najvýraznejšie zasiahnuté odvetvia. Podľa Lenky Chovancovej sa zatiaľ nedočkali reálne adresnej podpory zo strany štátu. „Veríme že sa schvália príspevky na rekreáciu, prípadne preplatenie rekreačných poukazov štátom, kompenzácia strát tržieb a samozrejme uhradenie nákladov na zamestnancov a energie z dôvodu prekážok v práci, zníženie DPH v cestovnom ruchu,“ dodala marketingová manažérka AquaCity Poprad. 

 

Počas prvej vlny, keď stredisko muselo byť zatvorené 3 mesiace, zaznamenali škody takmer 3,5 milióna eur. Súčasťou strediska sú aj reštaurácie, bary a wellness centrá, predpokladajú aj výrazné stornovanie a rušenie hotelových pobytov. 

 

Marketingová manažérka siete fitness centier FIT UP!  Martina Mazúchová vo vyjadrení pre Refresher uvádza, že v žiadnej zo svojich pobočiek nezaznamenali prípady nákazy, keďže dodržiavali nariadenia. „Mrzí nás, že k zatvoreniu sa pristúpilo bez vyhodnotenia dát zo športovísk, no nariadenie vlády rešpektujeme a pristupujeme k nemu s vážnosťou,“ uvádza Martina Mazúchová. 

 

„Pomoc štátu v doterajšej podobe je nedostatočná a pokrýva iba cca 40 % nákladov, ktoré máme pri uzatvorení prevádzok. Tržby máme pri uzatvorení prevádzok prakticky nulové nakoľko všetkým členom, ktorí majú zaplatené členstvo predlžujeme jeho platnosť o dobu, počas ktorej sme zatvorení,“ dodáva marketingová manažérka siete fitness centier FIT UP! s tým, že segment športových aktivít zažíva likvidačnú situáciu. 

 

„V aktuálnej situácii sa viac spoliehame na vlastné zdroje, lojalitu a podporu našich klientov, ako na pomoc od štátu,“ dodáva Mazúchová.

 

Posledné opatrenia pred blackoutom 2.0: Zavreté prevádzky zruinujú podnikateľov, vraciame sa k rúškam v vonku pod hrozbou pokút
Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

Stredné školy – dištančné štúdium

Stredné školy od pondelka prešli na dištančnú formu vzdelávania až do odvolania. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling informoval, že nižšie ročníky osemročných gymnázií budú fungovať v rovnakom režime ako základné školy. Výučba teda má byť prezenčná. Pre ministra je prioritou, aby žiaci materských a základných škôl mohli čo najdlhšie chodiť do školy.

 

Základné a materské školy zostávajú naďalej otvorené s tým, že budú musieť od pondelka nosiť povinne rúška aj žiaci prvého stupňa základných škôl. V škôlkach ústredný krízový štáb odporúča nosiť rúška tiež, povinné však nie sú.

 

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová skonštatovala, že mobilita študentov stredných škôl je najväčšia, to bolo podľa nej dôležité pri rozhodovaní o zmene výučby. Menšie deti totiž majú školy v mieste bydliska. Študenti stredných škôl majú tiež podľa Prokopovej mimošportovú činnosť v najmenej ucelených kolektívoch.

 

Rovnako by sa podľa Gröhlinga opatrenia mali dotknúť ešte prevádzok telocviční v školách a školských zariadeniach, prevádzok centier voľného času, skupinovej výučby základných umeleckých škôl. Zrušiť by sa mali lyžiarske či plavecké kurzy, výlety či iné aktivity mimo škôl.


Šéf rezortu školstva zároveň avizoval, že majú záujem podporiť školy, aby dokázali zabezpečiť potrebnú techniku a mohli fungovať v dištančnom režime. Má ísť o výrazný finančný balík, ktorý chce rezort školstva čerpať z fondu obnovy.

 

Obchody a nákupné centrá – 1 osoba/15m2

Počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden
zákazník na 15 metrov štvorcových. Toto opatrenie sa týka všetkých obchodov a obchodných centier.

 

Prepočet zákazníkov na obchodný dom sa bude podľa premiéra Igora Matoviča robiť na základe prepočtu zákazníkov jednotlivých prevádzok. Doteraz platilo pre obchody menej prísne opatrenie, avšak nieslo sa v rovnakom duchu, a tak sa pre prevádzkovateľov nemení nič okrem konečného počtu ľudí v obchodoch. 

 

Samozrejmosťou je vstup do všetkých interiérov prevádzok len s prekrytými hornými dýchacími cestami (aj nosa). Prevádzkovateľ musí zabezpečiť dezinfekciu pri vstupe a ÚVZ v opatrení podrobne opisuje, akým spôsobom bude prebiehať vetranie. Odporúča sa zvýšená frekvencia dezinfekcie plôch.

 

„Seniori budú mať vyhradené hodiny pre nákup v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00, nakupovať však budú môcť aj mimo tohto času, dôrazne im však ako rizikovej skupine odporúčame, aby využívali tento vyhradený čas, pretože najmä v pracovnom týždni v tomto čase nakupuje menej iných skupín obyvateľstva,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann Tagy: Slovensko, opatrenia
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.