Pôvod odhalili vďaka 60 rokov zmiznutej vzorke z megalitu.
Archeológovia uverejnili prevratný objav, ktorý sa týka tajomných megalitov na anglickom vidieku – Stonehenge. Zistili, že pochádzajú z 25 kilometrov vzdialených West Woods (teda západných lesov) na severovýchode Marlborough Downs. Ešte aj dnes sa v nich nachádzajú podobné veľké kusy kameňov.
Zaujímavý je aj príbeh, vďaka čomu na pôvod Stonehenge prišli. Približne pred 60 rokmi sa niekoľkí robotníci podieľali na spevnení tejto stavby z doby kamennej. Aby do kameňa mohli zasadiť šróby, museli vyvŕtať dieru, z ktorej ostal takmer meter dlhý valec kameňa, ktorý si jeden z robotníkov zobral domov.
Ako 90-ročného ho začalo hrýzť svedomie, že časť Stonehengu neodovzdal na výskum, preto ho napokon odovzdal vedcom. V súčasnosti je zakázané získavať vzorky z megalitov a starý výrez bol preto jedinečnou šancou na skúmanie.
(A man called Robert Phillips kept the core after it was removed in the 1950s!
— English Heritage (@EnglishHeritage) July 29, 2020
For years it had pride of place in his office before he took it with him to the USA – first to New York, then Illinois, California and finally Florida. )
„Je to skutočne významné vyplnenie medzery v našich poznatkoch,“ povedal pre magazín Science archeológ Richard Madgwick z univerzity v Cardiffe. Pôvod však bude podľa neho definitívne známy až keď zloženie jadra porovnajú s viacerými náleziskami.
Uprostred veľkých kamenných blokov nájdete v Stonehenge aj menšie modrasté kamene „bluestones“. Tie podľa analýz pochádzajú z rôznych miest vo Walese, niektoré sú vzdialené aj viac ako dvesto kilometrov od neolitickej pamiatky.
Stonehenge bol postavený pred približne piatimi tisíckami rokov. Sú to najstaršie slnečné hodiny na svete. K stavbe sa viaže veľa povestí - najznámejšia je ešte z čias kráľa Artuša, podľa ktorej mal Stonehenge postaviť za pomoci obra čarodejník Merlin. Ten mu na oplátku zostrojil tento obradný monument na čary aj liečenie.