
Kúpil za 16 miliónov eur, predal za 1000 eur. Ako Norbert Bödör a spol. legalizovali peniaze a kto ich natrel?
Buď na plnej čiare zlyhali banky, alebo polícia. Zdroje blízke vyšetrovaniu pre Denník N popísali, akým spôsobom boli legalizované peniaze v kauze Dobytkár.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Podľa zistení Denníka N od zdrojov blízkych vyšetrovaniu si hlavní aktéri v kauze Dobykár, ktorá sa týkala prerozdeľovania nenávratných dotácií Pôdohospodárskej platobnej agentúry za províziu, nerobili ťažkú hlavu s legalizáciou úplatkov.
Banky alebo finančná polícia?
Peniaze mali v hotovosti vkladať na svoje osobné účty v bankách a následne ich prerozdeľovať adresátom úplatkov.
Z návrhov prokuratúry na vzatie do väzby podľa Denníka N vyplýva, že Norbert Bödör (stíhaný na slobode, čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu o väzbe) a Peter Kuba (stíhaný väzobne) neboli poslední, ktorí na korupčných „schémach“ pracovali.
Nebolo by totiž možné pracovať s takou veľkou hotovosťou pri vkladoch, keby obvinení v kauze Dobytkár nemali komplicov buď v bankách, alebo na finančnej polícii. Povinnosťou bánk je totiž v prípade veľkých obnosov upozorniť finančnú políciu, ktorá je následne povinná vyšetriť, odkiaľ peniaze pochádzajú. „Zisťujeme, kto zlyhal. Či banky alebo polícia,“ povedal Denníku N zdroj blízky vyšetrovaniu.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1635 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Ako vyzerala „schéma,“ kto zlyhal a kto spolupracuje s políciou?
Existuje podozrenie, že zlyhali práve spravodajské zložky finančnej polície. Tú riadil Pavol Vorobjov, ktorý je aktuálne vo väzbe v súvislosti s kauzou lustrovania novinárov. Vorobjova obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
Hotovosť v objeme niekoľkých miliónov eur mal údajne v hotovosti zbierať výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika. Peniaze boli províziou za sprostredkovanie dotácie od PPA, podľa denníka sa provízia pohybovala vo výške 14 až 25 % z celkovej sumy.
Partika vraj následne tieto peniaze v hotovosti odovzdal Petrovi Kubovi, ktorý ich mal distribuovať na účty Partiku a Norberta Bödöra. To, že úplatky končili u Norberta Bödöra potvrdzuje vo svojej výpovedi exšéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, ktorý je jedným z tých, čo spolupracujú s políciou, zistil Denník N.
Ako peniaze vysvetlili?
Peter Kuba vkladanie peňazí na účet vysvetľoval ako pôžičky, vyšetrovatelia však pracujú s verziou, že išlo o úplatky. Celkovo malo ísť v rokoch 2012 až 2016 o minimálne 11 miliónov eur, ktoré si Kuba vložil na účet. Operácie vysvetlil tak, že s hotovosťou pracuje ako s aktívom. Časť z týchto 11 miliónov išla Partikovi z PPA, ešte väčšia časť mala ísť Norbertovi Bödörovi, tvrdí Denník N.
Transakcie údajne skrývali za „obchod“ – Norbert Bödör predal Petrovi Kubovi firmu Bokran s.r.o. za 16 miliónov. Ten ju však neskôr predal za 1000 eur.
Peniaze neostávali na účtoch Ľubomíra Partiku ani Norberta Bödöra. Prvý menovaný ich distribuoval rodine a rodinnej firme, Norbert Bödör na účet do Prahy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

