Psychedelické látky pomáhajú vedcom a psychiatrom pochopiť stále nie dostatočne odhalený potenciál nášho mozgu, našej osobnosti a otvárajú skryté alternatívne možnosti liečby psychických porúch.
Magické huby patria medzi nelegálne drogy. To je fakt, ktorý nik nepopiera a o ktorom sa nediskutuje. Ich užívanie môže navodiť transcendentálne no aj traumatizujúce stavy. Na druhej strane, látky, ktoré môžu za psychedelické vlastnosti týchto drog, pomáhajú vedcom a psychiatrom pochopiť stále nie dostatočne odhalený potenciál nášho mozgu, našej osobnosti a otvárajú skryté alternatívne možnosti liečby psychických porúch.
Halucinogénne vlastnosti niektorých húb a ich použitie v liečivých a duchovných rituáloch sú známe už stáročia u pôvodných obyvateľov Európy a Ameriky, no psilocybín prvýkrát izoloval až v roku 1958 doktor Albert Hofmann, ktorý stál aj za objavom dietylamidu kyseliny lyzínovej (LSD).
-
Ako reaguje telo na magické huby
-
Ako reaguje mozog na psilocybín
-
Vyvolávajú magické huby závislosť?
-
Ako psilocybín pomáha odkrývať potenciál mozgu
-
Biológia farebných psychadelických zážitkov
-
Alternatívna možnosť liečby duševných porúch
-
Vplyv psychedelík na osobnosť človeka
Magické huby sú divoko rastúce huby obsahujúce psychoaktívnu látku psilocybín. Bolo identifikovaných vyše 100 druhov húb s rôznymi hladinami tohto halucinogénu. Medzi najznámejšie patrí rod lysohlávka (Psilocybe) alebo Zvonovec (Panaeolus).
Nástup a trvanie účinku: 20 – 40 minút, môže pretrvať až 6 hodín
Spôsob konzumácie: čerstvé, sušené, zmiešané s jedlom, príprava čaju
Mozog na hubách
Účinok drog môže spočívať aj v ich väzbe na rovnaké receptory v mozgu, ako má napríklad neurotransmiter serotonín, ktorý pomáha regulovať náladu, chuť do jedla a rôzne ďalšie funkcie. Psilocybín je tzv. prekurzorom a v tele sa účinkom enzýmov mení na farmakologicky aktívny psilocín, ktorý sa viaže práve na podtypy serotonínových receptorov.
Väzba a aktivácia miest serotonínového receptora koreluje s prejavom psychedelických účinkov. To môže ovplyvňovať náladu v pozitívnych aj negatívnych podobách (bad trip). Práve takýto bad trip môže byť sprevádzaný extrémnou paranojou.
Desivé paranoje až po život meniace zážitky
Je potrebné si uvedomiť, že každý organizmus reaguje na prijaté látky rozdielne. Konzumácia týchto húb môže navodiť stavy, ktoré sa zdajú byť reálne, no v skutočnosti nie sú. Účinky magických húb sú však veľmi variabilné a predpokladá sa, že ich ovplyvňujú rôzne faktory vrátane obsiahnutej dávky, veku, hmotnosti, osobnosti, emočného stavu, prostredia a anamnézy duševných chorôb.
Všetky halucinogény predstavujú riziko a môžu spôsobiť psychické a emocionálne problémy alebo fyzické úrazy. Mladí ľudia často užívajú magické huby v kombinácii s alkoholom a inými drogami, čo zvyšuje psychologické a fyzické riziká.
Množstvo psilocybínu a psilocínu sa v každej hube môže líšiť, preto je veľmi ťažké odhadnúť dĺžku, intenzitu a typ zážitku, ktorý u človeka nastane. Tieto stavy môžu byť desivé až po zmysluplné a takzvané život meniace mystické zážitky. Účinky magických húb môžu zahŕňať:
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako reaguje telo na magické huby
- Ako reaguje mozog na psilocybín
- Vyvolávajú magické huby závislosť?
- Ako psilocybín pomáha odkrývať potenciál mozgu
- Biológia farebných psychadelických zážitkov
- Alternatívna možnosť liečby duševných porúch
- Vplyv psychedelík na osobnosť človeka