Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 19. 5. 2022 meniny má Gertrúda

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Reportáže

Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave

Protestu sa zúčastnilo podľa predbežných odhadov do 500 ľudí.

Timea Krauszová
13. jún 2020, 20:53 Čas čítania: 4:59
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave
Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková
Refresher - Reportáže
89
Timea Krauszová
13. jún 2020, 20:53
Čas čítania: 4:59

Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave

Protestu sa zúčastnilo podľa predbežných odhadov do 500 ľudí.

Timea Krauszová
13. jún 2020, 20:53
Čas čítania: 4:59
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave
Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

„Aj minulý pondelok bol menší protest v Bratislave, o ktorom však nikto nevedel. My sme to so sestrou chceli zmeniť,“ vysvetľuje nám Ivana Golianová, jedna z organizátoriek dnešného pokojného protestu Black Lives Matter v Bratislave. Na pódiu zatiaľ spieva Milan André, jeden z viacerých umelcov, ktorí v priebehu zhromaždenia vystúpili. Šarmantný mladík má slovenské a afro-americké korene a očaril ľudí nielen hudbou, ale aj zmyslom pre humor. 

 

Ľudia sa zišli na Námestí SNP, odtiaľ prešli na Hviezdoslavovo námestie pred americkú ambasádu.
Ľudia sa zišli na Námestí SNP, odtiaľ prešli na Hviezdoslavovo námestie pred americkú ambasádu. Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková

Ivana sa o medzinárodné vzťahy zaujíma dlho a venuje sa im aj na škole. Protest s pomocou sestry a ďalších ľudí zorganizovala v priebehu niekoľkých dní, sama bola prekvapená, že prišlo niekoľko niekoľko stoviek ľudí. „Rátali sme s tým, že to bude do päťsto, aj kvôli korone,“ priznáva s úsmevom.

 

 

Toto zhromaždenie bolo iné, než na aké sme v Bratislave zvyknutí. Napriek ťaživej téme a doslova smrteľným následkom systematického rasizmu sa Hviezdoslavovým námestím šírila skvelá atmosféra.

 

Stovky ľudí rôzneho pôvodu, pohlavia, orientácie aj rodných jazykov spoločne jasali pri hesle Black lives matter (v preklade Na životoch černochov záleží) a okrem silných prejavov sa z pódia ozval francúzsky rap či precítené čelo. „Niektorí ľudia si myslia, že na Slovensku neexistuje rasizmus proti černochom. Ale to nie je pravda,“ upozorňujú organizátori.

 

Ako vlastne vyzeral dnešný protest?

 

Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave
Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková

Prišli Slováci aj cudzinci, rasizmu už majú plné zuby

Ľudia sa začali na Námestí SNP zhromažďovať krátko pred pol šiestou. Pankáči, hiphoperi, mladí aj starí ľudia sa postupne schádzali s transparentami v rukách. Nikto neriešil, ako ten druhý vyzerá, všetci prišli s rovnakým zámerom. Keď sa k nim priblížime s foťákom a pýtame sa ich otázky, ďakujú nám, že to chceme v médiách riešiť.

 

Ľudia hovoria, že nie sú rasisti, ale nemôžem randiť s ich dcérami.

 

„Vidíme, že ľudia na Slovensku sú maximálne netolerantní,“  vravia nám Dominika a Miro, dvaja pätnásťroční kamaráti. „Preto sme tu. Chceme prejaviť nesúhlas s tým, čo sa na Slovensku deje.“ Dominika má sesternicu a bratranca mulatov a na Slovensku si v súvislosti s rasizmom už zažili svoje. Už v mladom veku vie, že to nie je v poriadku. 

 

Na snímke Dominika a Miro.
Na snímke Dominika a Miro. Zdroj: Refresher / Paulína Sčepková

V dave vidieť množstvo ľudí s iným než európskym pôvodom. Mnohí z nich sú Slováci, ich rodičia sú z rôznych kútov sveta. Otec zo Senegalu, matka zo Zimbabwe, rodičia z Ázie, kamaráti z Indie... ľudia nám hovoria rôzne životné príbehy, ktoré všetky spája jedno: nepekne ich pošpinil rasizmus. Najčastejšie šlo o slovné útoky, no niektorých z nich pre inú farbu pleti zbili alebo im odmietli poskytnúť službu. Najmä ľudia zo slovensko-zahraničným pôvodom si rasizmus „užili“ v oboch krajinách. Majú už toho plné zuby. 

 

Niekoľko mulatov sa pochodu zúčastnilo s viacerými priateľmi belochmi, zhodli sa na tom, že rasizmus sem nepatrí, ale zažívajú ho úplne bežne. Mladí sympaťáci zo skupiny The Youniverse nám povedali, že dúfajú v zmenu. Jeden pochod však určite stačiť nebude.

 

„Vidím, čo sa deje v USA a chcem nejako pomôcť,“ vraví Miška, ktorá na protest prišla s viacerými kamošmi. „Sme tu preto, aby sa na Slovensku konečne začalo rozprávať o probléme s rasizmom, pretože sa to úplne ignoruje,“ pridáva sa Dorota. Naráža pritom nielen na policajnú brutalitu, spomína aj rómsku komunitu.

 

Spomedzi sympatickej skupinky sa napokon ozve dvadsaťdvaročný Alex, ktorý podľa jeho slov situáciu s rasizmom sleduje spomedzi nich najdlhšie. O podobných hnutiach získal prehľad z vlastnej iniciatívy. „Na základnej a strednej škole som mal spolužiaka, ktorý bol synom Rómov. To, ako sa k nemu správali, bolo dosť kruté, hovorí.

 

Jedno dieťa mi povedalo, že sa protestuje len preto, že zomrel jeden človek. O to však vôbec nejde.

 

„Vyučujem na medzinárodnej škole, ale som Američanka a toto je niečo, čo je môjmu srdcu veľmi blízke,“ prezrádza nám bez okolkov Lindsay. „V Amerike som bola svedkom rasizmu. Na Slovensku som ho priamo nevidela, ale cítiť akýsi podvedomý odpor voči Rómom.“ Lindsay má žiakov vo veku 10 rokov, jej manžel vyučuje na strednej škole. Obaja sa so svojimi zverencami o rasizme rozprávajú.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3475 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Autor stránky s meme Shitny ostrov: Mohol by som byť ambasádorom „bundáskenyéru“ Autor stránky s meme Shitny ostrov: Mohol by som byť ambasádorom „bundáskenyéru“
Ako vyzeralo detstvo Juraja Slafkovského? Profesionál na ľade, excelentný študent a skvelý kamarát do partieAko vyzeralo detstvo Juraja Slafkovského? Profesionál na ľade, excelentný študent a skvelý kamarát do partie
10 najlepších romantických filmov na HBO Max10 najlepších romantických filmov na HBO Max
VIAC

Na snímke Lindsay, Američanka, ktorá žije na Slovensku približne rok.
Na snímke Lindsay, Američanka, ktorá žije na Slovensku približne rok. Zdroj: Refresher / Paulína Sčepková

„Počas uplynulých týždňov sa táto téma vynorila aj počas našich online lekcií. Niektorí žiaci nie úplne rozumeli konceptu protestov. Jedno dieťa mi povedalo, že sa protestuje len preto, že zomrel jeden človek. O to však vôbec nejde.“

 

Je pomerne častou reakciou nielen Slovákov, že keby bol George Floyd belochom, možno by sa protesty vôbec nespustili. Vnímame to aj v našej redakcii, takéto reakcie prichádzajú aj od našich čitateľov. Lindsay sa s tým vôbec nestotožňuje.

 

„Stalo sa, že niekto brutálne zavraždil belochov? Som si istá, že áno. Deje sa to v rovnakej miere, v akej to zažívajú ľudia inej farby pleti? Vôbec nie,“ hovorí. Podľa nej sú rasistické útoky voči belochom dôvodom navyše, aby sa k dnešnému protestu pridali tiež.

 

Trefné heslá a boj za rovnosť, ktorý môžeme vyhrať len spoločne

Rasizmus je prejavom malého penisu. Mlčanie je prejav súhlasu. Na každom živote nemôže záležať, kým nezáleží aj na každom čiernom živote. Rozumiem, že tomu nikdy nebudem môcť úplne porozumieť, ale stojím s vami.

 

Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave
Zdroj: Refresher / Tímea Krauszová

To je len niekoľko príkladov hesiel, ktoré sme dnes videli na transparentoch. Tie dostali úplne iný rozsah po prejave viacerých rečníkov, ktorí mali skúsenosť s rasizmom z prvej ruky. „Ako černoch som tu takmer sám, len s mojou rodinou a blízkymi priateľmi. Ale spolieham sa, že vďaka ostatným ľuďom na Slovensku sa tu môžem cítiť ako doma,“ hovorí mladý černoch Jeff, ktorý tu býva približne desať rokov.

 

V reakcii na jeho slová sa znova zdvihnú transparenty. Jeden starší pán pri proteste multitaskuje: v jednej ruke plechovka piva, v druhej transparent. V dave majú značné zastúpenie aj členovia LGBTI komunity, viacerí to dávajú najavo oblečením či vlajkami, prišli s partnermi a priateľmi.

 

Nechcem viac ako ostatní. Chcem len tie práva, ktoré vy už máte.

 

„Napokon, všetci sme ľudia. Mali by sme rešpektovať, že sme rôzni. Mám inú farbu pleti, ale tiež mám pocity. Keď nenávidíte mňa, nenávidíte aj moju rodinu, priateľov a ďalších ľudí v mojom okolí. Je neskutočné, že viac ako 150 rokov po oslobodení černochov stále musíme hovoriť o slobode,“ hovorí Jeff rozvášnene do mikrofónu a dav šalie.

 

Na snímke  Kunta J z Gabonu, ktorý spolu s dvoma kamošmi rapoval.
Na snímke Kunta J z Gabonu, ktorý spolu s dvoma kamošmi rapoval. Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková

Krv im už predtým rozprúdilo černošské trio, ktoré rapovalo po francúzsky, no základné myšlienky pochopili všetci. Rečníci hovoria po anglicky alebo po slovensky, podľa svojich schopností. Zdá sa, že ľuďom to neprekáža, povzbudzujú ich a svorne kričia Black lives matter! 

 

Viacerí majú na sebe tričká s protirasistickými nápismi, niektorí pri proteste upozorňujú aj na problémy iných komunít, napríklad transgenderových ľudí. „Pussy is a feeling,“ svieti biely nápis na jednoduchých čiernych tričkách, ktoré na sebe mali viacerí.

 

„Ľudia hovoria, že nie sú rasisti, ale nemôžem randiť s ich dcérami,“ uvádza Jeff jeden z milióna príkladov, ako ho ľudia odsudzujú. Meno nedostal náhodou, jeho rodičia dúfali, že s typickým americkým menom a výkonom na 120 % sa mu podarí vyrovnať sa belochom. „Nerozhodol som sa byť čierny, narodil som sa tak,“ priznáva a do vzduchu sa okrem transparentov zdvihnú aj dúhové vlajky. 

Ak mlčíš, tak s rasizmom súhlasíš: Takto to vyzeralo na dnešnom Black Lives Matter proteste v Bratislave
Zdroj: Refresher / Paulína Ščepková

„Nechcem viac ako ostatní. Chcem len tie práva, ktoré vy už máte. Nechceme rozpútať rasovú vojnu, chceme ju ukončiť, a to mierumilovne. Toto by mohla byť najväčšia pokojná revolúcia na svete.“

 

„Ignorancia a nenávisť v čase internetu a ľahko dostupných informácií sú vedomou voľbou, neexistuje výhovorka. Len spolu môžeme dosiahnuť slobodu,“ uzatvára černoch a do vzduchu dvíha ruku zovretú v päsť. Dav šalie, po takmer hodine koncertov a viacerých prejavov sa už ľudia nehanbia prejaviť. Niektorí majú slzy v očiach, všetci kričia a tlieskajú. Ľudia majú poctivo na tvárach rúška.

 

Dnes nedošlo k žiadnej bitke, k žiadnemu rozpusteniu, aj počasie prialo. Ľudia jasali, spoločne sa hnevali a s krikom odsúdili rasizmus v akejkoľvek forme. Nešlo o masovú akciu, tie sú v období pandémie stále zakázané. No dávno sme takýto energický a srdečný protest nezažili. Ľudia z neho odchádzali s dobrou náladou.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher / Paulína Ščepková
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred minútou
KORONAVÍRUS SLOVENSKO: Za stredu pribudlo 262 pozitívnych z celkových 1 746 testov. Zomreli ďalší 4 ľudia a v nemocniciach stále leží 264 pacientov s koronavírusom.
pred hodinou
Miro Žbirka sa dočkal posmrtného albumu. Dokončil ho jeho syn David a obsahuje 12 nových piesní.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.