
Prípady pacientov opätovne nakazených koronavírusom môžu mať ľahké vysvetlenie
Podľa kórejských špecialistov zatiaľ nie je dôvod na znepokojenie.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V posledných dňoch sa opäť rozvírili diskusie o tom, či sa po vyliečení z COVID-19 môžeš opäť nakaziť. Časť virológov totiž verí, že protilátky v krvnej plazme poskytujú ochranu minimálne na pár týždňov až mesiacov, no z Južnej Kórey prišli informácie o pacientoch, ktorých pozitívne testovali opäť.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1630 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
CNN naznačuje, že akékoľvek obavy sú zatiaľ poriadne predčasné. Opätovne pozitívnych totiž bolo len 163 ľudí, kým Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) registruje celkovo 7 829 vyliečných pacientov (2,1 %).
Je síce pravda, že nevieme, koľko z takmer 8-tisícok pacientov bolo opäť vyšetrovaných, takže percento opätovne nakazených môže byť vyššie než práve 2,1 %, no existujú aj pomerne ukľudňujúce vysvetlenia celého problému.

Nie sú žiadne známky o tom, že by opätovne pozitívni ľudia boli ďalej infekční, hoci 44 % z nich vykazovalo mierne príznaky COVID-19. V minimálne troch prípadoch lekári v telách pacientov našli vírus, na ktorého RNA reagovali RT-PCR testy, no nebolo ho možné inkubovať, teda sfunkčniť.
Nebol „živý“ a schopný šíriť sa v bunkách ďalej. Vysokocitlivé testy len reagovali na jeho zvyšky.

„To je jedno možné a veľmi silné vysvetlenie,“ hovorí Joon-wook Kwon, zástupca riaditeĺa KCDC. K tejto teórii sa prikláňa aj jeden z čínskych pľúcnych expertov Zhong Nanshan.
Do úvahy prichádzajú aj chyby testov. Tie mohli byť byť falošne negatívne v čase, keď pacientov prepúšťali, alebo falošne pozitívne, keď ich opätovne testovali. Kwon túto možnosť považuje za menej pravdepodobnú, budú ju ale ďalej skúmať.
Zatiaľ, bohužiaľ, nevieme, ako dlho nás môžu protilátky vytvorené v tele po vyliečení sa z COVID-19 chrániť. V Kórei chcú testom podrobiť ďalších 400 ľudí. Pri niektorých chorobách môže získaná imunita slúžiť aj niekoľko rokov. Ak by tomu v prípade nového koronavírusu bolo inak, mohlol by si sa znova nakaziť napríklad už v zime. Dovtedy však vedecké tímy budú usilovne pracovať na vývoji vakcíny.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.