Z mesta pocháza úplne prvá talianska obeť. Radnica si potom vyhrnula rukávy a otestovala úplne každého.
Situácia s počtom nakazených novým koronavírusom je v Taliansku jednoznačne najhoršia na svete. Krajina aktuálne hlási 35 713 pozitívne testovaných pacientov a 2 978 obetí.
Malé mestečko Vò, ktoré má približne 3 300 obyvateľov, sa však štatistikám trochu vymyká, informuje Livescience.com.
Vò je v samom epicentre nákazy a smrť miestneho 78-ročného muža sa od 22. februára ráta ako vôbec prvé úmrtie na COVID-19 v Taliansku.
Mesto však začalo s takzvaným agresívnym testovaním. Všetkých 3 300 obyvateľov začali na nový koronavírus opakovane testovať. Na konci februára tak už Vò hlásilo 70 prípadov nákazy.
Obec však bola uzatvorená do karantény a hoci testy ukazujú, že nákaza zasiahla približne 3 % obyvateľov, až polovica z nich neprejavovala žiadne symptómy. Nekašľali, nemali horúčku ani nič podobné. Keďže ich však miestne úrady otestovali, vedeli, že musia zostať v karanténe, aby epidémiu nešírili ďalej.
Po dvoch týždňoch sa už nákaza potvrdila iba o 0,25 % obyvateľov, ktorí zostali v domácej starostlivosti alebo v nemocnici. Uzávera mesta by tak mohla byť uvoľnená, hoci teraz, samozrejme, platí v celom Taliansku.
Prípad ale ukazuje, že práve výzvy na to, aby si v týchto dňoch zostal doma spolu s masívnym testovaním, majú svoj význam a sú najefektívnejšou zbraňou proti šíreniu nákazy. „Naučili sme sa, že izolovaním všetkých pozitívnych prípadov, či už sú chorí alebo nie, sme boli schopní prenos zredukovať o 90 percent,“ povedal Andrea Cristani, profesor mikrobiológie z Univerzity Padua.
Na masívne testovanie mnohí odborníci vyzývajú aj na Slovensku a prípady z Ázie či Vò ukazujú, že ide o správne riešenie. Keď sú totiž v karanténe úplne všetci obyvatelia, zbytočne trpí ekonomika krajiny. Tí zdraví by mohli pracovať a pomáhať tak ostatným.