Vieš čo presne znamenajú výrazy smrtnosť, karanténa či pandémia?
O koronavíruse a ochorení Covid-19 si v posledných týždňoch mohol počuť či čítať takmer každý deň a úplne všade. Odkedy sa nákaza presunula z Číny do Európy a najnovšie už aj na Slovensko, je internet zaplavený správami o epidémii či pandémii, o karanténach v rôznych častiach sveta alebo úmrtnosti a smrtnosti. Ako sa v týchto výrazoch vyznať?
Pripravili sme pre teba slovníček top 10 výrazov, ktoré sa v súvislosti s koronavírusom objavujú.
Koronavírus
Koronavírus je typ vírusu, ktorý má vďaka kyjakovitým výbežkom špecifický tvar koruny. Patrí medzi pleomorfné RNA vírusy, teda okrúhle, oválne až podlhovasté typy. Často napáda hospodárske a domáce zvieratá, ale ako sa v minulosti niekoľkokrát potvrdilo, dokáže sa preniesť na človeka.
Choroby ľudí s koronavírusovou infekciou boli do roku 2002 najmä nevýznamné hnačky alebo bežné prechladnutia. Situácia sa výrazne zmenila počas zimy na prelome rokov 2002/2003, kedy sa v Číne objavilo vysoko nákazlivé ochorenie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), teda ťažký akútny respiračný syndróm, ktorý spôsoboval koronavírus. Ochorenie prebiehalo ako ťažký zápal pľúc a postupne začalo zabíjať.
Medzi koronavírusy patrí aj SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, zodpovedné za aktuálnu nákazu po celom svete.
Covid-19
Covid-19 je nové ochorenie, ktoré sa od konca minulého roka šíri najmä v Číne, a odtiaľ po celom svete. Počet prípadov na celom svete prekročil ráno 9. marca číslo 110.000. Po prvýkrát ochorenie identifikovali u pacientov v čínskom meste Wuhan. Vyvoláva ho vírus SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2). Odborníci chceli nájsť názov, ktorý nenaznačuje žiadnu krajinu, zviera ani skupinu ľudí, ktorí by mohli byť s nákazou následne spojení. Ide o akútne respiračné ochorenie – teda vírusový zápal pľúc. Skratka COVID vznikla zo spojenia COronalVIrus Disease.
Epidémia
Epidémia je náhly a najmä hromadný výskyt a šírenie infekčných či iných chorôb v určitom mieste a krátkom čase, väčšinou dva týždne. Slovo pochádza z gréckeho slova epi a demos, čo znamená „nad ľuďmi“. Epidemicky sa šíria mnohé choroby, napríklad žltačka typu A, cholera, chrípka a či osýpky.
Na Slovensku sa v posledných rokoch objavili napríklad epidémie osýpok v okresoch na východe Slovenska. Začiatkom roka 2019 epidemiológovia celkovo zaznamenali 133 prípadov. Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými a neúplne očkovanými skupinami obyvateľstva.
Šírenie ochorenia Covid-19 po celom svete môžeš sledovať na interaktívnej mape Univerzity Johns Hopkins.
Pandémia
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo je pandémia, ako ju definujeme a či najnovší koronavírus už spôsobil pandémiu
- Čo je nákazlivosť a prenos a ako sa Covid-19 šíri
- Ako sa líši smrtnosť od úmrtnosti
- Čo vlastne je karanténa a ako chráni spoločnosť pred panikou