Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 4. 8. 2020 meniny má Dominika, Dominik

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
5
Dominik Vetrák
2. január 2020, 16:00
Čas čítania: 6:49
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších seriálov roka 2019: Od magického Zaklínača, cez mindfuckové Dark až po prekvapenia roka

Ktoré seriály boli tento rok najlepšie?

Dominik Vetrák
2. január 2020, 16:00
Čas čítania: 6:49
10 najlepších seriálov roka 2019: Od magického Zaklínača, cez mindfuckové Dark až po prekvapenia roka
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V redakcii sme dali hlavy dohromady a pozreli sa na seriálový rok 2019. Sledovať seriály je, logicky, časovo oveľa náročnejšie, než je to pri filmoch. A tak sa stalo, že nikto z nás nestihol skúsiť Succession, The Good Place, Veep, Orange is the New Black, Fosse/Verdon, Primal (máme za sebou len prvú epizódu, no ak máš rád dinosaurov a chceš vidieť, ako ich lovili naši predkovia, určite tomu daj šancu), Undone, Pose, The Good Fight, no a čo sa týka Fleabag, to sme po 2-3 epizódach vzdali.

 

Určite sme ešte zabudli aj na nejaký klenot či čierneho koňa, nedá sa vidieť všetko a aj to, čo sme videli, niekedy videl len jeden redaktor. Na záver ešte pripomíname, že ide o zoznam, nie rebríček. 

 

1. Mr Robot (tvorca: Rami Esmail – USA)

Tretia séria Mr. Robota nám spôsobila zimomriavky, hodila nás do prúdu emócií a predviedla fantastické divadlo plné dejových zvratov a napätia. Esmail svoju vysoko nastavenú latku vo finálnej sérii pozdvihol dokonca ešte o čosi vyššie a dokonale uzatvoril po psychologickej stránke jeden z najzaujímavejších televíznych príbehov.

 

 

Rami Malek opäť podáva fantastický výkon, skvelá kamera je sprevádzaná kvalitným soundtrackom a dejové tajomstvá vyplývajúce na povrch ponechávajú diváka s otvorenými ústami. Je radosťou sledovať každú jednu scenáristickú kreáciu a doslova hltať, čo Sam Esmail vlastne celý čas ukrýval pod povrchom Elliotovej osobnosti. Mr. Robot je skutočne geniálnym skvostom, ktorý prekoná len máloktorý seriál.

 

2. Watchmen (tvorca: Damon Lindelof – HBO)

Watchmen sa stal seriálovou udalosťou roka, aspoň čo sa kvality týka. Bežní diváci si ulietavajú na Mandalorianovi a Zaklínačovi, no skutočným kráľom spomedzi nováčikov je jednoznačne nesmierne strhujúci a kvalitný Watchmen od Lindelofa. Nikto nečakal takýto ucelený koncept fungujúci po každej stránke.

 

 

Máme tu tajomný príbeh, úžasné rozuzlenia, vynikajúcu technickú prácu, či už hovoríme o kamere, réžii alebo efektoch, no a dočkali sme sa aj brilantných hereckých výkonov. Čerešničkou na torte sú niektoré nezabudnuteľné epizódy a momenty, ktoré nás donútili každý pondelok túžobne očakávať pokračovanie. Aj keby sme sa nedočkali 2. série, nehnevali by sme sa. Povinnosť pre fanúšikov komiksu či filmu, a vlastne všetkých sci-fi nadšencov. 

 

 

3. Euphoria (tvorca: Sam Levinson – HBO)

Z hľadiska teen seriálov sme sa ohľadom začlenenia do článku rozhodovali práve medzi Euphoriou a Sex Education. A aj keď sme sa na Sex Education namotali asi viac a binge watch bol povinnosťou, Euphoria je ako celok o čosi kvalitnejšia. Nehovoriac o tom, ako veľmi je významnejšia (nielen pre tínedžerov) a ako Sex Education so svojím presahom celkom pošliapala. 

 

 

V centre diania sa stretávame s Ru, mladou stredoškoláčkou prechádzajúcou si mnohými životnými problémami, ktoré sa rozhodne riešiť tvrdými drogami. Tie ju takmer doženú k smrti, no ak si myslíš, že jej to vydláždi cestu k abstinencii, si na omyle. Euphoria sa zamerala na množstvo problémov, ktoré dnes sprevádzajú tínedžerov a taktiež na všetky možné hrozby, ktoré na nich číhajú na každom kroku. Druhá séria by mala doraziť ešte tento rok.

 

 

4. Unbelievable (tvorcovia: Susannah Grant, Michael Chabon, Ayelet Waldman – Netflix)

Počas ôsmich epizód sa zoznámiš s prípadom mladej študentky Marie Adler, ktorá sa stane obeťou znásilnenia neznámeho páchateľa. Pod tlakom polície sa prizná k lži a nikto z okolia jej už viac neverí. Medzitým sa stretneš aj s dvomi vyšetrovateľkami, ktoré spoja sily, aby dolapili násilníka zodpovedného za viaceré znásilnenia.

 


Miniséria Unbelievable ťa dostane ponurou atmosférou a citlivými výpoveďami znásilnených žien, z ktorých ti bude behať mráz po chrbte. Nesmieme zabudnúť na skvelé herecké výkony vyšetrovateliek v podaní Toni Collette a Merritt Wever, a taktiež musíme vyzdvihnúť úžasnú Kaitlyn Dever (Booksmart), ktorá sa prevtelila do kože Marie Adler. Ak si Unbelievable ešte nevidel, musíš to rýchlo napraviť.

 

5. The Boys (tvorca: Eric Kripke – Amazon)

The Boys sú veľkým prekvapením. Skupina odvážnych chlapov sa rozhodne, že zatočí so superhdinami. Sú totiž skazení, nebránia sa zabíjaniu, berú drogy a fungujú len ako marketingové bábky pre veľké korporácie. Niektorí sú do tejto hry zapletení, iným to vyhovuje. A potom tu máme ich lovcov a ich nepriestreľné motivácie k ich činom. 

 

 

Tešiť sa môžeš na tvrdé R-ko, diabolské tempo a brutálne scény zabíjania. Zamiluješ si postavy, atmosféru tohto sveta a prvú sériu zhltneš okamžite. Tej druhej sa dočkáme už toto leto a my dúfame, že naplní potenciál. Tento svet totiž môže vyrozprávať mnoho úžasných príbehov. Jeho originálny pohľad na svet plný superhrdinov má rozhodne čo ponúknuť každému divákovi.

 

 

6. Dark (tvorca: Baron Boodar – Netflix)

Nemeckú produkciu a ich mysteriózny seriál s tematikou cestovania v čase a osudovosti by niekto nazval dospelejšou verziou Stranger Things. Zatiaľ čo sa prvá séria držala svojej tajomnosti a neodpovedala na veľa otázok, tá druhá nám príbeh a vzťahy medzi postavami rozšírila o čosi viac. Dej je vďaka časovým paradoxom stále komplexnou mozaikou udalostí, v ktorej je ľahké sa stratiť a nastolené pravidlá cestovania v čase dokážu emocionálny dopad jednotlivých scén ešte o čosi navýšiť.

 

 

Spojenie soundtracku a vizuálu funguje opäť na výbornú a rozhodnutie tvorcov pre osemdielny formát pomohlo o chlp slabšiemu scenáru. Jednotliví herci opäť predvádzajú kvalitnú prácu a nám neostáva nič iné než tešiť sa na tretiu sériu.

 

 

7. Chernobyl (tvorca: Craig Mazin – HBO)

Jedinečná miniséria od HBO uchvátila divákov po celom svete a trhala rekordy diváckeho hodnotenia na IMDb. Aj nám sa nesmierne páčila a neraz nám vyrazila dych, no tým istým dychom musíme zároveň dodať, že bola bežnými divákmi nadhodnotená a zďaleka nejde o najlepší tohtoročný seriál. Craig Mazin aj tak stvoril šou s presahom, vďaka ktorej sme sa mnohí o jednej z najtragickejších katastrof na svete dozvedeli všetko potrebné. 

 

 

Šlo o minisériu, takže sme sa počas šiestich epizód nikdy nenudili. Tvorcovia sa zbytočne nezapodievali vedľajšími dejovými linkami a snažili sa históriu vyrozprávať čo možno najvernejšie jej skutočným udalostiam. Zároveň však urobili všetko pre to, aby nás strhli. Sme zvedaví, či Mazin a jeho tím najbližšie opäť siahnu po nejakej podobnej minisérii. 

 


8. Mindhunter (tvorca: David Fincher – Netflix)

David Fincher sa na rozdiel od House of Cards Mindhunterovi venuje osobne. Pomáha so scenármi, vyberá príbehy, produkuje a každú sériu si aj niekoľko dielov odrežíruje. V Netflixe našiel spoľahlivého spojenca a spolu im to nesmierne sekne. 2. séria Mindhuntera dorazila po dvojročnom čakaní, no zase raz stála za to.

 

 

Viac rozvinula charaktery hlavných vyšetrovateľov, pozreli sme sa na ich súkromné životy (hlavne linka okolo Trenchovho syna bola geniálna), no a nesklamalo ani vypočúvania vrahov. Mindhunter je špičkou v krimi žánri, so svojimi vlastnými postupmi a plusmi. Ako vždy, herci odvádzajú špičkovú prácu a spoľahnúť sa zakaždým môžeš aj na neúprosnú réžiu. Len tá tretia séria môže prísť asi až o dva alebo tri roky.

 

 

9. Barry (tvorcovia: Alec Berg a Bill Hader – HBO)

Krátky komediálny seriál od HBO sa v našej topke ocitá už druhý rok po sebe, čo znamená, že ak stále netušíš, o čo ide, mal by si to rýchlo napraviť. Na živote znudeného nájomného vraha, ktorý našiel svoju vášeň v malom divadelnom herectve, sa totiž kráľovsky zabavíš. A nielen to. Druhá séria prehlbuje všetky vystavané vzťahy, ukazuje rozdielne charakterové farby známych postáv, pridáva pár ešte absurdnejších situácií (piata epizóda je fakt zážitok) a humorom sebe prirodzeným rieši aj naozaj ťaživé spoločenské problémy.

 

 

To všetko je zabalené v osem epizódovom kabáte, kde jednotlivé časti iba zriedkavo prekračujú 30 minút, vďaka čomu na nudu nemáš ani len príležitosť. Mimochodom, opäť musíme prekvapene pochváliť akciu, ktorá veľmi pekne dopĺňa už beztak svižné tempo tejto čiernohumornej jazdy. Tretia séria bola vedením HBO potvrdená už v apríli, a tak by sme sa jej opäť mohli dočkať v priebehu prvého kvartálu roku 2020. Po skvelom závere sa totiž máme na čo tešiť.

 

10. True Detective (tvorca: Nic Pizzolatto – HBO)

Po o čosi slabšej (no stále nadpriemernej) 2. sérii nikto nečakal, že Nic Pizzolatto napíše taký dokonalý príbeh. Totálny návrat do formy po každej stránke. Réžia, scenár, herci, soundtrack, strih, atmosféra, práca s kamerou, masky. Spomeň si na akýkoľvek aspekt a nebudeš môcť inak, ako ho pochváliť. V príbehu sledujeme detektívna Waynea Haysa (geniálny Mahershala Ali, ktorý si za túto rolu mal odniesť Emmy) a jeho parťáka Rolanda Westa (Stephen Dorff), ktorí sa snažia vyriešiť zmiznutie a vraždu dvoch súrodeneckých detí.

 

 

Nie je to však také jednoduché a prípad sa musí odložiť. Wayneovi ale nedá spávať, a tak ho rieši naprieč mnohými dekádami. Ohúri ťa najmä spomínaný Mahershala Ali, ktorý neuveriteľným spôsobom dokázal predať všetky časové úseky a emocionálne výkyvy svojej postavy. Príbeh je slušne zamotaný a aj keď nie je taký mysteriózny ako v prvej sérii, tiež budeš v hlave prepočítavať množstvo teórií. Už sa nevieme dočkať, čo nás čaká v 4. sérii. 

 


Guilty pleasure – The Witcher (tvorca: Lauren S. Hissrich – Netflix)

Zaklínač bol zábavný. Prvá séria ale kvalitatívne nemala na žiaden zo seriálov, ktoré preberáme vyššie. Aspoň nie v našich očiach. Ak si iného názoru, je to v poriadku. Odradili nás niektoré herecké výkony (niektoré kastingové rozhodnutia boli úžasné, iné, naopak, nešťastné), len jemne nadpriemerná réžia (opäť môžeme povedať, že to neplatí plošne pre celú sériu), no a miestami urýchlené a nevyužité rozprávanie deja (o tom a mnohom ďalšom sme si viac povedali v našej recenzii).

 

 

Nepotešilo nás ani divné rozprávanie deja s preskakovaním časových línií (nejde o to, že by sa nedali pochopiť, ale že rozhodnutie dej vyrozprávať takto nedávalo absolútne žiaden zmysel a seriálu len uškodilo. To, že si všetky podrobnosti dokázal pochopiť ty, neznamená, že tak dokázali učiniť všetci diváci. Nie každý je zbehaný vo svete fantasy/Witchera a nie každý divák je taký chápavý.

 

Všetko vynahrádzal Henry Cavill ako Geralt, úžasné príbehy zo Sapkowského poviedok, dychberúce akčné scény a bitky a zábavné príbehy, ako i očarujúci, aj keď temný svet Kontinentu. Kiežby 2. sériu dostali do rúk talentovanejší a zručnejší filmári. Zaklínač má na to, aby konkuroval Game of Thrones, no musí to najskôr Netflix myslieť vážne a pracovať na seriáli so špičkou v odbore.

 

 

Animovaný bonus: Love, Death & Robots – Netflix

Rick a Morty stále neskončili, hoci 4. séria je sklamaním a aj tak by sa sem nedostala, no a BoJack skončí až koncom januára, kedy sa dočkáme posledných 8 epizód. Seriálové trvalky, ktoré dostávame každý rok, sme nebrali do úvahy, a tak sme ako animovaný bonus vybrali antologický masterpiece od Netflixu.

 

 

Ten zozbieral skvelé animované kraťasy a vydal ich v jednej sérii, ktorú sme okamžite zhltli. Netrpezlivo čakáme na informácie ohľadom druhej série, no a ty by si mal zatiaľ dať šancu tej prvej. Užiješ si romantické príbehy, sci-fi, trochu komédie, epické vojnové zábery, súboje s mimozemšťanmi, dospelé témy okolo vrážd, sexu, dospievania, pocitov a množstvo ďalšieho. Viac v našej recenzii.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
14
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.