Prominentní novinári a aktivisti ho pritom v liste žiadali, aby zákon nepodpísal.
The Guardian píše o novom zákone v Rusku, ktorý schválil prezident Putin. Podľa britského média má nejasnú formuláciu, ktorá umožňuje označiť novinárov za cudzích agentov. Aktivisti, ktorí bojujú za ľudské práva, tvrdia, že tento zákon je taktikou ruského parlamentu. Vraj sa tým snažia zastrašiť novinárov, ktorí by sa parlament odvážili kritizovať.
V otvorenom liste Putina žiadali, aby zákon neschvaľoval
Viac ako 60 novinárov, spisovateľov a aktivistov posielalo Putinovi list, v ktorom ho dôrazne žiadali, aby zákon neschválil. Označenie niekoho za zahraničného agenta by zdiskreditovalo prácu novinárov a spôsobilo by to chaos. Rusi aj cudzinci, ktorí spolupracujú s médiami, by tak museli odhaliť zdroje svojich informácií. Ohrození by boli nielen autori článkov, ale aj tí, ktorí poskytli informácie alebo jednoducho článok zazdieľali.
Podľa The Guardian pritom môže ísť o zastrašovaciu taktiku parlamentu, ktorý chce týmto umlčať svojich kritikov. Nálepka zahraničný agent je podľa autorov otvoreného listu neodstrániteľné označenie, ktoré so sebou nesie negatívne asociácie. Diskredituje sa tým práca novinára pred obyvateľmi, a to napriek tomu, že neurobil nič nelegálne a nekonal na objednávku zahraničného sponzora. Je to vraj cielený útok predovšetkým na médiá, ktoré otvorene hovoria napríklad o demonštráciách v Rusku.
Zatiaľ je na zozname zahraničných agentov 10 médií, ktoré čiastočne financuje USA. Ruský parlament však kritizoval aj nemecký Deutsche Welle.