Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. októbra 2017, 0:18
Čas čítania 0:00
Simon K.

Závery o vplyve kávy a kofeínu na zdravie sú jasné. Kávičkári sa môžu radovať, no sú ľudia, ktorí by to nemali preháňať

ZDRAVIE KÁVA ZDRAVIE
Uložiť Uložené
Články o športe ti prináša Fortuna. Zaregistruj sa a vyber si svoj bonus!chcem bonus

Kávu milujú mnohí a s kofeínom ľudia takisto nešetria. Ako ovplyvňujú naše zdravie a kto by si mal dávať pozor na množstvo?

Síce Slovensko nepatrí medzi TOP 3 kávopičov na svete (sme niekde na 30. mieste), milovníkov kávy tu máme dosť. A možno jeden z nich číta tieto slová. Káva jednoducho mnohým prirástla k srdcu, a to takmer doslova. Okrem iného totiž pozitívne vplýva aj na rad kardiovaskulárnych funkcií. Keďže výskumov na túto tému sú tisíce, dnes sa budeme primárne zaoberať dvomi najaktuálnejšími komplexnými prehľadmi. Dve obrovské práce z roku 2017 a kopec zaujímavostí, po ktorých zistíš, že káva je vlastne liek. A aj kofeín! Ale nie tak úplne a preháňať sa to neoplatí.

  

Závery o vplyve kávy a kofeínu na zdravie sú jasné. Kávičkári sa môžu radovať, no sú ľudia, ktorí by to nemali preháňať
Zdroj: bestanimations.com

Bezpečnosť kofeínu

Rok 2017 a komplexný prehľad tejto témy. Najprv dobré správy – pre dospelých ľudí je konzumácia kofeínu pomerne bezpečná. To slovíčko "pomerne" tam je hlavne z dôvodu potenciálnych porúch kardiovaskulárnych funkcií u ľudí, ktorí ho konzumujú nad odporúčané množstvá (400 mg/deň), prípadne majú srdcové poruchy a tiež kvôli tomu, že kofeín môže negatívne ovplyvňovať spánok (niektorí ho znášajú lepšie, iní horšie, no ak chceme vyťažiť zo spánku maximum, kofeín by sme nemali prijímať po 3-4 hodine poobede).

Odporúčané
Zakladateľka Lion Diet jedla šesť rokov len steaky. Na svoju diétu nedá dopustiť, podľa dietológa je životunebezpečná Zakladateľka Lion Diet jedla šesť rokov len steaky. Na svoju diétu nedá dopustiť, podľa dietológa je životunebezpečná 26. mája 2024, 9:30

Potom sa do úvahy berú fajčiari a ľudia pijúci alkoholFajčiari preto, lebo fajčenie cigariet spôsobuje rýchlejší rozpad kofeínu v tele kvôli aktivite pečeňových enzýmov, čo podľa štatistík vedie k ešte vyššej miere príjmu kofeínu u tejto skupiny ľudí. Ľudia pijúci alkohol preto, lebo ten zvyšuje dobu kofeínu v systéme a znižuje rozpad kofeínu. Zvážiť príjem kofeínu by tiež mali tehotné a dojčiace ženy. Pri tehotenstve totiž zostáva kofeín v systéme v priemere o 8 hodín dlhšie a najvyššia odporúčaná dávka kofeínu v tomto prípade je 300 mg/deň. Ďalej sú to deti, dospievajúci, ľudia s problémami so srdcom či inými zdravotnými komplikáciami ako sú napr. aj duševné poruchy. V ostatných prípadoch môžeme slovíčko "pomerne" vymazať a kofeín je skutočne bezpečnou látkou.

Keď už sme načrtli tie denné maximá, pozri sa, v akých množstvách je v jednotlivých nápojoch/potravinách.

Nápoj / potravina Množstvo kofeínu
šálka prekvapkávanej kávy (236 ml) 163 mg
šálka instantnej kávy (236 ml) 57 mg
šálka espressa (44 ml) 77 mg
Starbucks Grande Caffe Latte (437 ml) 150 mg
Monster Ultra (plechovka, 500 ml) 140 mg
Redbull Total Zero (plechovka, 250 ml)  80 mg
Pepsi Max (plechovka, 354 ml) 69 mg
Cola Zero (plechovka, 354 ml) 34 mg
Zelený čaj (236 ml) 25 mg
55 % čokoláda (100 g) 124 mg

Pri analýze 97 rozličných espresso nápojov v Austráli zistili, že šálka espressa má zhruba 106 mg kofeínu, pričom hodnoty sa líšili od 25 mg až po 214 mg. Preto ber informácie len ako približný odrazový bod, keďže vidíš, že sa pri jednotlivých druhoch môžu značne líšiť. Pre väčší prehľad si môžeš pomôcť stránkou caffeineinformer.

 

Vplyv kávy a kofeínu na zdravie

Rok 2017 a prehľad tejto témy hovorí jasne. Z 59 štúdií a 112 meta-analýz vychádza, že káva je pre naše zdravie dobrá a umožňuje nám žiť dlhšie. 

Jej konzumácia je totiž spojená so zníženým rizikom rakoviny prsníka, hrubého čreva, maternice (karcinóm endometria) a prostaty. Ako sme už spomenuli v úvode, má pozitívny vplyv na celý rad kardiovaskulárnych ochorení (ischemická choroba srdca, teda nedostatočné prekrvenie, srdcové zlyhanie...) a pomáha aj pri Parkinsonovje chorobe a diabete typu 2.

Odporúčané
Tesco vystavilo v slovenských predajniach šaty, z ktorých si môžeš odstrihnúť. Toto je ich skutočný účel Tesco vystavilo v slovenských predajniach šaty, z ktorých si môžeš odstrihnúť. Toto je ich skutočný účel 22. mája 2024, 14:00

Hlavné asociácie, vo výskume označované ako tzv. "veľmi možné pozitívne účinky", boli pri znížení rizika rakoviny pečene, chronického ochorenia pečene, mŕtvice a Alzheimerobej choroby. Dokonca boli aj "možné" účinky pri detskej akútnej leukémii či rakovine žalúdka. Káva môže mať aj protizápalové účinky, ktoré môžu v dlhodobom horizonte vyvolať ochranu proti subklinickým zápalom a chronickým ochoreniam vyvolaným zápalom. Ak by ťa náhodou zaujímalo, ako je to možné, tak je to najmä vďaka fenolovým zlúčeninám, kofeínu, diterpénov, trigonelínom a melanoidínom. V minuloročnej meta-analýze, ktorej výsledky spájajú výskumy od januára 1980 po rok 2015, sa uvádza, že riziko depresie klesá, keď je spotreba kofeínu vyššia ako 68 mg denne a menšia ako 509 mg denne. Závery boli teda jasné -  káva i kofeín významne súvisia so znižovaním rizika depresie. Kofeín je dokonca súčasťou mnohých liekov proti bolesti na predpis, pretože vazokonstrikčné a protizápalové účinky kofeínu pôsobia súčinne s analgetikami a v niektorých prípadoch zvyšujú účinnosť liekov proti bolesti až o 40 %!

Vidíme teda, že sa nič nemení. Káva a kofeín sú stále kamoši. Pomáhajú pri chronických ochoreniach, niektorých typoch rakoviny, kardiovaskulárnych ochoreniach, metabolických príznakoch a neurologických stavoch. Najväčší kávičkári sú Fíni a Nóri, pričom príjem kávy je 9,6 kg, resp. 7,2 kg kávy na osobu za rok. Na základe štatistík z predajov kávy sú na ďalšej priečke Holanďania a Švédi. Tak čo, spokojnosť s výsledkami a závermi?

Domov
Zdieľať
Diskusia