Štúdia ukázala, že psíky, ktoré miesto mlátenia odmeňujeme, sú šťastnejšie.
V minulosti bolo na Slovensku, ale aj všade inde vo svete zvykom psa uviazať na reťaz. No a keď niečo vyviedol alebo nebodaj ušiel, bolo ho treba poriadne vytrieskať. Dnes už, našťastie, reťaze vidíme málokde. Zviera totiž nie je vec a ľudia si to začali uvedomovať. Stále sa však medzi nami nájdu takí, ktorí psovi uštedria pár „výchovných“. No veď predsa preto, aby sa naučil, čo má a nemá robiť
.
Ak máš šteniatko a to sa ti občas vyciká na koberec, netrestaj ho. Existujú iné metódy, ako psovi ukázať, čo by mal a nemal robiť. Štúdia ukázala, že ísť cestou odmeňovania je ďaleko účinnejšie. Keď psa totiž potrestáš fyzickým trestom, bojí sa ťa a má stres.
Prvé, čo človek spraví, keď nie je spokojný so svojím psom, je to, že sa zaženie. Je to naša inštinktívna reakcia. Tiež na psa kričíme, keď začne štekať a to výchove tiež nepomáha. Má to negatívne dôsledky a nechcené vedľajšie účinky.
Vedci si to odskúšali na 92 psoch. Jednu skupinu trénovali averzívnym spôsobom a druhú zas metódou odmeňovania. Tie, na ktoré sa kričalo a tréner ich trestal, boli značne nervóznejšie. Častejšie si olizovali pery, kňučali a nervózne dvíhali labky. Nesprávali sa však tak len počas tréningu, ale aj po ňom, čo naznačuje, že ostávajú vystresované a boja sa. Dôkazom toho je aj fakt, že počas trénovania mali tieto psy zvýšenú hladinu stresového hormónu.
Keď už nič iné, tak štúdia jasne ukazuje, že by sme sa k našim štvornohým miláčikom mali správať s úctou. Nabudúce si teda rozmysli, či zvýšiš hlas, keď sa ti niečo nebude páčiť.