Bývalý šéf Microsoftu však podporuje vyššie dane z nehnuteľností a sám veľkú časť svojho majetku investoval do dobročinných projektov.
Vo viacerých krajinách vrátane Slovenska sa čoraz častejšie diskutuje o tom, že bohatí ľudia vlastnia až príliš veľa majetku na úkor chudobnejších vrstiev obyvateľstva.
Zobrazuje to napríklad posledný graf Rádia slobodná Európa. Najväčší rozpor je podľa neho v Rusku, kde vlastní 1 % najbohatších obyvateľov až 58 % všetkého majetku. Európsky priemer je pritom približne 30 %.
Druhá (šedá) časť grafu, vyjadruje, koľko percent majetku vlastní najbohatšia desatina obyvateľstva.
Tento nepomer potom len podporuje návrhy politikov, ktorí tvrdia, že bohatí by mali platiť vyššie dane a časť svojho majetku tak viac či menej dobrovoľne odovzdať chudobnejším, respektíve štátu a jeho sociálnym službám.
O podobnej dani z bohatstva sa aktuálne diskutuje aj v USA vďaka demokratickej kandidátke na prezidenta Elizabeth Warrenovej.
Proti je však podľa The Verge jeden z najbohatších ľudí na planéte, Bill Gates. V rozhovore pre CNBC reagoval bývalý šéf Microsoftu na túto tému pomerne jasne: „Na daniach som zaplatil cez 10 miliárd dolárov. Zaplatil som viac než ktokoľvek iný. Ak by som mal dať 20 miliárd, je to v poriadku. Ale ak by to malo byť 100 miliónov, začnem trochu počítať, koľko mi zostane.“
Bill Gates on a wealth tax:
— Teddy Schleifer (@teddyschleifer) November 6, 2019
"I've paid over $10 billion in taxes. I've paid more than anyone in taxes. If I had to pay $20 billion, it's fine."
"But when you say I should pay $100 billion, then I'm starting to do a little math over what I have left over."
Opačné názory ako má prezidentská kandidátka zas vychádzajú z toho, že boháči často svoje peniaze zarobili vďaka vlastným vedomostiam, šikovnosti či tvrdej práci. Akékoľvek masívne odoberanie ich majetku by teda bolo presným opakom spravodlivosti, po ktorej časť obyvateľov aktuálne volá.
Samotný Gates napríklad v rozhovore tvrdí, že by bol za vyššie dane z nehnuteľností a vôbec vyššie príjmy štátu z výberu daní. Obáva sa však príliš extrémnych hodnôt a dodáva tiež: „Možno nie som úplne nestranný, no myslím, že ak vytvoríte super hodnotnú spoločnosť, aspoň časť z nej by vám mala zostať na spotrebu a vyrovnanie filantropickej činnosti.“
Bill Gates totiž veľkú časť svojho majetku venoval na charitu, napríklad do prevencie detskej obrny v Afrike, filtrácie odpadových vôd v slumoch alebo najnovšie aj do boja s globálnym otepľovaním. Niektoré z aktivít približuje aj aktuálny dokument Inside Bill's Brain dostupný na Netflixe.