Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
2
erik b.
13. január 2018, 18:31
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

Každý má svoj obľúbený film, ku ktorému sa neustále vracia. Či už na DVD, Blue ray disku alebo v televízii. Patrí niektorý z výberu našej redakcie aj medzi vaše obľúbené evergreeny?

erik b.
13. január 2018, 18:31
Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?
Zdroj: Warner Bros. Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Náš dnešný výber bude patriť medzi tie najrôznorodejšie, aké sme vám kedy ponúkli. Dôvod je jednoduchý. Každý fanúšik strieborného plátna má odlišný vkus, a tak aj výber obľúbených filmov, ktoré by sme najradšej sledovali takmer neustále, sa v našej redakcii líši. Je pozoruhodné, že sme sa v žiadnom titule presne nezhodli, pričom všetky spomínané diela máme všetci takmer rovnako radi. Každý si občas dá maratón s Frodom a jeho partiou, zasníva s Domom Cobbom alebo nechá znova a znova napáliť prešibaným Verbalom alias... nebudeme radšej spoilovať. Upozorňujeme, že nejde o o klasický výber najobľúbenejších diel, pretože v prípade autora, či skôr sumarizátora článku, by bol výber absolútne odlišný. Kto by si ale každý mesiac dobrovoľne pripomínal mučivý a zároveň katarzný účinok von Trierovho Dogville?

 

Erik: Utečenec (The Fugitive, Andrew Davis, USA, 1993)

Prvýkrát v kine, druhýkrát na VHS, tretíkrát na DVD, štvrtý, piaty, šiesty, atď. krát v televízii či opäť na DVD. To je časová chronológia sledovania môjho najobľúbenejšieho mainstreamového filmu všetkých čias, Davisovho, Fordovho a Jonesovho Utečenca. Za pätami mu je utekajúci Will Smith ako Nepriateľ štátu, ale mám taký dojem, že o nejaké dve pozretia stále zaostáva. Upozorňujem, že v osobnej TOP 10 mám síce iné, umeleckejšie filmy (viď úvod a Trierov "teror"), ale sledovať dokolečka takého trojhodinového Kurosawu a kochať sa jeho genialitou vyžaduje omnoho väčšie úsilie ako nechať sa plynule unášať strmhlav dole vodopádom priehrady tejto dokonalej akčno-thrilerovej jazdy.

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Pepo: Hviezdne vojny Epizóda IV: Nová nádej (Star Wars Episode IV: New Hope, George Lucas, USA, 1977)

Som si istý, že všetci ten film poznáte, tak si dovolím jednu osobnú odbočku. Písal sa rok 1992. Mal som jedenásť a distribútori doháňali resty spôsobené komunistickou cenzúrou. Na naše plátna sa prvýkrát dostávali zakázané klasiky a medzi nimi aj táto legenda Georgea Lucasa. Rodičia ma zobrali do kina so slovami "je to niečo ako Superman". To som však netušil, čo ma čaká. Film sa spustil, plátnom prebehli úvodné rolujúce titulky s geniálnou Williamsovou hudbou, preletela prvá vesmírna loď a... ja som onemel.

 

V tomto momente som okamžite vedel, čomu sa chcem venovať celý život. Mágia zvaná film ma očarila okamžite a toto bola prvá iskra tohto kúzla. Po odchode z kina som dokázal myslieť iba na úžasné výjavy, ktoré ma pohltili a na to, kde zoženiem prvé tri časti príbehu Lukea Skywalkera. Ako to dopadlo si asi všetci viete domyslieť. Aspoň som sa však dostal k ďalším dvom častiam trilógie. Aj napriek ich kvalitám budú pre mňa jediné skutočné Star Wars práve Hviezdne vojny (tak znel vtedy oficiálny distribučný názov Epizódy IV). Ten zvyšok beriem ako výborné bonusy navyše.

 

Na videu som to videl nespočetnekrát (občas som to pozeral aj trikrát denne). Keď sa reprízovali v kinách, bol som vždy pri tom a pri uvedení Special edition som to už poznal naspamäť a aj tak som bol na tom dvakrát. Je to skrátka láska na celý život, ktorú si pravidelne raz za rok púšťam.

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Tibčo: Mastičkár (Znachor, Jerzy Hoffman, Poľsko, 1981)

Neliečim bohatých, ani chudobných. Ja liečim ľudí. Keď svetoznámeho chirurga opustí žena a dcéra, je nútený žiť sám bez pomoci druhých. Po tom, ako pri nehode stratí pamäť, putuje po vidieku a za trochu jedla lieči ľudí bez toho, aby vedel, že má za sebou úspešnú kariéru lekára. Krásny príbeh o ľuďoch, ich sile a tiež láske je v mnohých smeroch aktuálny aj dnes. Mastičkár je bez akýchkoľvek pochybností výkladnou skriňou nielen poľskej, ale aj európskej kinematografie. Mrzí ma len jedno, že sa dielo režiséra Hoffmana nedočkalo popredných ocenení, pokojne aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Ak ste ho ešte nevideli, urýchlene túto chybu napravte. Upozornenie: nachystajte si vreckovky, citlivejšie povahy sa určite nevyhnú slzám. Nevyhol sa im ani autor celého článku (Erik).

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Jakub P: Kult hákového kríža (American History X, Tony Kaye, USA, 1998)

Spomínam si, ako prvýkrát dávali Kult hákového kríža v nočných hodinách na STV. A i keď som pri ňom od únavy zaspal, okamžite mi učaril natoľko, že sme spolu od daných čias mali mnohonásobné repete. Napriek tomu, že bola snímka nakrútená ešte v minulom storočí, stále má svojim divákom čo ponúknuť. Fantastického Edwarda Nortona či Edwarda Furlonga, neuveriteľne emotívny príbeh a v neposlednom rade záverečné ponaučenie, ktoré nám zdeľuje, že chybu treba vždy hľadať na oboch stranách. "We are not enemies, but friends. We must not be enemies. Though passion may have strained, it must not break our bonds of affection."

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Šimon: Obvyklí podozriví (Usual Suspects, Brian Singer, USA, 1994)

Pre niekoho môže byť film, ktorý videl najčastejšie, iný, ako jeho najobľúbenejší. To však nie je môj prípad a počinom s najviac pozretiami na mojom konte sú Obvyklí podozriví od režiséra Bryana Singera (X-Men). Scenár, aký už dnes nenájdete, je postavený na retrospektíve a prepracovaný do najmenšieho detailu. K tomu pripočítajte režisérske umenie Bryana Singera, najlepší výkon Kevina Spaceyho ocenený Oscarom, hŕstku podozrivých a úžasný mysteriózny krimi thriler je na svete. Na Obvyklých podozrivých zbožňujem, ako každému zostanú s nástupom záverečných titulkov ústa otvorené dokorán, a pri ďalšom zhliadnutí si už len s úsmevom na perách vychutnávam každú ďalšiu scénu. Pre mňa osobne ide o dielo s najlepšie vyrozprávaným príbehom v histórii kinematografie, a každý, kto ho nevidel, by to mal čo najskôr napraviť.

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Osky: trilógia Pán prsteňov (Lord of the Rings, Peter Jackson, USA, Nový Zéland, 2001-2003)

Keď som si mal vybrať jeden jediný film do nášho výberu, nedokázal som sa rozhodnúť. Ako v prípade každého fanúšika, aj môjmu srdcu je blízkych množstvo projektov z rôznych žánrových vôd. Po dlhom premýšľaní som si však spomenul na snímky z trilógie Pán prsteňov, ktoré ma absolútne uchvátili už v čase ich premiér. Na ten obrovský svet, úžasné postavy, veľkolepý príbeh či dokonalú hudbu od Howarda Shorea odvtedy jednoducho nedám dopustiť, pretože tie pravidelné filmové maratóny strávené v kruhu mojich priateľov patria k tým mimoriadne krásnym momentom, ktoré si vždy veľmi rád zopakujem.

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Danči: Počiatok (Inception, Christopher Nolan, USA, Veľká Británia, 2010)

V priebehu posledných pár rokov (pred nástupom fenomenálneho Villeneuvea) som si obľúbil najmä tvorbu Christophera Nolana, predovšetkým jeho Počiatok. Koncept snov a ich skúmania vytvára svet priam nekonečných možností a režisérovi sa ho podarilo naplniť emóciami a zápletkami podporenými rôznymi prostrediami zo všetkých kútov našej planéty. Osobne sa často vraciam do tohto sveta naspäť a jednoducho sa ho neviem nabažiť. Ak by som sa však z najčastejšie videného presunul do kategórie najobľúbenejšieho, na plnej čiare by vyhrala snímka Interstellar, ktorá ma po dejovej aj emocionálnej stránke úplne rozsekala. A preto si ju šetrím a pozriem len raz za čas.

 

Naši redaktori idú (konečne) s kožou na trh. Aké sú naše najpozerávanejšie a najobľúbenejšie filmy?

 

Dominik: Matrix (vtedy ešte bratia Wachowski, USA, 1999)
Jediným filmom z 21. storočia v našom zozname je, ako inak, Nolan. Pán Prsteňov sa totiž natáčal na prelome milénia. Taktiež som uvažoval, že sa nakoniec rozhodnem pre Jacksonovu trilógiu, ku ktorej chovám každým ďalším 12 hodinovým maratónom stále väčšiu a väčšiu lásku, no aby platil Erikov úvod, rozhodol som sa pre Matrix. Ak sa 10 filmových gurmánov spýtate na najlepší akčný sci-fi film, s najväčšou pravdepodobnosťou to vyhrá T2. Ak sa však spýtate na skutočné prelomové sci-fi, správnou odpoveďou musí byť jednoznačne Matrix. 

Film, ktorý nepotreboval ďalšie dve časti (hoci ich dostal. Nakoniec, aj tá trojka je dobrá, pričom dvojka je úžasná, no jednotka je predsa len niekde inde) prepísal žáner sci-fi a ponúkol hneď niekoľko nezabudnuteľných momentov, scén a nápadov, sa nezmazateľne zapísal do dejín kinematografie. Či už je to v telke s dabingom, s priateľmi alebo so slúchatkami osamote, Matrixu nedokážem povedať nie a užívam si ho zakaždým rovnako, ako keď som ho videl prvýkrát. A to bolo mnoho, mnoho opakovaných pozretí dozadu. 

 

Aký je váš najobľúbenejší/najpozerávanejší film vôbec?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
37
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.