Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. septembra 2019, 14:15
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Napodobnili hlas nemeckého šéfa a ukradli 222-tisíc eur. Je tu prvý hlasový podvod vďaka umelej inteligencii

TECH PODVOD
Uložiť Uložené

Po DeepFake videách sa zrejme budeme musieť obávať DeepFake hlasových správ.

Zdá sa, že rozlíšiť realitu bude v budúcnosti čoraz ťažšie. Včera sme ťa informovali o čínskej apke na tvorbu takzvaných DeepFake videí, ktorá tvoju tvár dokáže verne umiestniť do akéhokoľvek klipu.

Len pár hodín po tom Wall Street Journal informoval o finančnom podvode, počas ktorého si útočníci vďaka podobnému nástroju polepšili o približne 222-tisíc eur.

Odporúčané
Po FaceApp je tu ďalší hit. Na tvorbu vlastných DeepFake videí stačí jedna fotka Po FaceApp je tu ďalší hit. Na tvorbu vlastných DeepFake videí stačí jedna fotka 2. septembra 2019, 15:47

Podvodníci sa s pomocou bežne dostupného softvéru na generovanie reči vydávali za nemeckého šéfa spoločnosti, ktorá vlastní jednu britskú energetickú firmu. V jeho mene zavolali do pobočky a jej vedenie donútili k urgentnému prevodu peňazí "maďarskému dodávateľovi" s prísľubom, že sa okamžite vrátia späť .

CEO na Britských ostrovoch podľa denníka uveril obsahu telefonátu aj umelo generovanému nemeckému prízvuku. Podvodníci teda zavolali opäť a požadovali ďalšie peniaze, čo už šéf odmietol. 

Prvá platba sa z Maďarska podľa bánk presunula do Mexika a odtiaľ ďalej, identitu útočníkov teda polícia zatiaľ nepozná a denníku neprezradila ani konkrétne mená poškodených firiem. 

Podľa dostupných správ však britská pobočka získa celý obnos späť vďaka poisťovniam. 

Spoločnosť Pindrop uvádza, že počet podobných hlasových podvodov stúpol medzi rokmi 2013 až 2017 o 350 %, podobne umelo vygenerovaný bol však údajne len jediný. 

Domov
Zdieľať
Diskusia