Rusko-nemecká misia odštartovala z Bajkonuru.
Z kazachstanského Bajkonuru vyštartovala jedna z najvýznamnejších ruských vesmírnych misií, na ktorej sa podieľali spoločne s Nemeckom. Misia nazvaná Skeptr-RG bude skúmať elektromagnetické žiarenie vo vesmíre.
Zameriavať sa bude najmä na röntgenové žiarenie, teda také, ktorého vlnové dĺžky sú v rozsahu od 10 nanometrov do 100 pikometrov. Prostredníctvom skúmania žiarenia sa majú odborníci dozvedieť viac o tvare vesmíru a o jeho rozpínaní, píše BBC.
Vesmír sa totiž neustále rozpína, aj keď na jeho „hraniciach“ nič nepribúda. V skutočnosti sa všetko od seba plynule vzďaľuje a medzi objektmi vzniká viac prázdneho priestoru. Hranice sú uvedené v úvodzovkách, pretože vesmír žiadne hranice nemá. Nedá sa ani povedať, že má nejaký koniec a ani, že za ním nič nie je, pretože ten priestor jednoducho neexistuje, keďže nie je súčasťou nášho vesmíru.
Práve tento komplikovaný koncept sa budú Rusi a Nemci snažiť v najbližších mesiacoch pochopiť a cestou možno objavia napríklad nové čierne diery a galaxie, z ktorých röntgenové žiarenie často plynie. Predpokladá sa, že Spektr-RG objaví aspoň 3 milióny supermasívnych čiernych dier.