Látka psilocybín môže prospievať psychickému zdraviu.
Psychedelická látka psilocybín je vo väčšine krajín sveta zakázaná. Halucinogén obsahuje viac než stovka rôznych druhov hríbov, pričom všetky sú na Slovensku považované za ilegálne, rovnako ako ostatné drogy.
Keďže sa v Kanade nedávno zlegalizovala marihuana, magické huby sa stali atraktívnejšími. Jedia sa surové, uvarené, usušené i rozmixované. A keďže sú čoraz populárnejšie, pribúdajú aj štúdie na adresu ich zdravotných benefitov.
Jedna z nich zistila, že magické huby pomáhajú pacientom so samovražednými myšlienkami, s úzkosťou, obsedantno-kompulzívnou poruchou, závislosťou na alkohole či tabaku.
Ľudia, pre ktorých už život veľa neznamená, na psilocybíne zažívajú vraj „najdôležitejšie momenty svojho života“. V depresii tak huby pomáhajú nájsť nové svetlo, informuje portál Toronto Sun.
Účinky na depresiu pritom nie sú len krátkodobé, podľa viacerých výpovedí je po požití psilocybínu život svetlejší aj najbližších niekoľko týždňov. Rôzne lekárske organizácie síce benefity látky uznávajú, no dodávajú, že ide prakticky o klam. „Ľudia počujú, vidia či cítia veci, ktoré v skutočnosti neexistujú. Kvôli tomu zažívajú iné pocity, okrem úzkosti či nevoľnosti,“ vyjadrila sa Health Canada.
Pozitívne správy o magických hubách sú síce pozitívnymi novinkami, no treba ich brať s rezervou. Na vedeckom poli totiž v súčasnosti nie je žiadna štúdia, ktorá by skúmala ich dlhodobé požívanie. Existujú dohady, že jedným z najzávažnejších vedľajších účinkov môžu byť pribúdajúce psychózy.
Pojem psychóza pochádza ešte z čias minulého storočia, kedy sa všetky mentálne poruchy rozdeľovali medzi neurózy a psychózy. Pri neuróze je človek mimo duševnej rovnováhy, pri psychóze už stráca pojem o realite a prestáva mať schopnosť rozlišovať skutočnosť od domnienky, sna či predstavy.
Magické huby tak síce môžu mať fantastický vplyv na mentálny stav človeka, ich dlhodobé požívanie však ešte treba poriadne skúmať. Potenciálne vedľajšie účinky sú totiž naozaj vážne.