Zašli sme na bratislavské letisko, aby sme zistili, ako funguje bezpečnostná kontrola.
Zamestnanci bezpečnostnej kontroly letiska majú na svojich pleciach obrovskú zodpovednosť. O tom, s akými situáciami sa na letisku stretávajú, nám porozprávala Zdenka Paľove, ktorá má na Letisku M. R. Štefánika na starosti bezpečnostné školenia a výcvik nových zamestnancov bezpečnostnej kontroly.
Chceli sme na vlastnej koži zistiť, či sa medzi Slovákmi tradujú mýty a nepravdy o tom, čo sa na bezpečnostnej kontrole odohráva a akú majú jednotlivé procedúry funkciu. Ako inšpirácia nám v rozhovore poslúžili niektoré americké filmy, a tak sme sa vypytovali, či tieto praktiky používajú aj na bratislavskom letisku.
“My na bezpečnostnej kontrole musíme eliminovať akékoľvek riziko,“ konštatuje naša respondentka, keď rozpráva o pokusoch spáchať teroristický útok či najbizarnejších situáciách so zbraňami alebo alkoholom, ktoré vo svojej kariére v Bratislave zažila.
- Akým zariadením prechádzaš pri bezpečnostnej kontrole
- Prečo si na kontrole musíš vyzúvať topánky
- Kedy topánky poslúžili teroristickým útokom
- Čo všetko dnes chcú ľudia prepašovať v opaskoch
- Ako môže vyzerať osobná prehliadka známa z filmov
- Na čo slúžia stery z prstov, o ktorých si ľudia myslia, že testujú drogy
- Ako chceli teroristi zneužiť prepravu tekutín v batožine
- Ako sa dvaja páni s 2 litrami vodky popasovali s bezpečnostnými pravidlami
- Kedy na bratislavskom letisku zadržali zbrane
Ako vyzerá váš bežný deň?
Záleží od toho, či školím alebo neškolím, či sa pripravujem na prezentáciu, alebo či idem kolegom pomôcť na bezpečnostnej kontrole. Ak prichádzajú dôležité lety, ktoré treba rýchlo vybaviť, tak pomáham priamo na detekčnej kontrole.
V zahraničí zamestnanci bezpečnosti sledujú aj potenciálne podozrivé správanie cestujúcich. Funguje to tak aj u nás?
Deje sa to, ale na profiláciu cestujúcich, akú poznáme z Izraela, nemáme špeciálne vyškolených ľudí. Ak si naši zamestnanci všimnú niečo podozrivé, tak to nahlásia bezpečnostným zložkám.
Cestujúci teda prechádzajú na bezpečnostnej kontrole skenerom?
Nie. Na kontrole máme bezpečnostný rám. Celotelový skener je samostatné bezpečnostné zariadenie, ktoré je pomerne drahé.
V akých prípadoch nasleduje po detekčnej kontrole aj ručná osobná prehliadka?
V prvom rade, keď spustí bezpečnostný rám poplach. Ručná prehliadka sa môže robiť aj ak majú naši zamestnanci nejaké podozrenie, napríklad, keď človek výrazne kríva. Nevieme, či má niečo v topánke, alebo má zdravotný problém.
Je mnoho topánok, v ktorých sú umiestnené rôzne skrýše. Keď sa prenesieme do roku 1994, v takýchto topánkach bola prenesená rozbuška.
Máme na bratislavskom letisku osobitnú miestnosť na osobnú prehliadku?
Na takéto osobné prehliadky máme osobitnú miestnosť. Ak má človek výrazný zdravotný hendikep, môže byť pre neho nepríjemné, ak ho kontrolujú na verejnosti, a tak môže požiadať, aby ho kontrolovali v oddelenom priestore. Žiadajú to napríklad aj moslimské ženy, ktoré sa z náboženských dôvodov nemôžu odhaľovať na verejnosti.
Ako je možné, že keď prechádzame cez rám, niekedy nám opasok pípa a inokedy nie?
Záleží samozrejme na tom, z akého materiálu je opasok vyrobený. Môže vyzerať ako kovový, no pritom je plastový s kovovým vzhľadom. Opasok si však treba dať dolu už pred prechodom detektorom kovov a umiestniť ho do prepravky. Nejde o to, aby ľudia pri prechode detektorom kovov nepípali.
Opasky sú totiž v dnešnej dobe vyrábané aj tak, že sa do nich dajú spraviť rôzne skrýše na peniaze či dôležité predmety, ale to nemôžeme vedieť. Ak ten opasok nevidíme v röntgene, nie sme spokojní. Vo svete boli v takýchto opaskoch, ktoré mali vnútri zipsy, prenesené do lietadla náboje. Sú napríklad aj opasky, ktoré majú v pracke nože.
Kedy si musíme na detekčnej kontrole vyzúvať topánky?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo si na kontrole musíš vyzúvať topánky
- Kedy topánky poslúžili teroristickým útokom
- Čo všetko dnes chcú ľudia prepašovať v opaskoch
- Na čo slúžia stery z prstov, o ktorých si ľudia myslia, že testujú drogy
- Ako chceli teroristi zneužiť prepravu tekutín v batožine
- Ako sa dvaja páni s 2 litrami vodky popasovali s bezpečnostnými pravidlami
- Kedy na bratislavskom letisku zadržali zbrane