Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 1. 2020 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Tech - Software
1
Matúš Moravčík
20. máj 2019, 10:15
Čas čítania: 8:49

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

Automobily, ktoré dokážu jazdiť bez šoféra z mäsa a kostí, budú o pár rokov bežnou záležitosťou. Kto ich vyvíja a čo všetko zmenia?

Matúš Moravčík
20. máj 2019, 10:15
Čas čítania: 8:49
Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie
Zdroj: Tesla
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď v roku 1977 uzrelo svetlo sveta prvé počítačom ovládané auto, len málokto vtedy tušil, že dielo japonských inžinierov z Tsukuba Mechanical Engineering Laboratory odštartuje ďalšiu veľkú kapitolu automobilového priemyslu. Aj keď malo od dokonalosti ešte veľmi ďaleko, dnes je už sitácia výrazne odlišná. A to najmä vďaka technologickému pokroku, za ktorým stoja spoločnosti ako Audi, Google, Yandex alebo Tesla.

 

Elektromobily z dielne mladej americkej automobilky stoja v týchto dňoch na čele veľkej revolúcie. Podstatnú súčasť ich výbavy totiž nepredstavuje iba výkonný elektrický motor, batéria alebo minimalistický interiér s veľkou dotykovou obrazovkou, ale aj niečo, čomu, čo možno nazývať pokročilým autonómnym systémom. Úplne samostatný síce zatiaľ nie je, no dlho tak tomu nebude. Veci by sa mali zmeniť už v priebehu roka 2020. Ako to však celé vôbec začalo?

 

Autonómny riadiaci systém

Systémy, ktoré dokážu riadiť automobil, delíme na 5. úrovní (vyššia úroveň vyžaduje pokročilejší hardvér). Každá jedna určuje jeho kapacity. Čím je číslo väčšie, tým viac je počítač s umelou inteligenciou schopnejší. Úloha prítomného počítača spočíva v spracovávaní dát zo senzorov, kamier a ďalšieho hardvéru vo výbave vozidla, aby mohol počas autonómnej jazdy realizovať rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú rýchlosť alebo smer. Tie robí za bežných okolností človek.

 • 1. úroveň - autonómny režim na prvej úrovni dokáže šoférovi poskytovať asistenciu, no tam to aj končí
 • 2. úroveň - táto úroveň reprezentuje čiastočne autonómne riadenie, kedy počítač síce dokáže prevziať riadenie, no veľa toho bez asistencie človeka nespraví
 • 3. úroveň - režim tretej úrovne vie riadiť i v náročnejšej dopravnej premávke, a to bez toho, aby bol vodič v nepretržitej pohotovosti
 • 4. úroveň - tentokrát ide o úroveň autonómie, pri ktorej si už budeme môcť za volantom chvíľu pospať
 • 5. úroveň - číslo päť reprezentuje plnohodnotného autopilota, ktorý má všetko na to, aby mohol riadiť auto bez akejkoľvek pozornosti prítomného človeka

 

Všetko začalo v 80. rokoch

Prvé prototypy samojazdiacich áut začali prichádzať na svet v 80. rokoch uplynulého storočia. Po japonskom pokuse prišiel rad i na americké a európske projekty, kde bola zaangažovaná ako DARPA, tak aj nemecká Bundeswehr University Munich. Tá spolu s odborníkmi zo spoločnosti Mercedes-Benz a ďalších špičkových univerzít vyvinula dve vozidlá, ktoré v roku 1994 čakala neľahká skúška.

 

Európa

Aby mohol projekt EUREKA Prometheus napredovať, bolo nevyhnutné zohnať veľkú finančnú injekciu. A tak sa aj stalo. Takmer 750 000 000 eur poslúžilo na vytvorenie samojazdiaceho systému a pokorenie prvého dôležitého míľnika. Autá VaMP a VITA-2 dokázali na viacprúdovej francúzskej diaľnici prejsť pri rýchlosti 130 km/h viac ako 1 000 kilometrov.

 

Demonštrácia v tej dobe nesmierne pokročilých technológií zahŕňala autonómne sledovanie okoloidúcich vozidiel, zmenu pruhov a aj jazdu vo voľných pruhoch. Bol teda stále nevyhnutný zásah človeka, čo platí i o ďalšom míľniku projektu z roku 1995, kedy sa podarilo dodatočne modifikovanému Mercedesu prejsť z Nemecka až do Dánska a naspäť domov.

 

Interiér jedného z prvých autonómnych vozidiel

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

 

Za autonómnym Mercedesom tiedy S stál špičkový odborník a jeho tím zo spomínanej mníchovskej univerzity. Ernst Dickmanns ho vybavil nevyhnutnými technologickými vymoženosťami, aby bol schopný jazdiť pri čo najmänšom počte zásahov šoféra z mäsa a kostí.

 

Počas 1 600 kilometrového dobrodružstva ho čakala jazda i po nemeckých diaľniciach, kde uháňal rýchlosťou až 175 km/h. Človek za volantom musel na tomto úseku zasahovať v priemere každých 9 minút. Bez jedinej intervencie zvládol prejsť slušných 158 kilometrov a Dickanns vďaka tomuto obrovskému úspechu získal o viac ako 20 rokov neskôr prestížne ocenenie, ktoré z neho spravilo legendárneho priekopníka vo vývoji autonómne jazdiacich systémov.

 

Amerika

90. roky neboli ale iné ani pre Ameriku, kde sa v tejto oblasti angažovala miestna univerzita s finančnou podporou od štátnej agentúry DARPA a National Automated Highway System. Inžinieri z Carnegie Mellon University vytvorili samojazdiaci automobil a pokorili s ním vzdialenosť o veľkosti 4 584 kilometrov, z čoho mal na konte približne 98 percent zabudovaný počítač. Išlo o rekord, ktorý bol pokorejný až v roku 2015.

 

Za ďalším dôležitým míľnikom stálo tiež dodatočne upravené auto od nemeckej automobilky Audi. Modifikáciu tentokrát uskutočnila spoločnosť Delphi Automotives a ak by sme mali jej úspech premietnuť do konkrétnych čísiel, tak išlo o 5 472 kilometrov (až 99 percent mal na svedomí autonómny systém) dlhú trasu cez 15 amerických štátov. Od tej chvíle odštartovala ďalšia veľká kapitola automobilového priemyslu.

 

Elon Musk a príchod Tesly

Zhruba v tom istom období začala americká Tesla ponúkať k výbave luxusného sedanu Model S dodatočný balíček, ktorý používateľom elektromobilu umožňoval využívať základnú funkcionalitu plnohodnotného autopilota. Ten bol vyvíjaný prostredníctvom spolupráce medzi modernou automobilou a špičkovou izraelskou spoločnosťou Mobileye až do doby, kedy ju ukončili. Stalo sa tak v roku 2016.

 

Delenie autonómneho hardvéru podľa Tesly

Automobilka Tesla delí svoj hardvér pre autonómny systém na tri rôzne úrovne. Vyššie čísla aj v tomto prípade znamenajú pokročilejšie technológie.
 • 1. úroveň - hardvér pre autonómiu 1. úrovne
 • 2. úroveň - hardvér pre autonómiu 2. a 3. úrovne
 • 3. úroveň - hardvér pre autonómiu 4. a 5. úrovne

 

Autopilot fungoval vďaka zabudovanému hardvéru prvej úrovne, takže neposkytoval príliš veľa možností. Šoféri mali k dispozícii autonómne parkovanie a polo-autonómnu jazdu so značnými obmedzeniami. Po niekoľkých väčších softvérových aktualizáciách prišiel však rad na integráciu čerstvo dokončeného hardvéru druhej úrovne, ktorý mal všetko na to, aby rozšíril aktuálne kapacity samojazdiaceho systému o ďalšie možnosti.

 

Takto vyzerá hardvérová výbava autopilota v elektromobiloch od Tesly

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Hardvér druhej úrovne sa začal objavovať v elektromobiloch Tesla začiatkom roka 2017 a o pár mesiacov na to prebehla jeho aktualizácia, ktorú automobilka neoznačovala za tretiu, ale za akýsi stred medzi druhou a treťou úrovňou autonómie. Tá však bude už onedlho históriou. Vizionár Elon Musk totiž vyrukoval s novým počítačom FSD (full self driving computer). Novinka uzrela svetlo sveta v apríli a už onedlho by mali brázdiť cesty prvé štvorkolesové kúsky s výbavou, kde bude pevnou súčasťou.

 

 

 

Počítač FSD reprezentuje tretiu hardvérovú úroveň a pozostáva z dvoch procesorov od inžinierov z radov Tesly, bez ktorého by automobilka nemohla v neďalekej budúcnosti priniesť plnohodnotného autopilota. Ako uviedol jej zakladateľ Elon Musk, ak pôjde všetko podľa plánov, svet sa ho dočká v polovici roka 2020. Používatelia elektromobilov budú potom môcť za volantom bez obáv pracovať, pozerať film alebo dokonca i spať.

 

Google, Uber a dokona aj Apple

Tesla nie je jednou spoločnosťou, ktorá začala autonómným systémom venovať značnú časť svojej pozornosti. Na rozbehnutý vlak naskočilo hneď viacero gigantov z technologickej sféry, medzi ktorými nechýba Google, Uber a dokonca ani kalifornské jabĺčko, spoločnosť Apple.

 

Google

Internetový gigant sa v tejto oblasti spočiatku angažoval prostredníctvom svojho projektu Waymo, ktorý ešte v roku 2012 oznámil, že má jeho flotila samojazdiacich áut na konte cez 500 000 kilometrov bez jedinej dopravnej nehody. Dlho netrvalo a Google o dva roky neskôr ukázal prvý prototyp vozidla bez volantu a pedálov. V roku 2016 došlo k oznámeniu ďalšieho dôležitého míľnika, pretože počet najazdených kilometrov prekročil číslo 1 500 000. Všetko, samozrejme, v automatizovanom režime.

 

Samojazdiace auto, za ktorým stoja ľudia z Waymo

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

 

Z ambiciózneho projektu sa ale koncom toho istého roka stala samostatná spoločnosť s tým istým názvom a onedlho ju čakalo zaradenie pod krídla tiež čerstvo vziknutej spoločnosti Alphabet. Odvtedy funguje ako samostatná jednotka s jasným cieľom - vyvinúť autonómny systém, ktorý nebude potrebovať absolútne žiadnu asistenciu človeka.

 

Uber

Výnimkou nie je ani Uber, ktorý mal na Slovensku problémy so svojou modernou prepravnou službou. Spoločnosť sa ale okrem iného angažuje aj vo vývoji samojazdiacích automobilov, počas čoho nastala dopravná nehoda, kedy prišiel v Spojených štátoch amerických o život jeden človek. K incidentu došlo začiatkom roka 2018 a po medializácii prišiel rad na obmedzenie testovania jej autonómnych technológií na verejnej dopravnej infraštruktúre. Predovšetkým v slnečnej Kalifornii.

 

Apple

Podobne ako Tesla, Google či Uber, aj jabĺčko vyvíja vlastné autonómne technológie. Spočiatku sa špekulovalo o elektromobile, no nakoniec vyplávalo na povrch, že úlohou projektu Titan nie je priniesť auto s logom Apple, ale iba samostatný systém pre iných výrobcov z automobilového priemyslu. Čo z tejto snahy nakoniec bude, uvidíme až časom, no kradnutie skúseného personálu z radov Tesly naznačuje, že nezostanú iba pri autonómnom riadiacom systéme. Myslí si to dokonca aj sám Elon Musk.

 

Yandex

Vývoju podobne fungujúcich technológií sa venuje aj ruský gigant Yandex. Lepšie povedané jeho divízia Yandex.Taxi, ktorá v polovici roka 2018 zrealizovala testovaciu jazdu po 780 kilometrov dlhej strase, z čoho systém spoločnosti odšoféroval približne 99 percent. O pár mesiacov neskôr obdržali od izraelských autorít povolenie testovať samojazdiace autá prostredníctvom verejnej dopravnej infraštuktúry. A to bez toho, aby musel za volantom sedieť živý operátor.

 

Technologická výbava samojazdiaceho auta internetového giganta Yandex

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

 

Audi

Na autonómnych systémoch nepracujú iba giganti z technologickej sféry, ale aj renomovaní výrobcovia automobilov. Nemecká spoločnosť Audi previedla v priebehu roka 2017 kapacity svojho diela prostredníctvom vlajkového modelu Audi A8, ktorý dostal samojazdiace kapacity na tretej úrovni. The Verge tvrdí, že do roku 2023 plánujú naliať do vývoja príslušných technológií až 16 miliárd eur.

 

  

Čo všetko sa zmení?

Neustále rastúca popularita autonómnych systémov ovplyvní veľmi veľa vecí okolo nás. Predovšetkým však samotný automobilový priemysel, ktorý čaká obrovské zemetrasenie. Čoraz viac výrobcov začne chŕliť štvorkolesové produkty s takým interiérom, kde nebudú tradičné ovládacie prvky, čiže žiadny volant a ani pedále. Nepôjde ale iba o taxíky. Súčasťou plánu sú aj kamióny či osobné vozidlá pre pohodlných ľudí.

 

Najväčšia pozornosť je momentálne venovaná samojazdiacim taxíkom. Nebráni sa im ako Amerika, tak ani Rusko alebo moderný Dubaj, kde už stihli uskutočniť testovaciu prevádzku služby s autonómnou flotilou. Tá trvala tri mesiace a iba v niektorých častiach mesta, pričom pozostávala z modifikovaných Mercedesov triedy S, do ktorých bol zakomponovaný dodatočný hardvér v podobe kamier, senzorov a LiDARu, píše web Mashable.

 

Podobné ambície má aj Uber vrátane Yandexu. Ruská obdoba spoločnosti Google v týchto dňoch testuje pár taxíkov s autonómnym systémom z vlastnej dielne, počas čoho realizuje jeho ďalší vývoj. Téme sa venoval Forbes, ktorý spomína ruské mesto Innopolis a časť Moskvy s názvom Skolkovo, kde počas testovacej prevádzky brázdili po miestnych cestách samojazdiace autá a rozvážali zvedavých záujemcov. Zatiaľ však pod dohľadom bezpečnostných inžinierov.

 

 

Plány amerického Uberu skomplikovala smrteľná dopravná nehoda, ku ktorej došlo v marci uplynulého roka. Ide o prvý prípad v Spojených štátoch amerických, kedy prišiel o život chodec (autentické video z nehody nájdeš nižšie). Nie je teda asi ani žiadnym prekvapením, že spoločnosť následne prišla o licenciu testovať samojazdiace autá na arizonských cestách. Netrvalo dlho a onedlho prebehlo pozastavenie testovania aj v Kalifornii.

 

Za smrťou 49-ročnej Elaine Herzberg stojí autonómny režim (prítomý operátor nezasiahol), ktorý o chodcovi síce vedel, no správal sa, ako keby neexistuje. Neskôr vysvitlo, že systém neupozorňuje prítomného operátora na potenciálny problém a zároveň ani nepoužíva počas aktivovaného režimu takzvané núdzové brzdy. A to preto, aby bolo auto schopné vykonávať plynulú jazdu. Incident tak poskytuje skvelú príležitosť eliminovať kritický nedostatok, ktorý sa týka i iných spoločností.

 

 

Ako informuje web TechCrunch, Uber chce mať tento rok v teréne viac ako 75 000 samojazdiacich áut a do roku 2022 plánuje prevádzkovať autonómnu taxi službu v 13 mestách. Preto ich vývoj príslušných technológií mesačne stojí šialených 20 miliónov dolárov. Odhalili to nedávno publikované súdne dokumenty, kde je k dispozícii podstatne viac zaujímavých informácií.

 

V priebehu apríla sme sa ale dozvedeli aj o plánoch Tesly priniesť unikátne fungujúcu taxi službu, ktorou chcú konkurovať Uberu či Yandexu. Pôjde o Tesla Network, kde zoskupia plne autonómne elektromobily do jednej digitálnej siete, aby tak mohli medzi sebou komunikovať. Elon Musk chce týmto spôsobom poskytnúť potenciálnym záujemcom možnosť zarobiť si celkom slušné peniaze. A to počas toho, ako budú vo svojom zamestnaní. Ich majitelia by si mali ročne polepšiť až o 30 000 dolárov.

 

 

Ako som už písal, príchod autonómných technológií bude mať spočiatku najväčší dopad na taxi služby a ich spôsob fungovania. Nahradenie živého šoféra inteligentným počítačom ušetrí ich prevádzkovateľom z pohľadu dlhodobého časového horizontu celkom slušnú kôpku peňazí. Robot predsa nepotrebuje plat a ani dovolenku, pričom dokáže pracovať od rána do večera, sedem dní v týždni.

 

Po samojazdiacich taxíkoch príde rad na kamióny a neskôr i na osobné autá. Napríklad také Volvo nám ešte dávnejšie predviedlo, ako si predstavuje prevedenie plne autonómneho vozidla. Vrchnú časť karosérie futuristického konceptu 360c pokrýva sklená strecha a interiér zase skrýva pohodlnú postel, kde si môže pasažier bez obáv zdriemnuť. Pre niekoho možno šialenosť, no tento štvorkolesový kúsok skutočne existuje. Do predaja ale tak skoro určite nepôjde.

 

Prototyp samojazdiaceho vozidla Volvo 360c

Samojazdiace autá dobývajú svet. Automobilový priemysel čaká obrovské zemetrasenie

 

Autonómna budúcnosť

Elon Musk pred niekoľkými týždňami prezradil, že elektromobily Tesla ponúknu autonómny režim na piatej úrovni, čiže na maxime, už niekedy v polovici roka 2020. Samozrejme, iba za predpokladu, že pôjde všetko podľa ich plánov.

 

Nevyhnutný hardvér v podobe mikročipu (vyrába ho Samsung v Texase) nám vizionár už ukázal, takže dlho nepotrvá a po cestách začnú jazdiť prvé vozidlá, ktoré sú pripravené na príchod príslušných softvérových aktualizácií. Tie postupom času aktivujú plnohodnotného autopilota, pri ktorom nebude potrebné venovať riadeniu absolútne žiadnu pozornosť.

 

Musíme si už iba počkať, pretože sa súčasným autonómnym systémom zatiaľ nedá úplne dôverovať. Ich aktuálne kapacity majú k 5. úrovni autonómie ešte celkom dlhú cestu. Predpokladá sa, že očakávaný boom odštartuje automobilka Tesla a v priebehu roka 2021 ju budú následovať ďalšie známe spoločnosti ako z automobilového priemyslu, tak aj giganti z technologickej sféry.

 

Keď sa tak stane, samojazdiace autá začnu prenikať do hlavného spotrebiteľského prúdu. K niečomu takému môže dôjsť niekedy okolo roku 2022. Jednotlivým krajinám nebude potom zostávať nič iné, ako prispôsobiť svoju legislatívu novému trendu v doprave.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.