K práci vymáhača sa dostal náhodou.
Exekúcia je na Slovensku obrovským strašiakom. V roku 2018 ministerstvo zverejnilo zarážajúce číslo – na súdoch leží 3,74 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017. „ Ak už peňažné zdroje neostanú a zistíme, že máte auto alebo byt, ktoré sú na vás napísané, tak vám ich pokojne môžeme zobrať, a to aj v prípade, že pôvodný dlh nevznikol za neplatenie auta či bytu,“ hovorí bývalý dlhoročný exekútor, ktorý chcel ostať v anonymite.
K práci exekútora sa dostal náhodou, najskôr pracoval ako vymáhač dlhov. „Agentúra, ktorá ma tam dohodila, hľadala človeka na právne vymáhanie. Tým, že som študoval právo, som sa to rozhodol vyskúšať.“
Čo sa v rozhovore s bývalým exekútorom dozvieš:
- Ako sa k práci exekútora dostal
- Aký je rozdiel medzi exekútorom a vymáhačom
- Či sa mu vyhrážali a či nosil zbraň
- Ako prebieha exekúcia
- Koľko zarobí exekútor
- Či sa ho snažili podplatiť
Slovo exekútor vníma mnoho ľudí negatívne. Prečo ste sa dali na túto prácu?
Bol to vývoj môjho pôsobenia, nakoľko som najskôr vymáhal pohľadávky v jednej bankovej inštitúcii. Chcel som sa posunúť ďalej a usúdil som, že exekúcia je to správne riešenie.
Začali ste teda ako vymáhač dlhov.
Áno. Som právnik, robil som asi tri roky na právnom vymáhaní, čo zahŕňalo súdne a mimosúdne konania, následná inštancia boli exekúcie. Exekútorom som bol vyše deväť rokov.
Ako ste sa k takejto práci dostali?
Bola to náhoda. Robil som v bankovej inštitúcii ako brigádnik na podateľni. Agentúra, ktorá ma tam dohodila, hľadala človeka na právne vymáhanie. Tým, že som študoval právo, som sa to rozhodol vyskúšať.
Je exekútor job ako každý iný?
V podstate áno. Záleží na tom, aký uhol pohľadu zvolíme. Je to práca ako každá iná, robíte ju pre peniaze.
Aký je rozdiel medzi exekútorom a vymáhačom?
Najväčší rozdiel je v tom, že exekútor svoju prácu vykonáva v pôsobnosti štátu, je verejný činiteľ. Je to poverená osoba štátu na výkon súdneho rozhodnutia. Vymáhač dlhov je podnikanie, nemá žiadne kompetencie v porovnaní s exekútorom. Exekútor môže habať majetok, blokovať účty, nehnuteľnosti. Vymáhač dlhov príde a povie zaplať.
Exekútor vie svoju prácu robiť teoreticky aj od stola, musí absolvovať skúšky a menuje ho minister. Má prístupy k databázam, zo zákona mu musíte poskytnúť súčinnosť. Vymáhači túto možnosť nemajú, informácie získavajú od klienta a zo „svojich zdrojov“.
Prirovnal by som to k vysávaniu koberca a kosení trávy. Kosenie ma viac baví, lebo vidím výsledok. Ak povysávate koberec, nevidíte výsledok, pokiaľ ten koberec nie je veľmi špinavý.
Pod slovným spojením „vymáhanie dlhov“ si človek predstaví svalnatého a holohlavého muža.
Nie je to úplne tak, no myslím si, že niektoré firmy takéto praktiky používajú dodnes. Nemáme, samozrejme, 90. roky, no keď už nie je iná páka, tak sa môže stať, že zásielku doručí človek, ktorý vzbudzuje rešpekt. Keď som pracoval ako vymáhač dlhov, mali sme aj my partiu ľudí, ktorí šli navštíviť klienta tak, aby vytvorili dojem, že sú nad vecou. V rámci zákona to je niekedy na hrane.
Môže vymáhač prísť k neplatičovi a zobrať mu napríklad televíziu?
Pokiaľ ide o majetok dlžníka, tak nie. Spisovať alebo brať majetok môže iba exekútor.
Ako exekútor ste pracovali takmer desať rokov. Je to psychicky náročná robota?
Všetko je otázka zvyku. Pre niekoho práca exekútora nemusí byť najjednoduchšia.
Pre vás to bola jednoduchá práca?
Mňa to bavilo.
Čo vás na tom bavilo?
Vidíte výsledky svojej práce, ak ste úspešný. Ako exekútor vidíte, či tie peniaze prišli, alebo nie. Prirovnal by som to k vysávaniu koberca a kosení trávy. Kosenie ma viac baví, lebo vidím výsledok. Ak povysávate koberec, nevidíte výsledok, pokiaľ ten koberec nie je veľmi špinavý.
Aké ste mali „ťahy“ na ľudí, ktorí boli v exekúcii?
Považujem to za know-how. Za vyše 9 rokov dokážete vybudovať postupy a princípy. Treba ísť s dobou, postupne si vybudujete systém. Zároveň to závisí aj od ľudí, každý dlžník je iný. S niektorými sa dá, s niektorými nie. Nedá sa to generalizovať.
Väčšina stránok firiem, ktoré vymáhajú pohľadávky, sa opiera o neutrálne frázy – máme vysokú úspešnosť, máme know-how, máme skúsenosti a podobne.
V prípade vymáhačských firiem je to pochopiteľné, chcú svoje metódy udržať v tajnosti. Z pohľadu exekúcií vás exekučný poriadok púšťa len do zákonov prípustných vecí. Aj keď tam ide každý podľa svojho režimu a má vlastný systém, tak musí ísť iba v súlade s paragrafmi.
Koľko takýchto firiem funguje v Bratislave?
Je ich dosť, avšak ozaj relevantných je približne päť. Exekútorov je približne sto.
Firmy na vymáhanie dlhov by mali pomôcť predísť súdom. Záleží na tom, akú firmu si na vymáhanie vyberiem?
Áno, na výbere si treba dať záležať. Cena takejto firmy záleží od toho, čo konkrétne požadujete a aký náročný je konkrétny prípad.
Ak trafíte moment, kedy je dlžník v pyžame, aj najväčší valibuk zostane mäkký.
Ako prebieha exekúcia?
Súd vydá poverenie na vykonanie exekúcie. Exekútorovi dôjde poverenie s návrhom a exekučným titulom, založí si spis. Ten má zväčša koncipientov, resp. právnikov, ktorí spracujú ďalšie úkony – zisťuje sa majetok, vydá sa upovedomenie o začatí exekúcie, exekučný príkaz a tak ďalej. Môže si tieto úkony robiť aj sám, záleží na tom, aký veľký to je úrad. Sú úrady, ktoré majú desiatky ľudí, sú aj také, ktoré majú troch.
U akého exekútora ste pracovali vy?
Bola to rodinná firma, do 10 ľudí.
Dajme tomu, že som nesplácal banke a príde mi domov list. Čo potom?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo spraví exekútor, ak nemáš žiadne peniaze na účte
- Ako často sa exekútor stretáva s dlžníkmi osobne
- Či sa mu už niekto vyhrážal a či nosí zbraň
- Čo všetko už ako exekútor zhabal
- Či mal výčitky svedomia pre prácu, ktorú robil
- Aké výhovorky za tie roky počul