Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
12. apríla 2019 o 14:11
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Pápež František bozkával nohy sudánskym vodcom, aby sa už nikdy nevracali k občianskej vojne

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Situácia v Sudáne prinútila zasiahnuť pápeža Františka.

Pápež František začal už od začiatku svojho pôsobenia vo Vatikáne meniť mnohé zaužívané zvyklosti. Vymenil honosné róby a tróny za obyčajné odevy a kreslá a stal sa pápežom, s ktorým sa dokáže stotožniť veľké množstvo bežných ľudí.

Svoju ľudskú tvár najnovšie ukázal vo štvrtok 11. apríla, keď na návštevu Vatikánu pricestovali dvaja vodcovia donedávna znepriatelených skupín obyvateľstva z afrického Južného Sudánu. Táto krajina vznikla len v roku 2011, keď sa odtrhla od Sudánu, a o dva roky neskôr už vypukla občianska vojna, pri ktorej malo dodnes zomrieť viac ako 400-tisíc ľudí.

Na jednej strane barikády stál tamojší prezident Salva Kiir, na tej druhej zase opozičný líber rebelov Riek Machar. Muži dlho viedli násilné boje, ale minulý rok v Etiópii napokon podpísali prímerie a občianska vojna skončila. Krehký mier však nemusí trvať večne.


Situácia sa skomplikovala tým, že v susednom Sudáne práve prebehol prevrat a armáda zadržala prezidenta Bashira po troch desaťročiach diktátorskej vlády. Ako upozorňuje The New York Times, práve Bashir bol jedným z garantov mieru v Južnom Sudáne.

Pápež František preto apeloval na oboch vodcov z Južného Sudánu, aby už nedovolili opätovné prepuknutie bojov. Majú urobiť všetko, čo je v ich silách, aby udržali mier. Povedal im, že sa medzi nimi objavia konflikty, ale tie musia riešiť v súkromí svojich kancelárií a nie zbraňami na ulici.

Oboch lídrov nakoniec prekvapil, keď si vo svojich 82 rokoch kľakol a pobozkal im nohy na znak toho, že si váži mier a prosil, aby sa už vojna neopakovala. Bozkávanie nôh je pritom prejavom skromnosti, úcty a akceptácie, ktorú pápež príležitostne prejavuje po vzore Ježiša Krista.

Domov
Zdieľať
Diskusia